Ceturtdiena, 18. aprīlis Laura, Jadviga
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Par spīti šaubām jūras ērgļu ligzdā izšķiļas cālis

Lai arī Durbes jūras ērgļu ligzdā ērgļu mātītes Mildas izdētās trīs olas perēšanas laikā periodiski vairākas stundas tika atstātas bez sildīšanas, jo putnam nācās lidot baroties, ligzdā ir izšķīlies mazulis. Putnēna izšķilšanos 21.aprīļa rītā konstatējuši Dabas datu foruma lietotāji, kuri notikumiem jūras ērgļu ligzdā seko līdzi tiešraides kamerās.

Par spīti šaubām jūras ērgļu ligzdā izšķiļas cālis
Jūras ērgļu ligzdā jaunu dzīvību Dabasdati.lv foruma lietotāji pamanījuši 21.aprīļa rītā. (Foto: Dabasdati.lv)
21.04.2021 10:41

Liene Andersone

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Otrdien 20.aprīlī foruma lietotāji bija pamanījuši, ka uz vienas no olām ir melns punktiņš, kas liecina, ka putns sācis knābāt čaumalu no iekšpuses.

Ornitologs Jānis Ķuze skaidro, ka no trim olām šī, kurā iekšā attīstījies un pasaulē nācis mazulis, ir pēc skaita otrā. ”Jāredz, kas vēl būs ar trešo olu. Tās var šķilties ar trīs dienu intervālu,” saka putnu pazinējs.

Jūras ērgļiem perēšanas periods ir 38 dienas – cālēniem vajadzētu šķilties aprīļa otrajā pusē, mēneša sākumā sacīja ornitologs J. Ķuze.

Ornitologiem un dabas mīļotājiem, kas seko līdzi notikumiem, šis pavērsiens ir pārsteidzošs, jo no marta beigām tālākos notikumus varēja tikai prognozēt, paļaujoties uz dabas procesu īpatnībām un putnu instinktiem.

J. Ķuze pauž, ka cāļa izšķilšanās ir negaidīts notikums, kas mums iemācījis ko jaunu un parādījis, ka mēs vēl daudz ko nezinām par dabas procesiem. ”Notikušais ir pierādījums tam, ka norises dabā ne vienmēr atbilst mūsu priekšstatiem. Dabā šādi notikumi nav nekas unikāls, taču mūsu zināšanas ir ierobežotas. Tiešraides kamerās ir iespējams ko tādu ieraudzīt,” saka J. Ķuze.

”Cālis ir izšķīlies, bet joprojām principiāli svarīgi ir tas, vai jaunais tēviņš sāks nest barību. Mēs redzējām, ka jaunais tēviņš sniedza atbalstu perēšanā, kas ļāva izšķilties cālim, bet nezinām, vai tas arī turpinās pildīt tēviņa lomu cāļa barošanā.

Ja tēviņš turpinās atbalsta darbu ligzdā, sildīs cāli, bet mātīte dosies pēc barības, tad tas būtu ierastajam apvērsts lomu sadalījums ērgļu pārī,” sociālajā tīklā Twitter ornitologa secinājumus pavēstī Pasaules dabas fonds.

J. Ķuze uzsver, ka putnēna izšķilšanās, maigi izsakoties, ir tikai pusceļš. ”Būtiskākie notikumi gaidāmi dažu dienu laikā. Ja tēviņš nesīs barību, ir labas izredzes mazulim izaugt un sasniegt lidotspēju. Taču, ja neiesaistīsies, var gadīties, ka tiešraides kamerās būs jāvēro ne visai patīkamas situācijas. To rādīs laiks.”

Jau stāstījām, ka marta beigās pazuda ērgļu tēviņš Raimis, līdz ar to viņa otrā pusīte – Milda – tika atstāta dabas un likteņa varā tieši perēšanas laikā. Tad ierasts, ka tēviņš mātīti apgādā ar barību, palīdz uzraudzīt olas.

Lielas cerības uz putnēnu šķilšanos J.Ķuze nelika, paužot, ka olas, visticamāk, kritīs par upuri Mildas pašsaglabāšanās instinktam – viņai jādodas meklēt barību, olas var atdzist un aizperējums aiziet bojā. Taču ligzdā uzradās jauns jūras ērgļu tēviņš, kurš tagad nokristīts par Čipu, un radīja pavisam jaunus pavērsienus un prognozes.

https://www.facebook.com/liepajniekiemlv/videos/5367977289942416
Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz