Pirmdiena, 21. septembris Matīss, Modris, Mariss
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Pusdienas skolēniem – nozīmīgs atbalsts ģimenēm

Pusdienas skolēniem – nozīmīgs atbalsts ģimenēm
Anita Dukatane pēc siltajām pusdienām iznāk pretī līdz piebraucamā ceļa galam, jo sētā esot suņi. Septiņu bērnu māmiņai šis atbalsts ir ļoti svarīgs, jo pietrūkst laika gan pieskatīt mazuļus, lai netraucē lielajiem mācīties, gan stāvēt pie plīts. (Foto: Egons Zīverts)
17.04.2020 06:00

Linda Kilevica

"Kurzemes Vārds"

Attālināto skolas gaitu laikā novadu pašvaldības atradušas dažādus risinājumus, kā nodrošināt bērnus ar brīvpusdienām, kad nav iespēju paēst izglītības iestādē. Atbalstu pārsvarā saņem trūcīgās, maznodrošinātās un daudzbērnu ģimenes. Grobiņas novada dome ģimenēm piedāvā izvēli starp pārtikas pakām un siltu pusdienu piegādi. 108 ģimenes izvēlējušās saņemt pusdienas, bet daudz pieprasītākas ir pārtikas pakas – 282.

Izdzen mammu no virtuves

Tāšos, Medzes pagastā, septiņu bērnu māmiņai Anitai Dukatanei četri ir skolēni. Vecākais dēls jau students Liepājā. Viņa izvēlējusies gatavu pusdienu piegādi. “Mazie bērni ir jāpieskata, kamēr lielie mācās. Viņi nevar izmācīties vienlaikus, internets nevelk. Kamēr mazos pieskata, kādas pusdienas?! Ar piegādi mājās mammām ir daudz vieglāk. Manā skatījumā tas ir ļoti liels atbalsts,” uzskata A. Dukatane. Kad bērni ir izmācījušies, tad jau esot iespēja pagatavot ģimenei vakariņas. Citādi lielie kušinot un dzenot mammu laukā, kad notiek sarunas ar skolotāju. Māmiņa pieteikusi pusdienu porciju arī mazajam dēliņam pirmsskolniekam. “Lai viņam arī tiek, 1,6 eiro nav tik liela nauda,” viņa atzīst.

Grobiņas novadā brīvpusdienas piešķir visiem 1.–4. klases skolēniem un 5.–9. klašu skolēniem no daudzbērnu, maznodrošinātām un trūcīgām ģimenēm, pastāsta domes Sociālā dienesta vadītājas vietniece Elīna Pirtniece-Niķele. Pārtikas pakas aptuveni 26–28 eiro vērtībā veido sadarbībā ar IU “Dambis”. “Kopā ar skolas vadību mēģinājām skatīties, lai pārtikas pakās būtu tādi produkti, kurus bērniem pašiem vieglāk pagatavot. Tur ir sausās brokastis, auzu pārslas, eļļa, makaroni, pankūku maisījums, cukurs, sviests,” stāsta Sociālā dienesta vadītājas vietniece.

Tā kā skolas ēdinātājs Grobiņā šobrīd pārtraucis darbu, pašvaldībai vajadzējis ātri reaģēt. Pusdienas gatavot uzņēmās kafejnīca “Dzērves ligzda”. Lai ceļā ēdiens neatdzistu, silto pusdienu piegādei izstrādāti pieci maršruti, katrā no tiem dodas šoferis ar līdzbraucēju. Viņiem ir izdalīti cimdi, aizsargmaskas un dezinfekcijas līdzekļi.

Gatavās pusdienas pārsvarā izvēlējušies vecāki, kuri strādā. Par samaksu tās pieved arī bērniem, kuriem brīvpusdienas nepienākas, ap 20 ģimenēm. Piesakoties uz maiju, būs iespēja pieteikties arī tiem, kas vēl to nav izdarījuši, kā arī ģimenes varēs mainīt savu izvēli, saka Sociālā dienesta vadītājas vietniece.

Vajadzētu atbalstīt vietējos

Piena pārstrādātājas SIA “Elpa” valdes loceklis Gundars Sisenis uzsver “Kurzemes Vārdam”, ka pašvaldībām būtu svarīgi atbalstīt vietējos uzņēmējus. “SIA “Elpa” apgrozījums samazinājies par 30%, jo apstājās “Skolas piena” programma un sadarbība ar ēdinātājiem, tai skaitā Liepājā,” viņš saka. “Esam izteikuši piedāvājumu arī Grobiņas un Priekules novada domēm piegādāt bērniem skolas piena paciņas mazos fasējumos, tāpat biezpienu, jogurtu, krējumu, produktu realizācijas termiņi to atļauj. Tur, kur esošie līgumi tagad apstājās, piedāvājam par tām pašām cenām, lai pašvaldība kopā ar mācību iestādēm izlemj, kas vajadzīgs.”

Taču atsaucību izrādījusi vienīgi Aizputes novada dome. Izglītības iestāžu vadītāji paši lēmuši, kā izdevīgāk ēdināt bērnus, pastāsta Sociālā dienesta direktore Mairīte Alfuse. “Dzērves un Kalvenes skolās gatavo siltas pusdienas, citur bērni saņem pārtikas pakas. Skaits mainās ik dienu, jo brīvpusdienas var saņemt visas ģimenes, kas izsaka šādu vēlmi neatkarīgi no sava statusa, pašlaik ir 763 bērni,” viņa pauž. Pārtikas pakas vērtība vienai nedēļai ir 7,10 eiro.

“Mans personīgais viedoklis – tā ir daudz racionālāk nekā izdalīt ģimenēm talonus, ar kuriem iepirkties veikalos. Nav zināms, vai vecāki atbalstīs vietējos ražotājus un nopirks tieši tos produktus, kas nepieciešami bērniem,” spriež G. Sisenis.

Grobiņas novada pašvaldība jau noslēgusi vienošanos par pārtikas paku sagatavošanu ar uzņēmumu, kas līdz šim nodrošināja Medzes skolā ēdināšanu, – tas ir Rolands Dambis, ziņo sabiedrisko attiecību speciāliste Kristīne Pastore.

Priekules novada dome dod iespēju gatavot pārtikas pakas tiem uzņēmējiem, kas jau nodarbojās ar skolēnu ēdināšanu, pastāsta domes priekšsēdētāja Vija Jablonska. Pirmās pakas sagatavoja SIA “Priekules Zviedru vārti”, tagad – Mežvidu pamatskola. “Pēc tam pārtikas pakas gatavos citās skolās. Pakās ir produkti, kurus bērni paši var pagatavot, ja vecāki ir darbā, – maize, sviests, desa, olas, augļi un arī “Elpas” siers. Citi piena produkti ir riskanti,” viņa skaidro. Pārtikas pakas 16 eiro vērtībā reizi divās nedēļās saņem trūcīgās, maznodrošinātās un daudzbērnu ģimenes, kurās ir 1.–4. klašu skolēni, kopā 107 bērni.

Cits dāvanu karti, cits – naudu

Durbes novadā daudzbērnu, trūcīgās un maznodrošinātās ģimenes kopā saņem 75 pārtikas pakas. “Tās gatavo Sociālais dienests, produktus iepērkam no “Promo”. Pakās ir mannas putraimi, auzu pārslas, cepumi, piens ar ilgu uzglabāšanas termiņu, sviests, siers un citi produkti,” pastāsta dienesta vadītāja Oksana Strēle. Pārtikas pakas summa ir 25 eiro, tā paredzēta mēnesim.

Nīcas novadā trūcīgām, maznodrošinātām un daudzbērnu ģimenēm līdz mācību gada noslēgumam nodrošinās ēdiena piegādi mājās. “Vecāki ir ļoti priecīgi, ka bērni ir paēduši siltu ēdienu,” saka Sociālā dienesta vadītāja Inese Lapiņa. Nīcas vidusskolas ēdnīcā pagatavoto pusdienu 101 porcija tiek izvadāta 40 ģimenēm.

Pāvilostas novada dome bija apstiprinājusi atbalstu līdz 14. aprīlim trūcīgām, maznodrošinātām un daudzbērnu ģimenēm pārtikas iegādei 20 eiro apmērā par katru izglītojamo, slēdzot līgumu ar SIA “Muižkalniņi” par dāvanu karšu atprečošanu. Pašlaik atbalstu saņem ap 50 bērnu. “Par turpmāko lemsim 23. aprīļa sēdē un plānojam atbalstu sniegt arī 1.–4. klases skolēniem,” stāsta domes priekšsēdētājs Uldis Kristapsons.

Vaiņodes novads ir vienīgais, kur pašlaik skolēnu ēdināšana netiek nodrošināta. Domes priekšsēdētājs Visvaldis Jansons stāsta, ka lēmuma pieņemšanai visdrīzāk sasauks ārkārtas sēdi: “Doma ir atbalstīt maznodrošināto ģimeņu bērnus no 1. līdz 9. klasei. Iespējams, dosim pārtikas pakas 20 eiro vērtībā.”

Savukārt Rucavas novads ir vienīgais, kas finansiālu atbalstu skolēnu ģimenēm sniedz naudas veidā. Pabalsts ir 0,90 eiro vienam bērnam par katru mācību dienu. “Tā ir pašvaldības nauda,” lēmumu komentē domes priekšsēdētājs Jānis Veits. Priekšsēdētājam neesot lielu bažu, ka vecāki šo naudu varētu izlietot citiem mērķiem. “Ja kaut kas tāds būtu, tad jau kaimiņi ziņotu vai Sociālais dienests,” viņš uzskata. Pabalstu saņem 63 Rucavas pamatskolas skolēni un 39 Sikšņu pamatskolas skolēni. Pirmsskolas vecuma bērni to saņem tikai tad, ja neapmeklē bērnudārzus.

Foto galerija

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz