Svētdiena, 26. janvāris Agneta, Agnis, Ansis

Plāno jaunus bērnudārzus

Plāno jaunus bērnudārzus
Foto: Egons Zīverts
10.06.2019 07:15

"Kurzemes Vārds"

Liepājas dome no pilsētas budžeta atvēlēs 600 tūkstošus eiro, lai iegādātos bijušā bērnudārza ēku no veļas ražošanas uzņēmuma ”V.O.V.A.” Koku ielā 10, savukārt vēl apmēram 60 – 70 tūkstošus eiro paredzēs citas, jaunas bērnudārza ēkas tehniskajam projektam Liedaga ielā 6.

Deputāti par to lēmuši pagājušajā nedēļā domes komitejās, bet galīgo lēmumu pieņems dome šonedēļ. Ja abas ieceres izdosies, tad pāris gadu laikā pilsēta iegūtu jaunus bērnudārzus apmēram 300 audzēkņiem. Pašlaik Liepājā dārziņos vietu trūkst apmēram 400 bērniem.

Lai atjaunotu bērnudārzu Koku ielā 10, pašvaldībai būs nepieciešami vēl apmēram 900 tūkstoši eiro, jo ēka jāremontē, no jauna jāpielāgo bērnu vajadzībām. Jāiegādā arī jaunas mēbeles un cits aprīkojums, jāiekārto āra teritorija. Šo naudu pilsēta vēlas aizņemties no valsts. Domes priekšsēdētājs Jānis Vilnītis pastāstīja, ka pašvaldība vēlējusies aizņemties lielāku summu – daļēji arī bērnudārza ēkas iegādei, tomēr valsts vēlas ierobežot pašvaldību aizņemšanos. Piektdien viņš bija ceļā uz Rīgu, lai tiktos ar finanšu ministru un šo problēmu pārrunātu. Ja valsts apturēs pašvaldību iespēju kreditēties, tas var apdraudēt ne tikai Liepājas ieceres atrisināt ieilgušo bērnudārzu rindu problēmu, bet arī apturēt ES līdzfinansēto projektu virzību.

Vienlaikus Liepājas dome ir atgriezusies pie pilsētas teritorijas plānojumā paredzētā, ka Liedaga ielā 6 ir būvējams bērnudārzs. Bet kā šo ieceri realizēt, ja bērnudārzu būvniecībai ES līdzfinansējuma nav? Iespēja piesaistīt ES līdzfinansējumu ir degradētu teritoriju revitalizācijai un uzņēmējdarbības attīstībai. Tāpēc deputāti iecerējuši, ka būvējama ir bērnudārza ēka, kuru pēc tam varētu konkursa ceļā iznomāt privātam uzņēmējam privāta bērnudārza izveidei. J. Vilnītis teica, ka vismaz viena komersanta interese par šādu iespēju jau esot, lai gan pilsētai tik un tā būs jārīko konkurss. Cik šāda bērnudārza ēkas būvniecība varētu izmaksāt, nav skaidrs, taču iecerēta ir ēka simt bērnu vietām un apmēram 30 darbavietām. Šis ir veids, kā pilsēta varētu iegūt jaunu bērnudārza ēku par iespējami zemākiem izdevumiem.

Iepriekš vēstīts, ka J. Vilnītis, kurš mēra krēslā uzņēmies atbildību par izglītības nozari, virzīja arī ieceri vairākas bērnudārza audzēkņu grupas izvietot 8. vidusskolas brīvajās telpās. Šis nodoms iestrēdzis pie finanšu aprēķiniem. Noskaidrots, ka arī sešgadīgo audzēkņu vajadzībām, ja viņi pavadītu bērnudārzā visu dienu, ir nepieciešams pilnvērtīgs bērnudārza aprīkojums, tātad 60 līdz 80 bērnu vietām jeb trim četrām bērnu grupiņām telpu piemērošana pašvaldībai izmaksātu līdz pusmiljonam eiro – teica J. Vilnītis. ”Sākumā domājām, ka tik augstas prasības nebūs,” viņš atzina. Apmēram pusi no šīs summas izmaksātu tualešu ierīkošana ar bērnu augumiem piemērotu santehnisko aprīkojumu. Lai nebūtu tik daudz naudas jāizdod, tagad tiekot apsvērts, vai vērts izveidot telpas tam, lai sešgadīgie bērni te pavadītu tikai četras stundas. Tādā gadījumā sanitārās prasības tik augstas neesot.

Taču šo un citu ieceru piepildīšana būs iespējama vien, ja pašvaldībām netiks liegta iespēja naudu aizņemties – teica J. Vilnītis.

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēlu failus un novieto tos šeit. (Foto jābūt JPG formātā, max 5MB)