Piektdiena, 10. maijs Maija, Paija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Pusdienas skolēniem – nozīmīgs atbalsts ģimenēm

Pusdienas skolēniem – nozīmīgs atbalsts ģimenēm
Anita Dukatane pēc siltajām pusdienām iznāk pretī līdz piebraucamā ceļa galam, jo sētā esot suņi. Septiņu bērnu māmiņai šis atbalsts ir ļoti svarīgs, jo pietrūkst laika gan pieskatīt mazuļus, lai netraucē lielajiem mācīties, gan stāvēt pie plīts. (Foto: Egons Zīverts)
17.04.2020 06:00

Linda Kilevica

"Kurzemes Vārds"

Attālināto skolas gaitu laikā novadu pašvaldības atradušas dažādus risinājumus, kā nodrošināt bērnus ar brīvpusdienām, kad nav iespēju paēst izglītības iestādē. Atbalstu pārsvarā saņem trūcīgās, maznodrošinātās un daudzbērnu ģimenes. Grobiņas novada dome ģimenēm piedāvā izvēli starp pārtikas pakām un siltu pusdienu piegādi. 108 ģimenes izvēlējušās saņemt pusdienas, bet daudz pieprasītākas ir pārtikas pakas – 282.

Izdzen mammu no virtuves

Tāšos, Medzes pagastā, septiņu bērnu māmiņai Anitai Dukatanei četri ir skolēni. Vecākais dēls jau students Liepājā. Viņa izvēlējusies gatavu pusdienu piegādi. “Mazie bērni ir jāpieskata, kamēr lielie mācās. Viņi nevar izmācīties vienlaikus, internets nevelk. Kamēr mazos pieskata, kādas pusdienas?! Ar piegādi mājās mammām ir daudz vieglāk. Manā skatījumā tas ir ļoti liels atbalsts,” uzskata A. Dukatane. Kad bērni ir izmācījušies, tad jau esot iespēja pagatavot ģimenei vakariņas. Citādi lielie kušinot un dzenot mammu laukā, kad notiek sarunas ar skolotāju. Māmiņa pieteikusi pusdienu porciju arī mazajam dēliņam pirmsskolniekam. “Lai viņam arī tiek, 1,6 eiro nav tik liela nauda,” viņa atzīst.

Grobiņas novadā brīvpusdienas piešķir visiem 1.–4. klases skolēniem un 5.–9. klašu skolēniem no daudzbērnu, maznodrošinātām un trūcīgām ģimenēm, pastāsta domes Sociālā dienesta vadītājas vietniece Elīna Pirtniece-Niķele. Pārtikas pakas aptuveni 26–28 eiro vērtībā veido sadarbībā ar IU “Dambis”. “Kopā ar skolas vadību mēģinājām skatīties, lai pārtikas pakās būtu tādi produkti, kurus bērniem pašiem vieglāk pagatavot. Tur ir sausās brokastis, auzu pārslas, eļļa, makaroni, pankūku maisījums, cukurs, sviests,” stāsta Sociālā dienesta vadītājas vietniece.

Tā kā skolas ēdinātājs Grobiņā šobrīd pārtraucis darbu, pašvaldībai vajadzējis ātri reaģēt. Pusdienas gatavot uzņēmās kafejnīca “Dzērves ligzda”. Lai ceļā ēdiens neatdzistu, silto pusdienu piegādei izstrādāti pieci maršruti, katrā no tiem dodas šoferis ar līdzbraucēju. Viņiem ir izdalīti cimdi, aizsargmaskas un dezinfekcijas līdzekļi.

Gatavās pusdienas pārsvarā izvēlējušies vecāki, kuri strādā. Par samaksu tās pieved arī bērniem, kuriem brīvpusdienas nepienākas, ap 20 ģimenēm. Piesakoties uz maiju, būs iespēja pieteikties arī tiem, kas vēl to nav izdarījuši, kā arī ģimenes varēs mainīt savu izvēli, saka Sociālā dienesta vadītājas vietniece.

Vajadzētu atbalstīt vietējos

Piena pārstrādātājas SIA “Elpa” valdes loceklis Gundars Sisenis uzsver “Kurzemes Vārdam”, ka pašvaldībām būtu svarīgi atbalstīt vietējos uzņēmējus. “SIA “Elpa” apgrozījums samazinājies par 30%, jo apstājās “Skolas piena” programma un sadarbība ar ēdinātājiem, tai skaitā Liepājā,” viņš saka. “Esam izteikuši piedāvājumu arī Grobiņas un Priekules novada domēm piegādāt bērniem skolas piena paciņas mazos fasējumos, tāpat biezpienu, jogurtu, krējumu, produktu realizācijas termiņi to atļauj. Tur, kur esošie līgumi tagad apstājās, piedāvājam par tām pašām cenām, lai pašvaldība kopā ar mācību iestādēm izlemj, kas vajadzīgs.”

Taču atsaucību izrādījusi vienīgi Aizputes novada dome. Izglītības iestāžu vadītāji paši lēmuši, kā izdevīgāk ēdināt bērnus, pastāsta Sociālā dienesta direktore Mairīte Alfuse. “Dzērves un Kalvenes skolās gatavo siltas pusdienas, citur bērni saņem pārtikas pakas. Skaits mainās ik dienu, jo brīvpusdienas var saņemt visas ģimenes, kas izsaka šādu vēlmi neatkarīgi no sava statusa, pašlaik ir 763 bērni,” viņa pauž. Pārtikas pakas vērtība vienai nedēļai ir 7,10 eiro.

“Mans personīgais viedoklis – tā ir daudz racionālāk nekā izdalīt ģimenēm talonus, ar kuriem iepirkties veikalos. Nav zināms, vai vecāki atbalstīs vietējos ražotājus un nopirks tieši tos produktus, kas nepieciešami bērniem,” spriež G. Sisenis.

Grobiņas novada pašvaldība jau noslēgusi vienošanos par pārtikas paku sagatavošanu ar uzņēmumu, kas līdz šim nodrošināja Medzes skolā ēdināšanu, – tas ir Rolands Dambis, ziņo sabiedrisko attiecību speciāliste Kristīne Pastore.

Priekules novada dome dod iespēju gatavot pārtikas pakas tiem uzņēmējiem, kas jau nodarbojās ar skolēnu ēdināšanu, pastāsta domes priekšsēdētāja Vija Jablonska. Pirmās pakas sagatavoja SIA “Priekules Zviedru vārti”, tagad – Mežvidu pamatskola. “Pēc tam pārtikas pakas gatavos citās skolās. Pakās ir produkti, kurus bērni paši var pagatavot, ja vecāki ir darbā, – maize, sviests, desa, olas, augļi un arī “Elpas” siers. Citi piena produkti ir riskanti,” viņa skaidro. Pārtikas pakas 16 eiro vērtībā reizi divās nedēļās saņem trūcīgās, maznodrošinātās un daudzbērnu ģimenes, kurās ir 1.–4. klašu skolēni, kopā 107 bērni.

Cits dāvanu karti, cits – naudu

Durbes novadā daudzbērnu, trūcīgās un maznodrošinātās ģimenes kopā saņem 75 pārtikas pakas. “Tās gatavo Sociālais dienests, produktus iepērkam no “Promo”. Pakās ir mannas putraimi, auzu pārslas, cepumi, piens ar ilgu uzglabāšanas termiņu, sviests, siers un citi produkti,” pastāsta dienesta vadītāja Oksana Strēle. Pārtikas pakas summa ir 25 eiro, tā paredzēta mēnesim.

Nīcas novadā trūcīgām, maznodrošinātām un daudzbērnu ģimenēm līdz mācību gada noslēgumam nodrošinās ēdiena piegādi mājās. “Vecāki ir ļoti priecīgi, ka bērni ir paēduši siltu ēdienu,” saka Sociālā dienesta vadītāja Inese Lapiņa. Nīcas vidusskolas ēdnīcā pagatavoto pusdienu 101 porcija tiek izvadāta 40 ģimenēm.

Pāvilostas novada dome bija apstiprinājusi atbalstu līdz 14. aprīlim trūcīgām, maznodrošinātām un daudzbērnu ģimenēm pārtikas iegādei 20 eiro apmērā par katru izglītojamo, slēdzot līgumu ar SIA “Muižkalniņi” par dāvanu karšu atprečošanu. Pašlaik atbalstu saņem ap 50 bērnu. “Par turpmāko lemsim 23. aprīļa sēdē un plānojam atbalstu sniegt arī 1.–4. klases skolēniem,” stāsta domes priekšsēdētājs Uldis Kristapsons.

Vaiņodes novads ir vienīgais, kur pašlaik skolēnu ēdināšana netiek nodrošināta. Domes priekšsēdētājs Visvaldis Jansons stāsta, ka lēmuma pieņemšanai visdrīzāk sasauks ārkārtas sēdi: “Doma ir atbalstīt maznodrošināto ģimeņu bērnus no 1. līdz 9. klasei. Iespējams, dosim pārtikas pakas 20 eiro vērtībā.”

Savukārt Rucavas novads ir vienīgais, kas finansiālu atbalstu skolēnu ģimenēm sniedz naudas veidā. Pabalsts ir 0,90 eiro vienam bērnam par katru mācību dienu. “Tā ir pašvaldības nauda,” lēmumu komentē domes priekšsēdētājs Jānis Veits. Priekšsēdētājam neesot lielu bažu, ka vecāki šo naudu varētu izlietot citiem mērķiem. “Ja kaut kas tāds būtu, tad jau kaimiņi ziņotu vai Sociālais dienests,” viņš uzskata. Pabalstu saņem 63 Rucavas pamatskolas skolēni un 39 Sikšņu pamatskolas skolēni. Pirmsskolas vecuma bērni to saņem tikai tad, ja neapmeklē bērnudārzus.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz