Trešdiena, 1. aprīlis Dagne, Dagnis

Niedres pļauj likuma ietvaros

Niedres pļauj likuma ietvaros
Foto: Ruslans Šuļga
18.05.2019 07:09

liepajniekiem.lv

Vēsma Lēvalde sociālajos tīklos pauž: ”Tā ir muļķība vai nelietība, ja niedres izpļauj gulbju ligzdošanas laikā, kad ligzda paliek kā uz skatuves, pakļauta visām briesmām?”

Pēc viņas teiktā šāda situācija veidojas Pērkones kanālā. ”Ejot pārgājienā, redzējām Pērkones kanālā izpļautas niedres un gulbja ligzda palikusi plika kā pirksts,” viņa portālam pastāstīja.

Apsekojot liepājnieces norādīto Pērkones kanāla posmu, pārliecinājāmies, ka tur ligzdo divi gulbju pāri – viens uz pussaliņas tuvāk Liepājas dienvidu robežai, bet otrs uz saliņas.

Tiesa, abas ligzdošanas vietas no autoceļa A9 šobrīd labi redzamas. Bet ne tādēļ, ka tur nupat būtu pļautas niedres. Tās pļautas agrāk, bet jaunās nu tikai sāk augt. Kad niedres saaugs, ligzdas vairs nebūs redzamas.

Liepājas pilsētas pašvaldības administrācijas Sabiedrisko attiecību un mārketinga daļas sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Freidenfelde, jautāta, vai šopavasar Liepājas ezerā ir pļautas niedres, skaidroja: ”Lai novērstu ugunsbīstamību, šogad niedres pavasarī tika pļautas tikai Pērkones kanāla piegulošajā daļā pie Klaipēdas ielas. Darbi tika veikti, ievērojot ornitoloģisko liegumu, kas ir spēkā no 15.aprīļa līdz 30.jūnijam.”

Niedru pļaušanu Liepājas ezerā veic biedrība ”Liepājas ezeri”, kas ir Liepājas ezera apsaimniekotājs.

Nākamā niedru pļaušana plānota rudens pusē. ”Lai izpļautu laivu ceļu un piekrastes daļu pie Ezerkrasta pļavām un Pērkones kanāla ieteces ezerā, Liepājas ezerā niedres plānots pļaut saskaņā ar dabas aizsardzības plānu, tas ir, pēc 1.augusta,” tā D.Freidenfelde.

Liepājas ezers ir dabas liegums ne vien Liepājas pilsētas teritorijā, bet arī Grobiņas un Nīcas novados. Šis liegums izveidots 1977.gadā, lai aizsargātu Liepājas ezeru, kas ir viens no lielākajiem un nozīmīgākajiem mezotrofajiem ezeriem ar iesāļiem ūdeņiem raksturīgām augu sugām.

Sākotnēji teritorija tika veidota kā ornitoloģiskais liegums ligzdojošo un caurceļojošo putnu aizsardzībai. Liepājas ezerā ligzdo 27, ziemo 10 un migrācijas laikā barojas 50 īpaši aizsargājamas putnu sugas.

Ezerā konstatēti divi Eiropas Savienības aizsargājamie biotopi — ”Ezeri ar mietturaļģu augāju” un ”Eitrofi ezeri ar iegrimušo ūdensaugu un peldaugu augāju”, kā arī ap 40 retas un aizsargājamas augu sugas. Ezera austrumu krastā ir vērtīgi pļavu biotopi, no kuriem lielākā nozīme ir molīniju pļavām un jūrmalas pļavu fragmentiem ar iesāļiem jūrmalas biotopiem raksturīgām augu sugām.

Teritorija iekļauta starptautiskajā putniem nozīmīgo vietu sarakstā. Liepājas ezers ir Natura 2000 teritorija. Tur aug, piemēram, jūras najāda, kas aizņem lielas platības, pretī Zirgu salai un tā saucamajam Golodova dambim konstatēta Latvijā ļoti reti sastopama jūras ūdensgundega, kā arī  ezerā sastopamas mieturaļģu audzes.

Ornitologi atbalsta niedru pļaušanu Liepājas ezerā. Latvijas Ornitoloģijas biedrības (LOB) sabiedrisko attiecību koordinators, žurnāla ”Putni dabā” galvenais redaktors Agnis Bušs jau iepriekš pauda: ”No putnu viedokļa niedru pļaušana kopumā Liepājas ezerā ir vērtējama pozitīvi.  

__________________ 

Iesaki tēmu vai ziņo par notiekošo arī Tu! To var izdarīt ikviens portāla lasītājs, izmantojot sākumlapā esošo formu “Piedalies satura veidošanā!”. Turpat iespējams iesūtīt arī dažādus fotostāstus, piemēram, no kāda pilsētā notikuša pasākuma.

Foto galerija

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli