Ceturtdiena, 28. marts Ginta, Gunda, Gunta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Vīru prieki brīvā dabā

Vīru prieki brīvā dabā
15.08.2006 11:31

0

Atslēgvārdi

Sestdienas pēcpusdienā Latvijas ūdenstilpju tuvumā nebija ko darīt veģetāriešiem un pacifistiem. Tur vietas ieņēma ļaudis, kuri aizvien tur cieņā vienu no senākajām cilvēku nodarbēm – medības. Šoreiz dabūja trūkties pīles, jo tieši pulksten 16 drīkstēja atskanēt pirmie šāvieni, un tas nozīmēja, ka šā gada pīļu medību sezona ir sākusies.

Apvieno patīkamo ar lietderīgo

Līdz 15.septembrim pīļu medības ir atļautas tikai trešdienās, sestdienās un svētdienās, bet no 16.septembra līdz 15.novembrim vīri pīles varēs trenkāt katru dienu. Medniekiem atļauts medīt vairākas putnu sugas – laučus, krīkļus, pelēkās pīles, platknābjus, meža pīles, prīkšķes, baltvēderus, garkakļus, brūnkakļus, cekulpīles, ķerras u.c.

Savdabīga ir arī versija par to, kāpēc pīļu medību sezona sākās tieši pulksten 16, un ne minūti agrāk, ne minūti vēlāk. Izrādās, ka šis laiks izdomāts vēl tālajos padomju laikos, kad sestdiena bija darbdiena, lai arī saīsināta. Un tad pīļu medību atklāšanas dienā ar darbaļaudīm notiks interesantas lietas – daudziem pēkšņi parādījās slimības lapas u.tml. Tāpēc arī sezonas atklāšanu ieviesa tieši pulksten 16, lai darbaļaudis kārtīgi nostrādā paredzētās stundas un tad dodas atpūsties pie dabas.

Pīļu medības katrs kolektīvs rīko pa savam, vai nu to dara organizēti, individuāli, vai arī no vairākiem kolektīviem kopā sanāk paziņu un domubiedru grupa un kopā ar ģimenēm izbrauc atpūsties pie dabas krūts. Vienai šādai domubiedru grupai, ko organizēja Grobiņas pagasta “Lāčkoku” šautuves īpašnieks Aivars Galeckis, pievienojās arī “Kurzemes Vārds”. Viņu izvēlētā apmetnes vieta bija Žagaru dīķis Priekules pagastā. “Tas jau vairāk tāds plezīrs, nevis nopietna medīšana. Kad pīli noplūc, nekas daudz jau no tās gaļas nav. Tāpēc vīri to vairāk uztver kā šaušanas treniņu,” skaidroja A.Galeckis. Tomēr, katrs ir priecīgs, ja izdodas tikt pie kādas pīles, un tad jau mājās var pamieloties ar gardu sautētas pīles gaļas mērcīti.

Rīb kā Libānas dienvidos

Kad pulksteņa rādītāji tuvojās noteiktajam laikam, vīri, kā to paredz medību noteikumi, tika nostādīti ierindā un instruēti par medību norisi, ko un kā drīkst šaut. Kā zināms, ir aizliegts bliezt ar bisi pa pīlēm, kas atrodas uz ūdens. Šaušana notiek tikai pa lidojošu mērķi, tāpēc jābūt diezgan labam šāvējam, lai trāpītu. Bez tam kādam vajag arī putnus izbaidīt, lai tie paceltos gaisā. Te lieti noder medību suņi, kuri gan iztrenkās lidoņus, gan arī palīdzēs pēc tam medījumu sameklēt. Tikmēr mednieki jau dīķi aplenkuši un gaida parādāmies putnus. Un tad viņi arī piedzīvoja savu sapni. Izdevās panākt, ka gaisā pacēlās un dīķi pārlidoja pamatīgs pīļu bars – vairāki desmiti. Tad nu gan visapkārt rībēja gandrīz kā pēdējās nedēļas Libānas dienvidos. Guvums gan nebija liels, jo, kā jau minēts, nav nemaz tik vienkārši pīli dabūt zemē. Bet sezona ir atklāta – divas trofejas ir.

Sausumā izžūst dīķi

Pēc tam, kamēr daiļā dzimuma pārstāves gatavoja maltīti, vīri devās pārķemmēt tuvākās apkārtnes purvus. Medību taktika neatšķiras no jau iepriekš stāstītās, tikai šoreiz ir grūtāk piekļūt medību vietai. Automašīnas jau tā diezgan lielu attālumu nobraukušas pa bezceļu, bet vēl ilgi ir jābrien cauri brikšņiem. “Pagājušajā gadā te bija ūdens līdz viduklim, tagad pat dubļu nav,” brīnījās viens no medniekiem Haralds Lāčkoks. Te arī atklājās sausā laika ietekme. Pīles atrodamas tikai nelielā peļķītē, kurai grūti piekļūt. Pēkšņi gaisā, nelabi bļaudams, paceļas gulbis un laižas prom. Acīmredzot sajutis ko nelāgu. Šis putns gan nezina, ka viņam nav jābaidās. Tā kā gulbju cēlums cilvēku apziņā ir kā leģenda, neviens tos nešauj. Lai gan ir dzirdēti arī pretēji viedokļi. Proti, ja atmet emocijas, tad reizēs, kad gulbji ir pārāk savairojušies, nebūtu slikti paregulēt arī šo putnu skaitu. Jo lielā skaitā tie var izdarīt nopietnus postījumus sējumiem. Taču skaļi neviens par to nerunā, jo negrib būtu pirmais, kam trāpīs sabiedrības sašutuma bulta.

Lai arī dīķis pažuvis, tieši šajā vietā paveicās Haraldam. Viņš no savas pusautomātiskās bises nogāza vienu no divām pāri lidojošām pīlēm. Un tas izrādījās miesās varen brangs pīļtēviņš, kādu katru gadu dabūt vis neizdodas. Par to arī Haralds saņēma kolēģu uzslavas.

Līdz vakaram sasniegtais rezultāts – seši putni, kas nav daudz, taču nevar uzskatīt, ka mednieki palikuši bešā. Jaunā mednieku paaudze rīta agrumā vēlreiz izķemmēja dīķi, taču pie trofejas netika. Acīmredzot, vakara šāvienu izbiedētas, tās pamuku uz visām pusēm. Starp citu, arī Liepājā var novērot, ka sākusies pīļu medību sezona. Tā kā Liepājas ezers ir mednieku ļoti iecienīts, tur mītošās pīles meklē patvērumu citur. Un atrod to dīķīšos Klaipēdas ielas galā pie daudzdzīvokļu namiem, kur mednieki savas plintes vicināt nedrīkst. Tātad nemaz tik dumji tie putni nav.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz