Otrdiena, 30. aprīlis Liāna, Lilija, Alta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Par maz cilvēku, kas vēlas kaut ko panākt. Iedzīvotāji diskutē, ko uzlabot pilsētas mikrorajonos

Pēdējā pagājušā gada tiešsaistes tikšanās sarunu vakaru projektā “Radi Liepāju pats” bija veltīta pilsētas mikrorajoniem un to iedzīvotāju skatījumam uz dzīvi un vajadzībām, kā arī ierosinājumiem, ko uzlabot un kas to varētu darīt. “Neatlaidīgi entuziasti, regularitāte un kopienas veidošanās,” šādus nosacījumus dzīves vides uzlabošanai pēc sarunas secināja tās rīkotāji – biedrība “Radi vidi pats”.

Par maz cilvēku, kas vēlas kaut ko panākt. Iedzīvotāji diskutē, ko uzlabot pilsētas mikrorajonos
"Šausmīgs ir plašais hruščovku pagalms starp Viršu, Spīdolas un Ģenerāļa Baloža ielu. Segums te laikam palicis no padomju laikiem – uz augšu pacelts un saplaisājis," saka Tosmares iedzīvotājs Valērijs Križevičs. (Foto: Ģirts Gertsons)
06.01.2021 06:00

Linda Kilevica

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Valērijs Križevičs sarunās pārstāvēja Tosmari, kā arī cilvēkus no Karostas un Jaunliepājas, kuri viņam uzticējuši savus novērojumus.

“Cilvēki sūdzas par to, ka daudzviet ielas nav ērtas gājējiem. Piemēram, uz šaurās ietves, kas apvienota ar veloceliņu, Ģenerāļa Baloža ielā no ūdenstorņa Karostas virzienā gājēji ir novirzīti bīstami tuvu brauktuvei un automašīnām. Lai arī tur ir jauns ceļa segums, lietus laikā veidojas lielas peļķes. Rudenī un ziemā pēc pastaigas bieži vien ir jāmazgā apģērbs,” viņš pastāstīja.

Tāpat iedzīvotāji sūdzas par Pulkveža Brieža un Imantas ielu, Lāčplēša dārza rajonu, kur gājējiem jāiet pa smiltīm un granti, pāri sabrukušam betonam un asfalta paliekām, un cilvēki ir nemierā arī ar Annas tirgus laukuma segumu Jaunliepājā.

Karostas parkā rudenī tika izveidots jauns bērnu rotaļu laukums, bet pašlaik tas vakarpusē nav izmantojams, jo nav apgaismots.

Saskatītās problēmas labāk risināt varētu biedrība vai vismaz mājas, pagalma iedzīvotāju kopiena, rosināja biedrības “Radi vidi pats” pārstāve Linda Skranda.

Nepieciešams fiksēt esošās problēmas un ziņot par tām pašvaldībai. Esot cerība, ka pēc šīm sarunām biedrība varētu izveidoties, domā V. Križevičs, taču piebilst:

“Cilvēku, kas sūdzas, ir pietiekami. Cilvēku, kas varētu kaut ko panākt, pagaidām ir par maz.”

Staņislavs Babins dzīvo Liepājas centrā, bet veloizbraukumiem kopā ar bērniem izvēlas attālākus mikrorajonus. Pabijuši Dienvidrietumu rajonā un pie Neredzīgo biedrības.

“Pamanu daudzas nesakārtotas vietas, kur ir tumšs un braucot viss kratās, taču, salīdzinot ar situāciju pirms desmit gadiem, kad daudzus pagalmus vispār nevarēja izbraukt, tagad noasfaltētu vietu ir krietni vairāk. Pagalmu labiekārtošanas programma darbojas. Sakārtotās vietas ir šajās mājās dzīvojošo cilvēku nopelns, turklāt dažviet pat kāds dežurē, var sasveicināties un aprunāties,” viņš pastāstīja.

Sarunā piedalījās Liepājas domes deputāte Ludmila Rjazanova, kura atgādināja, ka pirms vairākiem gadiem, kad Tosmarē pazuda mazais Ivans, Karostā bijušas iniciatīvas grupas, kas meklējušas vietu, kur bērniem un jauniešiem pavadīt brīvo laiku, bijuši piedāvājumi no Nekustamā īpašuma pārvaldes.

Taču deputāte nezinot, kāpēc šis process apstājies: “Vieta, kur bērni var pavadīt laiku pēc mācībām, ir 3. pamatskolā, tur ar bērniem nodarbojas pedagogi. Pašlaik, protams, ne, bet vēl pirms pusgada to varēja darīt.”

Viņa pastāstīja, ka bērnu laukumus pašvaldība veido vietās, kur ir vairāk bērnu. Pēc Karostas kārta būšot Zaļajai birzei.

“Iedzīvotājiem noteikti vajag sanākt kopā un piedalīties konkursos, lai saņemtu pašvaldības līdzfinansējumu labiekārtošanai, jo par saviem līdzekļiem atjaunot sētu nav viegli,” viņa uzsvēra.

Ilze More, kādu laiku dzīvojot Jaunliepājā, ievērojusi, ka no centra tālākos rajonos cilvēki ir mazāk vienoti un nevēlas iesaistīties arī tad, ja kāds sarīko pasākumus. “Vajadzīga aktīvistu grupa, kas ap sevi vieno pārējos. Vēl gribu minēt problēmu, ka gandrīz visas aktivitātes bērniem ir pieejamas centrā, mikrorajonos nav brīvā laika pavadīšanas iespēju,” viņa norādīja.

Svarīgas ir kopīgas aktivitātes, piemēram, vingrošanas pulciņi un arī kopienas dārzi, kas varētu kļūt par cilvēku satikšanās un iepazīšanās vietām.

Tad arī iedzīvotāji varētu vienoties par vides uzlabošanu, atzīst biedrībā “Radi vidi pats”. Daudz vairāk jādomā, kā iedzīvotājus informēt par pieejamajiem resursiem un finansējumu māju iekšpagalmu labiekārtošanai, kā arī jāattīsta nodarbību un pulciņu iespējas bērniem mikrorajonos.

Pašvaldības ieguldījums mikrorajonos

Liepājas pašvaldības budžetā 2021. gadam ir apstiprināti līdzekļi mikrorajonu pagalmu labiekārtošanas programmai 50 000 eiro apmērā. Pieteikšanās uz pašvaldības līdzfinansējumu tiks izsludināta janvārī.
Tāpat pieņemtajā uzturēšanas budžetā ir paredzēti līdzekļi ielu infrastruktūras uzturēšanai un remontam, veloceliņu uzturēšanai, pilsētas laukumu, pludmales, vides objektu uzturēšanai un citiem nepieciešamajiem darbiem.

Runāt par detalizētiem darbiem mikrorajonos šobrīd pie esošās situācijas ir pāragri. Plānots, ka investīciju budžetu, kur varētu parādīties jau detalizētāki darbi, pieņems pavasarī, kad tiks sadalīti tie līdzekļi, kas nav iztērēti un ir uzkrāti līdz gada sākumam.

Avots: Liepājas dome

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz