Ceturtdiena, 28. marts Ginta, Gunda, Gunta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Liepājnieki uz Jauno gadu raugās ar piesardzīgām cerībām

Liepājnieki uz Jauno gadu raugās ar piesardzīgām cerībām
Foto: liepajniekiem.lv
31.12.2017 07:15

liepajniekiem.lv

Atslēgvārdi

Skaitām vairs ne dienas, bet tikai stundas, līdz 2017.gads būs aiz muguras un sāksies Jaunais gads – 2018.gads. Kā mūsu pilsētas iedzīvotāji vērtē aizejošo gadu un ko gaida no Jaunā, portāls jautāja viņiem pašiem.

Portāla uzrunātie liepājnieki par aizejošo gadu neko sliktu nesaka, kaut atzīst, ka nepiepildītas cerības palikušas gan. Taču 2018.gadu sagaida ar pozitīvām emocijām un, protams, cer, ka Jaunais gads būs veiksmīgs visās jomās.

Liela daļa liepājnieku par galveno vērtību uzskata veselību – ja turēsies tā, arī pārējais būs iespējams.

Piecu bērnu māmiņa Ieva teic: ”Gadam nebija ne vainas. Jāaudzina bērni, pozitīvi jādomā. Mums paveicās, jo visiem ģimenē šogad bija laba veselība. Arī Jauno gadu sagaidām ar labām domām un ticību Dievam. Galvenais, lai visiem veselība. Un ja vēl ticība, tad jau viss būs.”

Pensionāriem joprojām sāpīgākais jautājums ir pensiju apmērs. Un pensionēšanās vecums.

Pensionāre Zigrīda, atskatoties uz 2017.gadu, atzīst: ”Ritēja samērā gludi, nekas ļoti slikts vismaz manā dzīvē neatgadījās.” Savukārt, runājot par cerībām, viņa teic: ”Galvenais, lai nākamajā gadā veselība turas! Visiem, ne tikai man. Jo tas ir galvenais, pārējo var sarūpēt paši.”

Skatoties uz nākamo gadu ar plašāku vērienu, viņa atzīst, ka ļoti vēlams būtu pensionāriem palielināt pensijas: ”Tā kā es vēl mazliet piestrādāju, man iztikšana nav tik grūta.

Pensionēšanās vecuma palielināšana, lūk, gan nav labi! Pirmkārt, ir cilvēki, kuriem šajā vecumā veselība liedz pilnvērtīgi strādāt. Otrkārt, pensijas vecumā darbu dabūt ir grūti, pat nereāli. Ja vēl darbu varētu dabūt, tad jau vēl varētu arī strādāt. Protams, ja to ļauj veselība…”

Jauniešus visvairāk satrauc reformas izglītības jomā, kā arī darba vietas un labs atalgojums. ”Man šis gads bija daudz un dažādu pavērsienu pārpilns,” tā skolniece Elīna: ”Bija daudz negaidītu izmaiņu. Līdz ar to varu teikt, ka gads bija pārsteigumu pilns. Jaunais varētu būt mazliet stabilāks un nopietnāks. Lai man atliek laika vairāk uzmanības veltīt mācībām. Un vēlos atrast savu turpmāko ceļu, saprast, kur būs mans karjeras lauciņš.”

”Man tieši pretēji. 2017.gads bija ne pārāk notikumiem bagāts,” smaida Elīnas draudzene Enija: ”Varēja būt piepildītāks. Tāpēc no nākamā gada es sagaidu vairāk notikumu, lielāku dinamiku.”

Elīna piebilst: ”Mums, skolniekiem, nākamgad svarīgas varētu būt arī izmaiņas izglītības jomā. Piemēram, varētu izdarīt izmaiņas gala eksāmenos, atcelt eksāmenus eksaktajos priekšmetos.”

Daniels, kurš strādā, bet jomu neatklāj, atzīst: ”Varēja jau 2017.gads būt labāks. Alga varēja būt lielāka. Tādēļ no nākamā gada tieši to gaidu – algas pielikumu.”

”Varēja būt labāk, tāda viduvējība bija,” līdzīgu viedokli Danielam pauž liepājnieks Agris: ”Algas vajag lielākas.” Taču viņš nav pārāk cerīgi noskaņots: ”Nekas īpaši labāk jau nebūs. Neprognozēju, ka kaut kas varētu mainīties. Ja nemainīsies valdība, nekas nemainīsies.”

Liepājnieks Juris aizejošo gadu vērtē kā izdevušos. Taču, skatoties nākotnē atzīst: ”Jaunais gads varētu nest vairāk labklājības. Jo iedzīvotāji būs pārtikušāki, jo būs vairāk darba vietu un lielākas algas, jo cilvēki būs apmierinātāki un laimīgāki.”

Savukārt jaunās un topošās māmiņas gaida ne vien saprātīgus lēmumus, bet arī reālu rīcību no valsts puses, lai aicinājumi uzlabot demogrāfisko situāciju Latvijā nebūtu bez seguma.

”Lielisks gads – gaidām ģimenes pieaugumu,” smaida topošā māmiņa Laura: ”No Jaunā gada galvenais vēlamies veselību – mazajam un sev. Arī visiem citiem. Un mīlestību.”

Runājot par globālām tēmām, viņa atzīst: ”Tas ir sāpīgs jautājums. Visi gribam, lai būtu labāk, lai būtu mazāki nodokļi. Tāpat par māmiņu algām… Ļoti jau gribētos, lai tās tiktu palielinātas. Pati ļoti baidījos, vai slimošanas dēļ nesamazināsies māmiņas alga. Atvieglojums bija tas, ka slimības lapa māmiņas algu neietekmēs. Pretējā gadījumā būtu ļoti skumji, jo vienmēr esmu strādājusi legāli un maksājusi nodokļus. Tāpat vīrs.”

Alise, kura gaida jau trešo bērniņu, arī gadu aizvada ar pozitīvām emocijām: ”Gaidot mazuli, domāju tikai labas domas. Mazuļa gaidīšana vien jau ir vienreizējs notikums. Un ir vienalga – pirmais vai trešais bērniņš. Priecīgais notikums nākamgad būs mazuļa nākšana pasaulē, par pārējo īpaši neuztraucos. Protams, finansiālā puse vienmēr ir svarīga, bet tas neatturēs no vēlmes pēc ģimenes. Ģimene un bērni taču ir pats svarīgākais!”

Lauma, kura audzina pirmo bērniņu, neslēpj, ka vēlas otro: ”Bet ir jāatgriežas darbā, un bērnu nav, kur likt. Pašvaldības bērnudārzi ir pārpildīti. Privātie bērnudārzi, kuros uzņem bērnus no gada un sešu mēnešu vecuma, ir tikai divi. Arī pārpildīti. Auklītei jāmaksā no 450 līdz 500 eiro mēnesī. Vai ir jēga iet strādāt, ja teju viss nopelnītais jāsamaksā par bērna pieskatīšanu?”

Viņa turpina: ”Es iešu strādāt, jo darbojos farmācijas jomā un man būtiski neiziet no aprites, neatpalikt no jauninājumiem.

Aplams ir valsts uzstādījums. Skandina: dzemdējiet, uzlabojiet demogrāfisko situāciju! Bet kur tad lai to bērnu liek, ja jāiet strādāt? Valstij vienalga, atstāj ar 11 eiro mēnesī.”

Lauma valdībai nākamgad silti iesaka aizdomāties, kā nodrošināt, lai ģimenes būtu ieinteresētas uzlabot demogrāfisko situāciju: ”Nav problēma, runājot par māmiņu algām. Ir labi, ka līdz bērniņa pusotram gadam varam būt mājās kopā ar bērnu. Problēma ir tā, kur atstāt mazuli pēc tam. Domāju, ka ir ļoti maz tādu ģimeņu, kuras var atļauties, ka mamma trīs gadus var sēdēt mājās. Tāpat maz ir ģimeņu, kurām var palīdzēt vecvecāki. Vismaz mums šādas iespējas nav. Tāpēc jau kopš rudens meklēju, kur aprīlī, kad bērnam paliks gads un seši mēneši, viņu varēšu atstāt.”

”Es jau varētu palikt mājās, bet no kā mēs dzīvosim,” viņa retoriski jautā: ”Bērnam vajag ne tikai ēst. Vajag pamperus, jumtu virs galvas un arī siltumu. Un galu galā arī mammai pašai kaut ko vajag. Es domāju, ka mums ģimenē būs vēl vairāki bērni. Bet valdībai par šo jautājumu vajadzētu nopietni padomāt. Jo ko darīt vientuļajām māmiņām?”

Jaunās māmiņas ir vienisprātis, ka jaunajām ģimenēm bērni jālaiž pasaulē tagad, par spīti grūtībām. ”Kad tad, ja ne tagad,” tā Lauma: ”Taču ne pēc vēl vairākiem desmitiem gadu, kad to vairs nevarēs izdarīt. Var jau, protams teikt: tev neviens neliek dzemdēt; ja esi piedzemdējusi, sēdi mājās, neskrien strādāt… Bet sievietei ir jāatgriežas darbā, apritē, jāsaglabā kvalifikācija. Un galu galā, cik ir to ģimeņu, kurās var izdzīvot ar vīra algu vien…”

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz