Svētdiena, 5. aprīlis Vidaga, Aivija, Vija

Atpūtniecei pludmalē uzklūp ūdele

Atpūtniecei pludmalē uzklūp ūdele
Foto: Egons Zīverts
29.07.2019 07:15

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Kāda liepājniece pēc sastapšanās ar caunveidīgo dzīvnieku Karostas pludmalē bijusi spiesta vērsties pēc mediķu palīdzības slimnīcā.

24. jūlijā Natālija kopā ar mazo meitu atpūtusies Karostas pludmalē netālu no Ziemeļu mola. Bērns plunčājies ūdenī, bet mamma stāvējusi krastā, kad pie viņas pieskrējis caunveidīgs zvērs un lēcis virsū. “Viņš mērķtiecīgi man skrēja virsū. Sākotnēji nodomāju, kas tas ir kāds noklīdis un nobijies mājdzīvnieks, jo draudzenei ir līdzīgs zvēriņš – mājas sesks. Dzīvnieks lēca man virsū vienreiz, otrreiz, turklāt diezgan augstu. Šķita, ka viņš ir draudzīgs, nekādas skaņas neizdeva, tāpēc, kad dzīvnieks palēcās atkal, pastiepu rokas un viņu notvēru. Bet tad viņš, iespējams, nobijās un man iekoda,” pastāsta Natālija.

Sieviete dzīvnieku no sevis atgrūdusi, un zvērs iepeldējis jūrā. “Izbrīnījos, jo seski parasti jūrā nepeld,” viņa saka.

Dzīvniekam bijis tumšs kažoks, kas stipri smakojis. Natālija meklējusi informāciju internetā un tagad spriež, ka tas, visticamāk, bija Amerikas ūdeles mazulis. Pēc incidenta Natālija vērsusies pēc palīdzības slimnīcā, un tagad viņai jālieto antibiotikas, kā arī jāsaņem vairākas potes pret trakumsērgu.

Sieviete vēlas brīdināt atpūtniekus, īpaši mudinot pieskatīt bērnus. “Jo bērniem taču patīk dzīvniekus paglaudīt, piespiest sev klāt. Tas ir bīstami,” viņa saka.

Amerikas ūdeles pēdējo gadu laikā Liepājā manītas gan uz Dienvidu, gan Ziemeļu mola. Pirms diviem gadiem kādam vīrietim izdevās video iemūžināt ūdeļu ģimeni, kas skraidelēja pa Ziemeļu molu.

Dabas aizsardzības pārvaldes eksperts Valdis Pilāts spriež, ka ūdeles ostas hidrobūvēs iemitinājušās tāpēc, ka tur pieejama barība, kā arī spraugas akmeņos ir ideāla paslēptuve. Taču šiem dzīvniekiem nav raksturīgi tuvoties cilvēkiem un liepājnieces izklāstītās situācija esot netipiska.

“Ūdele var uzklupt, ja jūtas apdraudēta un aizstāv savus bērnus. Neadekvāti dzīvnieks uzvedas, ja ir slims, piemēram, ar trakumsērgu,” viņš norāda, piebilstot, ka līdz šim nebija dzirdējis, ka kādam cilvēkam pludmalē būtu iekodis caunveidīgais dzīvnieks.

Amerikas ūdele ir viens no biežāk sastopamajiem sermuļveidīgajiem plēsēju kārtas zvēriem Latvijā. Šā dzīvnieka dzīvesveids nesaraujami saistīts ar ūdeni. Uz sauszemes relatīvi īso kāju dēļ dzīvnieks jūtas neveikli; raksturīgākais viņa pārvietošanās veids – kūkumošana īsiem, aptuveni pusmetrīgiem lēcieniem, lasāms vietnē “videsvēstis.lv”.

Arī Liepājas Reģionālās slimnīcas mediķi apstiprina, ka šādi gadījumi, kad caunveidīgi dzīvnieki paši uzbruktu cilvēkiem, ir ļoti, ļoti reti. “Protams, nevar apgalvot, ka tas nekad Liepājā nav noticis, taču, apspriežoties ar mediķiem, neviens neko tādu neatceras,” pastāsta slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste Indra Grase.

 

Foto galerija

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli