Ceturtdiena, 18. aprīlis Laura, Jadviga
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Latvijas Banka samazinājusi IKP pieauguma prognozi šim gadam līdz 2,1% un paaugstinājusi inflācijas prognozi līdz 17,3%

Latvijas Banka samazinājusi Latvijas iekšzemes kopprodukta (IKP) pieauguma prognozi šim gadam no 3% līdz 2,1% un paaugstinājusi gada vidējās inflācijas prognozi 2022. gadam no 16,9% līdz 17,3%, aģentūrai LETA pavēstīja Latvijas Bankā.

Latvijas Banka samazinājusi IKP pieauguma prognozi šim gadam līdz 2,1% un paaugstinājusi inflācijas prognozi līdz 17,3%
Foto: LETA
16.12.2022 11:23

LETA

Atslēgvārdi

Vienlaikus Latvijas Bankā norāda, ka kopējais redzējums par ekonomiskajiem procesiem ir mainījies maz, un gaidāms, ka 2023.gadā attīstība būs līdzīga iepriekš prognozētajai, proti, gaidāms IKP kritums par 0,3% pretstatā septembrī prognozētajam kritumam par 0,2%.

“Tomēr, vienlaikus ar nelielo IKP kritumu, paredzams būtiskāks mājsaimniecību patēriņa sarukums – par 5,6%. Pirktspējas samazināšanās negatīvi ietekmēs iedzīvotāju labklājības līmeni,” atzīmē Latvijas Bankā.

Tautsaimniecības izaugsmes atjaunošanās, pēc Latvijas Bankas aplēsēm, gaidāma 2024.gadā, kad IKP varētu pieaugt par iepriekš prognozētajiem 4,4%, kamēr 2025.gadā sagaidāma ekonomikas izaugsme 3,5% apmērā.

Vienlaikus Latvijas Bankā uzsver, ka prognozes ir izstrādātas joprojām augstas nenoteiktības apstākļos, ko rada Krievijas sāktā kara neprognozējamā virzība un ar to saistītā globālo cenu attīstība, it īpaši energoresursu cenu jomā.

Latvijas Bankā norāda, ka Latvijas tautsaimniecībā šā gada beigas un nākamā gada sākums būs recesijas zīmē, taču recesija prognozējama īslaicīga un sekla.

Pēc Latvijas Bankā skaidrotā, tautsaimniecības lejupslīdi noteiks mājsaimniecību pirktspējas kritums, jo darba algu pieaugums būtiski atpaliek no inflācijas. To pilnībā nekompensēs valdības atbalsts un uzkrājumi, tāpēc tiks negatīvi ietekmēta mājsaimniecību labklājība.

Darba tirgus saspringums kopā ar minimālās algas kāpumu un sabiedriskajā sektorā atsevišķās jomās nodarbināto atalgojuma celšanu uzturēs vidējās algas pieaugumu nākamajos gados, atjaunojot pirktspējas kāpumu 2023.gada otrajā pusē.

Latvijas Bankā prognozē, ka 2022.gadā Latvijā nominālā bruto alga pieaugs par 8,5%, 2023.gadā – par 9,2%, 2024.gadā – par 8,9%, bet 2025.gadā – par 7,8%.

Centrālajā bankā arī min, ka pirmās bezdarba pieauguma pazīmes daļēji noteica ekonomiski neaktīvo iedzīvotāju iesaistīšanās darba tirgū. Saspringtais darba tirgus kopā ar īslaicīgu recesiju ļautu uzņēmumiem neveikt būtisku darbinieku skaita samazināšanu.

Latvijas Bankā prognozē, ka bezdarbs 2022.gadā Latvijā veidos 6,9% no no ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaita, 2023.gadā – 7,8%, 2024.gadā – 7,5%, bet 2025.gadā – 7,2% no ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaita.

“Nenoteiktības un augsto izmaksu apstākļos tuvākajos ceturkšņos investīciju dinamika neuzlabosies, taču turpmāk paredzams, ka Eiropas Savienības fondu līdzekļu apguve un izmaksu stabilizēšanās tās aktivizēs,” atzīmē Latvijas Bankā.

Tāpat centrālajā bankā norāda, ka valdības atbalsts atvieglo uzņēmumiem un mājsaimniecībām energoresursu cenu krīzes pārvarēšanu. Svarīgi, lai tas sasniegtu ievainojamākos iedzīvotājus un nekurinātu inflāciju, taču vienlaikus stimulētu enerģijas taupību. Atbalstam noslēdzoties, valsts budžeta deficīts mazināsies, taču, kāpinot algas atsevišķās nozarēs un palielinot izdevumus aizsardzībai un iekšējai drošībai, kā arī novirzot līdzekļus klimata mērķu sasniegšanai, budžeta bilance varētu uzlaboties lēnāk, nekā iepriekš lēsts.

Latvijas Bankā prognozē, ka budžeta deficīts 2022.gadā būs 7,4% apmērā no IKP, 2023.gadā – 5,5% apmērā no IKP, 2024.gadā – 3% apmērā no IKP, bet 2025.gadā – 2,1% apmērā no IKP.

Pēc Latvijas Bankā minētā, ir jāņem vērā, ka ir mainījušies finansēšanas nosacījumi arī valstij – augstākas aizņemšanās procentu likmes nozīmē dārgākas parāda apkalpošanas izmaksas.

Tāpat Latvijas Bankā uzsver, ka turpmākajos gados tiks atjaunots Eiropas Komisijas fiskālās uzraudzības ietvars, kas, lai arī reformēts, paredzēs joprojām stingru pretcikliskas fiskālās politikas īstenošanu, kas virzīta uz valsts parāda samazināšanu.

Latvijas Banka sagaida, ka valdības parāds 2022.gadā veidos 42,1% no IKP, 2023.gadā – 42,5% no IKP, 2024.gadā – 41,3% no IKP, bet2025.gadā – 40% no IKP.

“Gan energoneatkarība, gan klimata mērķi prasa strukturālas pārmaiņas enerģētikā. Augstā nenoteiktība attiecībā uz enerģijas globālo pieprasījumu, kā arī tā daļēja atkarība no laika apstākļiem prasīs sektora spēju ātri pielāgoties,” pauž Latvijas Bankā.

 

Vienlaikus nākamajam gadam inflācijas prognoze ir palielināta no septembrī lēstajiem 9,2% līdz 10,9%.

Savukārt gada vidējās inflācijas prognoze 2024.gadam ir paaugstināta no 3,4% līdz 4,4%, bet gada vidējā inflācija 2025.gadā prognozēta 3% līmenī.

“Inflācija saglabājas augsta,” atzīmēja centrālajā bankā, skaidrojot, ka Latvijas Bankas prognozēs ir palielināti pieņēmumi par globālo pārtikas cenu pieaugumu un iekšzemes algu kāpumu.

Vienlaikus Latvijas Bankā uzsver, ka makroekonomiskās prognozes ir izstrādātas joprojām augstas nenoteiktības apstākļos, ko rada Krievijas sāktā kara neprognozējamā virzība un ar to saistītā globālo cenu attīstība, it īpaši energoresursu cenu jomā.

Latvijas Bankā arī norāda, ka inflācija Latvijā, normalizējoties enerģijas cenām, mazināsies. Taču globālo pārtikas cenu pieaugums un algu kāpums varētu būt lielāks un uzturēt augstāku inflāciju, nekā iepriekš lēsts.

“Valdības atbalsts stabilizē mājsaimniecību pirktspēju un – it īpaši enerģijas cenu pieaugumu iegrožojošie pasākumi – piebremzē inflāciju. Tomēr novembrī tā Latvijā bija 21,7% – augstākā starp eirozonas valstīm. Augsto inflāciju nosaka gan enerģijas, gan pārtikas cenu nozīmīgs kāpums. Energoresursu piegādes sekmīga pārkārtošanās mazinās arī enerģijas cenu spiedienu tautsaimniecībā, lai gan enerģijas cenas, visticamāk, būs augstākas nekā pirms krīzes,” pauž Latvijas Bankā.

Centrālajā bankā norāda, ka nākamajos gados augstāku inflāciju, nekā iepriekš prognozēts, uzturēs gan straujāks globālo pārtikas cenu pieaugums, gan augstāks algu kāpums iekšzemē.

Tāpat Latvijas Bankā atzīmē, ka izmaksu, īpaši algu un enerģijas cenu, pārnese uz preču un pakalpojumu cenām, kā arī algu pieauguma ietekme uz pieprasījumu rada spiedienu uz pamatinflāciju, kuras prognoze palielināta, un prognožu perioda beigās 2025.gadā tā joprojām paredzama samērā augsta – vidēji gadā 5%.

Latvijas Banka prognozē, ka pamatinflācija jeb inflācija, neietverot pārtikas un enerģijas cenas, 2022.gadā Latvijā būs 7,6%, 2023.gadā – 7,8%, 2024.gadā – 6%, bet 2025.gadā – 5%.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz