Ceturtdiena, 25. aprīlis Līksma, Bārbala
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Vairākas Liepājas augstskolas, neraugoties uz to, ka noteikumi atļauj studijas klātienē, tomēr plāno mācību gadu sākt attālinātā režīmā

Izglītības un zinātnes ministrija nākusi klajā ar noteikumiem, kuri jāievēro, lai mācības varētu notikt klātienē. Pamata un vidējās izglītības posmā vairumā pozīciju talkā nāk valsts maciņš, bet, tā kā augstākā izglītība vairs nav obligāta un to gūst pieauguši, lemt spējīgi ļaudis, atbildība gulst jau uz pašu izglītojamo pleciem.

Vairākas Liepājas augstskolas, neraugoties uz to, ka noteikumi atļauj studijas klātienē, tomēr plāno mācību gadu sākt attālinātā režīmā
Septembris augstskolām būs kā ieskriešanās celiņš, lai atrastu studiju īsto modeli pandēmijas apstākļos. (Foto: Ģirts Gertsons)
26.08.2021 06:00

Roberts Džeriņš

"Kurzemes Vārds"

Testi vismaz divas reizes nedēļā

Ministru kabinets lēmis, ka studiju programmas īstenošanā klātienē gan koledžās, gan augstskolās ļauts piedalīties personām, kas var uzrādīt derīgu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu. Tomēr izglītības iestādes ir tiesīgas pieņemt lēmumu arī par kāda kursa vai moduļa posma pilnīgu vai daļēju norisi attālināti, ja spriedums balstīts uz pamatotiem apsvērumiem, piemēram, ļoti plašas auditorijas pulcēšanos vienkopus.

Pārejas periodā, proti, līdz 10.oktobrim, klātienē var piedalīties arī personas ar negatīvu Covid-19 testu, kurš veikts pēdējo 48 stundu laikā. Uz šiem studentiem attiecināta arī prasība lietot sejas aizsargmasku izglītības iestādes telpās. Pārbaudes izglītojamajiem jāveic par saviem līdzekļiem, turklāt divas vai trīs reizes nedēļā.

Vairākas Liepājas augstskolas, neraugoties uz to, ka noteikumi atļauj studijas klātienē, tomēr plāno mācību gadu sākt attālinātā režīmā.

80–90% RSU studentu potēti

RSU Liepājas filiāles direktore Dita Role par valdības apstiprināto klātienes mācību plānu izsakās atzinīgi. “Esam tam gatavojušies jau kopš pavasara, brīdināti, informēti, viss ir detalizēti izskaidrots,” sacīja direktore.

“Mācības šogad plānojam organizēt gan klātienē, gan arī attālināti, atkarībā no studiju programmas un kursu profila, veida, vajadzībām. Mēs šos nosacījumus pat redzam kā priekšrocību visiem tiem, kas studijas apvieno ar darbu vai ir noslogotāki.

Tas ir organizatorisks jautājums, kas bažas nerada,” augstskolas pozīcijas skaidroja D. Role.

Atslēgas vārds ir piesardzība, un RSU Liepājas filiālē no piesardzības nevairās. Septembrī mācības tur notiks tikai attālināti ar mērķi pilnvērtīgi apzināt, cik studentu ir vakcinējušies. “Ar 4. oktobri plānojam atsākt klātienes mācības,” viņa teica.

“Šobrīd oficiālu datu par to, cik daudz studentu vakcinējušies, mūsu rīcībā nav, bet neoficiāli zināms, ka starp jaunajiem studentiem aptuveni 80–90% ir vakcinējušies, tas priecē,” direktore norādīja.

Testi ik pēc 48 stundām, turklāt par saviem līdzekļiem, varētu būt diezgan sarežģīts pasākums, bet pašam studentam ir jāsaprot, kādā nozarē viņš vēlas strādāt, norādīja D. Role. “Ir atšķirība, vai esi ekonomists, grāmatvedis vai strādā slimnīcā un ar potenciāli slimiem pacientiem. Tad atbildība ir augstāka un sākas ar tevi pašu. Vakcinēšanās, protams, ir individuāla izvēle, bet tajā, ka regulāri par savu naudu jāveic testi, ja vakcinēties nevēlies, nesaskatu neko ārkārtēju,” sacīja direktore.

RTU nevēlas zaudēt nevienu

Vairumā Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) fakultāšu studijas iecerēts uzsākt klātienē, bet ir arī izņēmumi, piemēram, Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultāte darbosies attālināti, jo šobrīd pārceļas uz jaunām telpām. Tāpat mācību gadu attālinātā režīmā grasās sākt RTU Liepājas studiju un zinātnes centrs, skaidroja tā direktors Mārcis Priedītis.

“Septembrī viss notiks attālināti, bet kādus laboratorijas darbus un nodarbības jau pamazām sāksim plānot arī klātienē. 1. septembrī ar jaunajiem studentiem tiksimies laukā, zem klajas debess. Satiksimies, iepazīsimies un sāksim saprast, kāda ir reālā situācija.

Ja būs iespējams, noliksim kādus datumus klātienes aktivitātēm, bet to vēl negribam studentiem uzspiest, jo apzināmies, ka tests ik pēc 48 stundām par paša līdzekļiem var būt diezgan liels slogs,” viņš sacīja.

Situācija ar vakcināciju studentu vidū nav slikta, bet nav arī viennozīmīga, tāpēc skolas vadība ir uzmanīga. “Neesam strikti noteikuši, ka visam jānotiek klātienē. Septembrī gribam atrast optimālo līdzsvara punktu, kurā vislabāk strādāt. Lai gan, cik esmu apzinājis studējošos, pārsvarā visi ir vakcinējušies, taču ir atsevišķi gadījumi, kad studenti teikuši, ka, ja būs jāvakcinējas, viņi vienkārši nenāks,” stāstīja M. Priedītis.

Viņš uzsvēra, ka nevēlas zaudēt nevienu studējošo, tāpēc septembris tiks veltīts situācijas izpētei un lēmumi izrietēs no tās. “Oktobrī jau skatīsimies, un, ja būs iespējams, mazliet vairāk pietuvosimies klātienes mācībām. Ja tiešām notiks brīnums un nākamā Covid-19 uzliesmojuma nebūs, ar laiku pilnībā pāriesim uz klātieni, bet pagaidām saglabājam piesardzību un meklējam kompromisu,” norādīja direktors.

LiepU plāno mācības vakcinētajiem

Striktāka savā nostājā ir Liepājas Universitāte. “Līdz 10. oktobrim studiju process notiks, tā dalībniekiem (studentiem, mācībspēkiem, darbiniekiem) uzrādot derīgu vakcinācijas sertifikātu vai ne ilgāk kā pirms 48 stundām par saviem līdzekļiem veiktu testu,” ziņoja universitātes galvenā sabiedrisko attiecību speciāliste Simona Laiveniece.

Šobrīd tiek plānots, ka ar 11.oktobri studijās drīkstēs piedalīties tikai vakcinētas vai Covid-19 pārslimojušas personas, “bet pilnībā par to nevaram būt droši, skaidrs ir tikai tas, ka pēc šī datuma studijas notiks tā, kā to paredzēs valdībā apstiprinātie noteikumi”, sacīja speciāliste.

Patlaban vakcinējušies 85% Liepājas Universitātes mācībspēku un darbinieku, veikta arī reflektantu aptauja.

“Rezultāti rāda, ka pilnībā vakcinēti ir 57%, bet 13% plāno to darīt, 22% šaubās un 8% ir noskaņoti pret vakcināciju,” informēja S. Laiveniece, piebilstot, ka dati par pārējiem studējošajiem varētu būt zināmi septembra pirmajā pusē.

Viņa neslēpa, ka universitāte ir gatava meklēt risinājumus, lai arī nevakcinētie izglītojamie varētu piedalīties studijās. “Šajā gadījumā gan mēs vairs nevaram garantēt pilnvērtīgas mācības,” uzsvēra speciāliste.

“Turībā” testu variantu neapsver

RTU Liepājas studiju un zinātnes centrs neizslēdz radošus risinājumus, proti, hibrīdrežīmu. “Piemēram, jau septembrī atsevišķi pasniedzēji vadīs nodarbības klātienē, bet paralēli norisināsies translācija tiešsaistē. Kas gribēs, varēs strādāt centra telpās, kas negribēs, varēs pieslēgties attālināti,” atklāja centra direktors M. Priedītis.

Arī biznesa augstskolas “Turība” Liepājas filiāle lūkojas hibrīdlekciju virzienā, atklāja filiāles vadītāja Agnese Getaute-Zariņa. “Tie, kas var uzrādīt derīgu Covid-19 sertifikātu, varēs nākt un piedalīties lekcijās klātienē, bet tie, kas kādu iemeslu dēļ izvēlējušies nevakcinēties, tām pašām lekcijām varēs sekot līdzi attālināti. Nodrošināsim visu lekciju tiešsaistes translācijas,” sacīja filiāles vadītāja. “48 stundu tests mums nebūs aktuāls, šādu variantu nemaz neizskatām, jo tie rada lielas neērtības studentiem, tā lēmusi augstskolas vadība Rīgā,” viņa atklāja.

“Vēlamies būt pieejami visiem, kas grib studēt, tāpēc esam nolēmuši par labu šādām hibrīdlekcijām,” teica A. Getaute-Zariņa.

Jūrniecības koledžā samazinās saskari

Sarežģītāku apstākļu priekšā ir Liepājas Jūrniecības koledža, kur tiek īstenotas gan profesionālās izglītības programmas, kurās iekļauta vidusskolas mācību viela, gan profesionālas augstākās izglītības, gan arī tālākizglītības programmas.

Liepājas Jūrniecības koledžas direktora vietnieks administratīvajos jautājumos Jānis Džeriņš atklāja, ka septembrī mācības notiks klātienē, minimizējot studējošo saskari un sadalot iespējas iekļūt skolā. “Arī pārtraukumi starp nodarbībām būs ar laika nobīdēm, lai jaunieši gaiteņos neatrodas vienkopus,” viņš norādīja. “Lai samazinātu izglītojamo skaitu skolas telpās, daļa studiju, iespējams, notiks attālināti, bet par to vēl lemsim,” skaidroja direktora vietnieks.

“Mācību iestādē kā armijā pēc pavēles neviens nerīkojas. Mums ir gan pilngadīgi, gan nepilngadīgi audzēkņi, dažādi cilvēki, un katram ir savs viedoklis. Viegli tas nav, meklējam risinājumus,” sacīja koledžas direktors Vladimirs Dreimanis.

“Attālināto studiju laikā mūsu noslodze pieauga trīs reizes. Neizslēdzam iespēju, ka dažiem kursiem, kuri sevišķi neizrādīs pretimnākšanu, nāksies nodrošināt mācības attālināti. Skaidrs, ka slodze, raugoties no organizatoriskā viedokļa, tikai pieaugs,” neslēpa direktors.

“Uzskatu, ka mums būtu jāseko Skandināvijas modelim un jāatceļ ierobežojumi,” viņš uzsvēra. “Vakcīna ir ļoti viegli pieejama, turklāt bez maksas. Jā, tā neizslēdz inficēšanās iespēju, bet no dienaskārtības izņem jautājumus par smagu slimības gaitu, nonākšanu slimnīcā, arī būtiski samazina letālo gadījumu īpatsvaru. Vakcīnas ir pieejamas jau ilgi. Uzskatu, ka ierobežojumi ir jāatceļ pavisam un tie, kuri atsakās vakcinēties, lai dara tā. Ļoti ilgi auklējamies, ierobežojumi tiešām sit pa nerviem,” sacīja V. Dreimanis.

“Ja objektīvi skatāmies pēc rezultātiem – priekšroku dodam klātienes mācībām, jo tajās rādītāji ir labāki, bet nepieciešamības gadījumā esam gatavi strādāt arī attālināti,” piebilda direktora vietnieks J. Džeriņš.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz