Trešdiena, 24. aprīlis Nameda, Visvaldis, Ritvaldis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Lielās dienas organizatori par pasākuma norisi sazināsies ar Kultūras ministriju

Par sociālajos tīklos izziņoto Pavasara saulgriežu un Lielās dienas sagaidīšanu Rucavā 20.marta rītā Rucavas Tradicionālā kultūras centra vadītājs Edmunds Aizkalns 19.martā solīja sazināties ar Kultūras ministrijas (KM) pārstāvjiem. Par sarunu rezultātiem, vai tradīcijas drīkst norisināties, E. Aizkalns solīja informēt.

Lielās dienas organizatori par pasākuma norisi sazināsies ar Kultūras ministriju
Rucavas Tradicionālā kultūras centra vadītājs Edmunds Aizkalns. (Foto: Publicitātes)
19.03.2021 12:01

Liene Andersone

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

19.martā KM sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lita Kokale, kura pēc sarunas ar ”Kurzemes Vārdu” konsultējusies ar ministrijas speciālistiem, paskaidroja, ka pasākumus arī brīvdabas teritorijās nedrīkst rīkot un cilvēkus uz tiem nedrīkst aicināt.

”Tas vienalga ir publisks pasākums. Kaut tiek organizēts vietā, kuras darbība norit tādā ikdienas plūsmā – cilvēki nāk savā brīvi izdomātā laikā un dodas projām, kad viņi ir paredzējuši – tas drīkst notikt, bet

pasākumus rīkot konkrētā laikā, tādā veidā aicināt cilvēkus pulcēties skaitliski vairāk vienkopus nekā tad, ja dabas takā ierodas pēc sava grafika. Tas nav atļauts.

Tas ir uzskatāms par publisku pasākumu, kuru organizēšana šobrīd ir aizliegta,” skaidro L. Kokale.

”Kas attiecas uz filmēšanas procesu, ir jāievēro vadlīnijās noteiktais. Filmēšanu nevar rīkot kā publisku pasākumu, kur tiek aicināti ierasties cilvēki no malas, iesaistīties un piedalīties, veidot masu skatus. Filmēšana ir atļauta – protams, mums šajā laikā, kad kultūra klātienē nevar notikt, vajag radīt digitālo kultūras piedāvājumu, citādi nekas nenotiek.”

19.marta rītā ar ”Kurzemes Vārdu” sazinājās arī E.Aizkalns.

”Sakarā ar to, ka dabā iestājies pavasara saulgriežu laiks (Lieldienas), Cilvēki, kas dzīvo pēc saules kalendāra, piekopjot tradīcijas, šogad 20.martā (Lielajā Dienā) dodas brīvā dabā un veic dažādus rituālus. Kopš seniem laikiem, Rucavā tas notiek pie Svētavota, kurā cilvēki arī mazgājas.

Šis noteikti nav jāuztver kā kāds īpašs-organizēts pasākums, vai gājiens, kas ir pretrunā, ar noteiktajiem ierobežojumiem, tā ir tradīcija, uz kuru neviens speciāli nav jāsasauc.

Šī un citas Rucavas tradīcijas ir iekļautas Latvijas nemateriālā kultūrmantojuma sarakstā. Un mums tās ir jāsaudzē un jānodod nākamām paaudzēm. Cienīsim un godāsim mūsu tradīcijas,” paziņojumu 19.martā komentēja E. Aizkalns.

Šādu pašu tekstu viņš publicējis pie paziņojuma sociālajā tīklā Facebook, kurā aprakstītas saulgriežu tradīcijas un uzskaitītās norises.

Kad ”Kurzemes Vārds” paskaidroja KM pausto, kā arī publiskos paziņojumus par to, ka ārkārtas situācijas laikā nedrīkst notikt nekādi publiski un privāti pasākumi.

”Zvanīšu uz Kultūras ministriju un paskaidrošu visu,” piebilstot, ka šo pašu sacīto un publicēto komentāra tekstu arī izklāstīs ministrijai.

Par sarunas rezultātu ar ministriju, E.Aizkalns sola informēt ”Kurzemes Vārdu”.

KM pārstāve L. Kokale piektdienas pēcpusdienā pēc sarunas ar E. Aizkalnu, kurš sazvanījis institūciju, lai konsultētos par tradīciju norisi Pavasara saulgriežos, informēja ”Kurzemes Vārdu” par sarunas rezultātu.

”Aizkalna kungs stāstīja, ka neko neorganizē, bet atgādina par tautas tradīcijām. Viņš tagad visu novērsis – aicinājuma nav.”

Tagad teksts ierakstā skan šādi: ”Pirms paša saullēkta, darbīgie un možie jau ir Dabā! Pēc tradīcijas, Muižas kalnā, pie Svētavota, peram viens otru ar pūpola zariem, mazgājam mutes Svētavotā, sveicam Sauli ar dziesmām, gavilējam, ripinām olas.”

”Manuprāt, viņš ir korekti izlabojis ierakstu. Tur vairs nav neviens konkrēts aicinājums konkrētā pulksteņa laikā kaut kur doties,

tur ir pieminēts, ka Saule lec 6.26, pavasaris iestājas 11.37 diena kļūst garāka par nakti jau 18. martā, bet viņš vairs nevienā brīdī un nekādā veidā neaicina cilvēkus doties vai piedalīties, vai pateikts, ka kaut kas īpaši tiks organizēts. Īstenībā jāmācās, cik filigrāni var tautas, dabas tradīcijas aprakstīt,” vērtē KM sabiedrisko attiecību speciāliste.

”Savukārt tiešsaistē zūmā viss var notikt – cik daudz cilvēkiem organizators spēj uzņemt tiešsaistē,” komentē L. Kokale.

Ņemot vērā, ka Rucavā tradīciju norise ir pašsaprotama, ministrijas pārstāve norāda: ”Tie, kas iet, tie arī ies, bet pasākums nenotiek ar organizēšanu, aicinājuma konkrētā laikā nav. Vienlaikus organizators cenšas regulēt to pašu neorganizēto plūsmu. Gribas cerēt, ka viss notiks vislabākajā kārtībā.”

L. Kokale uzsver, ka šo gadījumu var ņemt par piemēru kādu aktivitāšu organizatoriem – bažu gadījumā par to, ko drīkst un nedrīkst darīt ierobežojumu laikā, kad publiski un privāti pasākumi ar pulcēšanos ir aizliegti, vienmēr ir iespēja konsultēties ar speciālistiem.

E.Aizkalns piektdien vakarā sazinājās ar “Kurzemes Vārdu” un apstiprināja, ka pārpratums novērsts un Rucavas ierasto seno tradīciju norise bez aicinājuma pulcēt kopā interesentus 20.martā notiks.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz