Otrdiena, 23. aprīlis Jurģis, Juris, Georgs
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Kuldīgā uzliesmojums. Vai Liepājā jāuztraucas?

Kamēr Liepāja dzīvo mierīgā epidemioloģiskajā situācijā, tepat netālu nelielās Kuldīgas dzīvi satricinājis pēkšņs Covid-19 uzliesmojums. Patlaban tur ir 33 aktīvi saslimšanas gadījumi, no kuriem lielākā daļa saistīti ar vienu uzņēmumu “Kuldīgas tekstils”, bet pārējie ir kontaktpersonas, viņu vidū arī bērni. Tāpēc kuldīdznieki uztraucas, ka slimība var strauji izplatīties visā pilsētā.

Kuldīgā uzliesmojums. Vai Liepājā jāuztraucas?
Foto: LETA
29.09.2020 06:00

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Kuldīgā strādā arī Liepājas pusē dzīvojošie, ļaudis turp dodas pie ārsta, tāpēc satraukums par tur notiekošo ir arī liepājniekiem.

Kopš pandēmijas sākuma pilsētā reģistrēti jau 42 saslimušie, kas ir par astoņiem vairāk nekā mūsu pilsētā, bet patlaban tur no Covid-19 ārstējas 33 cilvēki. Pagaidām visi koronavīrusu pārslimo ambulatori stingrā ģimenes ārstu uzraudzībā, bet, situācijai kļūstot smagākai, pacientus nogādās Liepājas Reģionālajā slimnīcā vai Ventspilī.

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāve Ilze Arāja stāsta, ka kopējais kontaktpersonu skaits ir 116. “Mēs situāciju Kuldīgā monitorējam visu laiku, gan saslimušie, gan kontaktpersonas patlaban atrodas mājas karantīnā ģimenes ārstu uzraudzībā,” viņa stāsta. Kopā ar pašvaldību un uzņēmuma “Kuldīgas tekstils” administrāciju tiek apzināti visi apstākļi un tapis rīcības plāns.

Tomēr nekas īpašs kuldīdzniekiem neesot jādara. “Varam tikai ieteikt to pašu distancēšanos, nepulcēšanos sabiedriskās vietās, roku dezinfekciju un veselības vērojumus. Kā arī vēlamies uzrunāt uzņēmumu administrācijas visā Latvijā – pārdomāt nepieciešamību strādāt klātienē.

Iespējams, šis ir atkal tas mirklis, kad iespēju robežās pāriet uz attālinātu darbu.

Ir uzņēmumi, kuri strādāja divos sastāvos – puse no mājām, otra puse – klātienē. Arī tas ir labs risinājums,” saka I. Arāja un ierosina uz laiku atlikt arī darbabiedru kolektīvās kafijas pauzes un kolektīva kopējo svinību organizēšanu. Viņa rekomendē arī veikt kolektīvo testēšanu lielākajos uzņēmumos, vienojoties ar SPKC par izbraukumu.

Patieso ainu noskaidros masveida testēšanā

“Klausām epidemiologiem, konsultējamies ar Slimību profilakses un kontroles centra Ventspils nodaļas pārstāvi Irēnu Mundeciemu, kura mums teica, ka mums vispirms ir jānomierinās. Tā ka mēs esam mierīgi, sekojam līdzi situācijai, monitorējam to,” “Kurzemes Vārdam” pastāsta Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa. “Viss būs labi, mēs notestēsim pilsētu un drīz varēsim paziņot, ka pilsēta ir brīva no infekcijas,” savas sajūtas atklāj I. Bērziņa.

“Mums pašlaik ir 33 ar Covid-19 saslimušo, cik mums zināms, 27 no tiem ir uzņēmuma “Kuldīgas tekstils” darbinieki, bet pārējās ir viņu kontaktpersonas”.

Kuldīgas novada domē piektdien ārkārtas sēdē apzināts, cik gatavi šādā situācijā darboties ir pašvaldības dažādie dienesti. Diezgan daudz jautājumu pirmām kārtām ir Sociālajam dienestam, tā kā “Kuldīgas tekstils” jau divas nedēļas nedarbojas, cilvēki ir satraukti, atzīst I. Bērziņa. “Ja būs nepieciešama palīdzība piegādāt produktus vai ko citu, tad Sociālais dienests ir gatavs organizēt palīdzību, arī sniegt informāciju. Pašlaik vēl nezinām, cik cilvēkiem dienesta palīdzība būs vajadzīga.”

Ar Covid-19 saslimušo kontaktpersonas ir arī bērni (līdz pirmdienai vēl nebija saslimušo bērnu). Skolas šiem bērniem ir gatavas ne tikai nodrošināt attālinātas mācības, bet arī piegādās uz nedēļu pārtikas pakas brīvpusdienu vietā (tās novadā ir visiem skolēniem). Tā kā satraukums ir diezgan liels, šodien Kuldīgas dome rīko attālinātu vecāku sapulci. Tai varēs pieslēgties visi Kuldīgas novada skolēnu vecāki, un epidemioloģe, Slimību profilakses un kontroles centra direktores vietniece Ilona Liskova vecākiem sniegs atbildes uz jautājumiem. “Vienojāmies arī ar Pašvaldības policiju, ka tā pastiprināti sekos līdzi tam, lai nenotiek nevajadzīga pulcēšanās. Pašlaik arī neesam saņēmuši sūdzības par pašizolācijas pārkāpumiem,” teic I. Bērziņa.

“Bijām ļoti gandarīti, ka jau nedēļas nogalē “E. Gulbja laboratorija” piedāvāja mums veikt pirmajiem Latvijā – varbūt pat pirmajiem Eiropā – masveida testēšanu vairāk nekā 3000 cilvēkiem ar siekalu testiem, kurus var veikt katrs pats, un kuros nav vajadzīgs klāt mediķis. Šie testi ir precīzi. Testēšana notiks līdz trešdienai, lai saprastu kopējo ainu. Esam to iesākuši, saņēmām jau 2000 testus, no tiem priekšpusdienā jau ap 1500 bija izdalīti. Šos testus gan izvadā pa iestādēm un uzņēmumiem, gan arī cilvēki var nākt pakaļ individuāli. Kurjers testus uz Rīgu ved trīsreiz dienā. Apmēram pēc diennakts būs atbildes,” stāsta domes priekšsēdētāja.

Savukārt, ja cilvēkiem ir jāpalīdz ievērot pašizolāciju, pašvaldība piedāvā izmantot Kuldīgas Sporta skolas kopmītnes.

Vasarā tur mitinājās ar Covid-19 saslimušie Murjāņu sporta skolas audzēkņi no Kuldīgas, bet pašreiz tās šim nolūkam neviens neizmanto.

Kāds satraucas, cits – neņem nopietni

Gaisotne Kuldīgā ir piesardzīga, bet panikas neesot, veikali ir atvērti. Tirgū gan pircēju plūsma bijusi mazāka, nekā ierasts sestdienās. Pilsētā bijuši dažādi kultūras sarīkojumi un tajos apmeklētāju nav trūcis, brīvdienas Kuldīgā vadījuši iebraucēji, stāsta Kuldīgas novada reģionālā laikraksta “Kurzemnieks” žurnāliste Inguna Spuleniece.

Pēc viņas novērojumiem, kuldīdznieki dalās divās lielās, pretēji domājošās grupās.

Vieni saka: “Viss ir pārspīlēts, kovids – kaut kas uzpūsts, izdomāts, vienkārši muļķības.” Otri turas pie pārliecības, ka no slimības jāuzmanās un sekas no tās var būt ļoti nepatīkamas.

“Tikko kolēģis atgriezās no Gulbja laboratorijas analīžu pieņemšanas punkta, kurā iedzīvotāji brīvprātīgi trīs dienas var saņemt trauciņus siekalu testa veikšanai. Interese par tiem ir liela. Nākot gan privātpersonas, gan no uzņēmumiem. Arī man tagad ir šāds analīžu trauciņš. Vēl domāšu, izmantot to vai ne. Redakcijā mēs visi šobrīd esam veseli! Jāturas. Ja kāds no mums saslims, tad avīze nevarēs iznākt. Cerams, ka tā nenotiks,” saka I. Spuleniece.

Kuldīdzniekos lielu satraukumu izraisījušas baumas, ka vienā no bērnudārziem tikšot testēti pilnīgi visi bērni. Kad noskaidrots, ka tā ir viltus ziņa, cilvēki nomierinājušies.

Tām personām, kas bijušas kontaktā ar saslimušajiem, ieteikts palikt mājās, neapmeklēt publiskas vietas, nekontaktēties ar citiem. Žurnālisti tagad pēta, kādā situācijā ir tie uzņēmuma “Kuldīgas tekstils” darbinieki, kuriem nekonstatēja pozitīvu Covid-19 testu. Vai tā būs piespiedu dīkstāve, kā šie darbinieki dzīvos, vai saņems atalgojumu?

Tikmēr Anna (vārds mainīts) katru darbadienu no Aizputes brauc uz darbu Kuldīgā. Jautāta, vai nejūtas bažīga par Covid-19 saslimšanas uzliesmojumu, viņa atbild noliedzoši. “Es īpaši apkārt nestaigāju, tikvien kā uz brīdi izeju ārā, lai izmestu kādu līkumu un paelpotu svaigu gaisu.”

Vēl pagājušās nedēļas izskaņā nekas neesot liecinājis, ka kuldīdznieki atkal vairītos no sabiedriskām vietām. “Netālu no manas darba vietas ceturtdien atklāja jaunu kafejnīcu, kas bija apmeklētāju pilna arī piektdien. Arī lielveikalos ir garas pircēju rindas,” pastāsta aizputniece.

Piektdien viņa uz Kuldīgu pie zobārsta vedusi savu meitu, un zobārstniecības kabinetā nekādi īpaši piesardzības pasākumi nav parādījušies, administratore apmeklētājus sagaidījusi bez sejas maskas un cimdiem. Taču vakar jau bijis jūtams, ka tirgotāji pastiprina piesardzības pasākumus, proti, veikala “Drogas” pārdevējām Kuldīgā atkal bija uzlikti sejas vairogi.

Vairāk bail no ekonomikas apturēšanas

Fitnesa trenere Jeļena Miezīte visvairāk baidās par to, ka atkal visu var aizvērt ciet tāpat kā pavasarī. Pagaidām pašvaldība nekādus rīkojumus neesot izdevusi, taču Jeļenu situācija ļoti uztrauc: “Man ir SIA, īrēju fitnesa zāli no privātpersonas. Iepriekšējā Covid-19 uzliesmojuma laikā zāli slēdza, taču man divas reizes atteica dīkstāves pabalstu. Esot par maz nodokļi maksāti, pārāk mazas algas. Paliku pavisam bez ienākumiem. Kā varu samaksāt lielus nodokļus, ja šeit ir maza pilsēta, maza fitnesa zāle?”

Tobrīd J. Miezīte centusies izdzīvot un nodrošināt ģimeni, vadot nodarbības onlainā. Arī vīrs bija zaudējis darbu. Tāpēc viņa visvairāk šobrīd raizējoties par jauniem ierobežojumiem, kas varētu likt atkal pārtraukt treniņus. “Būtu saprātīgi neapturēt ekonomiku. Ja mēs būtu finansiāli tik stabili, tad būtu labi, bet diemžēl tā nav. Man ir sajūta, ka cilvēki pašlaik vairāk baidās no ekonomikas apstāšanās nekā no paša vīrusa,” atzīst trenere.

Kuldīgā sabiedrības satraukums kovida uzliesmojuma dēļ esot ļoti jūtams.

Pirmdien jau tika atcelta J. Miezītes vadītā grūtnieču vingrošana baseinā. “Meitenes acīmredzot negrib riskēt,” spriež trenere. Viņa arī zina stāstīt, ka cilvēki mazāk pirkuši biļetes uz teātra festivālu “Teātris ir visur”, kas nedēļas nogalē notika Kuldīgā. “Cilvēki negrib burziņu, baidās,” saka Jeļena. Maskas valkāt ļaudis neesot sākuši, taču viņa ievērojusi, ka visi atkal cītīgāk dezinficē rokas, ieejot veikalos un arī apmeklējot baseinu.

Bērnus netramda

V. Plūdoņa Kuldīgas vidusskolas direktora pienākumu izpildītāja Inese Astaševska stāsta, ka vislielākais uztraukums valdījis pagājušajā ceturtdienā un piektdienā, kad atklājās saslimšanas uzliesmojums. “Nu pagājušas vēl divas dienas, situācija nav pasliktinājusies. Vakar neviens saslimušais klāt nav nācis. Cik zinu, cilvēkiem, kuriem konstatēta slimība, ir tikai vieglas pazīmes, nav pat vidēji smagu simptomu,” viņa saka.

Visās izglītības iestādēs pilsētā esot apzinātas kontaktpersonas skolēnu vidū, taču šie bērni esot veseli un turpinot mācības attālināti pēc individuāla plāna. Kuldīgā izplatījusies viltus ziņa, ka visus bērnus piespiedu kārtā testēs, taču skolas vadītāja tās sauc par pilnīgām muļķībām: “Bērnus mēs vispār netramdām. Esam saņēmuši siekalu testus, taču tie ir brīvprātīgi pat skolas darbiniekiem. Vecāki ir informēti, ka var saņemt testa komplektu un paši to veikt mājās saviem bērniem. Skolas darbinieki šobrīd ir ļoti aktīvi testa veikšanā, acīmredzot cilvēki grib drošību,” pastāsta I. Astaševska.

Tā kā visi saslimšanas gadījumi nāk no vienas vietas, epidemiologi sakot, ka situācija tiek kontrolēta un neesot nepieciešamības visu dzīvi apstādināt, ja vien cilvēki ievēro piesardzību, saka skolas vadītāja.

Liepāja gatava uzņemt kuldīdzniekus

SIA “Kuldīgas slimnīca” valdes priekšsēdētājs Agris Rozenfelds skaidro, ka medicīnas iestādēs pilsētā viss ir mierīgi. “Mums pagaidām nav izmaiņu darba režīmā – pieņemam visus pacientus, kam ir pieraksti, strādājām kā līdz šim. Apmeklētājiem, protams, ir obligātas sejas maskas. Ja kādam tās nav, slimnīcā izsniedzam. Resursu tam pagaidām mums pietiek. Turpinās arī ģimenes dzemdības. Vienīgi, ja tēvs iziet no nodaļas, atpakaļ netiek ielaists,” viņš paskaidro. Viņš arī apgalvo, ka pagaidām nav jūtama lielāka slodze ārstiem. “Darba ritms ir tāds pats, apjoms nav palielinājies,” saka A. Rozenfelds un informē, ka slimnīcā nav atļauts tuviniekiem apmeklēt pacientus. Vienīgais izņēmums ir bērni – viens no vecākiem drīkst palikt pie sava bērna nodaļā.

Jautāts par Covid-19 pacientu iespējamo uzņemšanu stacionārā, valdes priekšsēdētājs saka, ka Kuldīgas slimnīcā tādu iespēju nav. Ir ierīkoti tikai divi izolatori gadījumiem, ja cilvēkam konstatē Covid-19 un jāgaida transports, lai nogādātu pacientu uz tuvākām reģionu slimnīcām. “Nepieciešamības gadījumā mēs saslimušos pārvedīsim uz tuvākām slimnīcām Liepājā vai Ventspilī. Bet tas ir tikai tajos gadījumos, ja analīzes tiek veiktas pie mums. Ja Covid-19 konstatētu laboratorijā, kuldīdznieku pie mums nemaz nevestu, uzreiz uz Liepāju vai Ventspili.” Kuldīgā iespēju veikt testu uz Covid-19 ir “E. Gulbja laboratorijā”, kas savus pakalpojumus sniedz arī mājas vizītēs, ja ir nepieciešamība.

Liepājas Reģionālās slimnīcas pārstāve Indra Grase apliecina, ka slimnīca ir pilnībā gatava uzņemt Covid-19 pacientus, ja tas būs nepieciešams, tai skaitā no citām pilsētām.

“Covid-19 pacientu aprūpe mūsu slimnīcā tiek organizēta atkarībā no apstākļiem. Ja saslimušie nonāk slimnīcā, tam mums ir paredzēti septiņi izolatori, kas izvietoti gan Vispārējā bērnu slimību nodaļā, gan Intensīvās terapijas un anestezioloģijas nodaļās, gan Iekšķīgo slimību nodaļā. Gadījumā, ja būs nepieciešams stacionēt lielāku skaitu saslimušo, pacientu izvietošanai varam atvēlēt visu Iekšķīgo slimību nodaļu, kur ir 34 infekcijas slimību gultas. Pārējie pacienti šajā situācijā, protams, tiktu izvietoti citās nodaļās. Tāpat esam arī gatavi mobilizēt visus nepieciešamos resursus pēc iepriekš izstrādāta plāna,” sacīja I. Grase.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz