Ceturtdiena, 25. aprīlis Līksma, Bārbala
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Skaistais, bet bīstamais ķīniešu mantojums

Skaistais, bet bīstamais ķīniešu mantojums
13.12.2007 19:49

0

Atslēgvārdi

Atkal tuvojas gada nobeigums, kad visvairāk tiek izmantoti pirotehniskie izstrādājumi. Taču jau tagad bumbo uz nebēdu. Šogad, tāpat kā pērn, ar pirotehniskajiem izstrādājumiem, kuru pirmsākumi meklējami senajā Ķīnā, Liepājā tirgoties drīkst tikai tās piecas firmas, kuras saņēmušas nepieciešamās licences.

Spridzināšana sākusies

Tuvojoties gadumijai, atkal sarosījušies pirotehniķi – pašdarbnieki. Tumsas aizsegā vakaros dzirdami petaržu blīkšķi, kādam gājējam priekšā nokritusi puiku mesta plaukšķene.   

Pie veikaliem, kuros pārdod pirotehniku, vārda vistiešākajā nozīmē spieto puikas. Tirgotāji viņus sūta prom. Piemēram, Kungu ielā sastaptie aptuveni astoņus līdz desmit gadus vecie zēni sūrojās, ka atbraukuši uz centru no “Laumas” rajona, jo vēlas iegādāties bombočkas, kas maksā ap 30 santīmiem. Viens no zēniem skaidroja, ka ļoti griboties izklaidēties, sarīkojot troksni. Viņš dievojās, ka garāmgājējiem zem kājām sprāgstošos velnus gan nemetot. Viņš kopā ar draugiem petardes spridzinot tukšos pagalmos.

Arī policija jau saņēmusi pirmās sūdzības par pirotehniķu pašdarbnieku izdarībām. Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes preses sekretāre Jolanta Knīse pastāstīja, ka 11.decembrī pirms pulksten deviņiem vakarā policijas darbinieki saņēmuši izsaukumu uz Lietuviešu ielu 3. Iedzīvotāji sūdzējušies, ka puikas spridzina petardes, ne tikai taisa troksni, bet apdraud arī cilvēkus. Notvert spridzinātājus gan nav izdevies – kad likumsargi ieradušies norādītajā vietā, bumbotāji bija pamanījušies aizbēgt.

Tas pats piecinieks

Likumdošana attiecībā uz pirotehnisko izstrādājumu izmantošanas noteikumiem nav mainījusies. Joprojām ir spēkā Ministru kabineta noteikumi “Ieroču, munīcijas, speciālo līdzekļu, sprāgstvielu, spridzināšanas ietaišu un pirotehnisko izstrādājumu komerciālās aprites, pirotehnisko izstrādājumu klasificēšanas un izmantošanas noteikumi”.

Šogad, tāpat kā iepriekšējos gados, bez licences atļauts tirgoties tikai ar dažiem 1.klases pirotehniskiem izstrādājumiem: brīnumsvecītēm, tortu dzirksteļu strūklakām, konfeti saturošām plaukšķenēm. Noteikumi paredz, ka nopietnākus pirotehniskos izstrādājumus var nopirkt tikai specializētās tirdzniecības vietās.

J.Knīse informēja, ka Liepājā atļaujas pirotehnikas izstrādājumu tirdzniecībai šogad, tāpat kā pērn, saņēmušas piecas tirdzniecības vietas. “Taču ar licences saņemšanu vien nepietiek. Jāraugās, lai tirgošanās noritētu likumīgi,” atgādināja amatpersona.

Ar asti vai bez?

Pirotehnisko izstrādājumu klāsts ir pietiekami plašs. Par to pārliecinājāmies, pārlūkojot tirdzniecības vietas. Var iegādāties gan brīnumsvecītes un plaukšķenes, kas maksā no pāris santīmiem gabalā, gan arī nopietnus, salūtam domātus izstrādājumus – tā saucamās baterijas, raķetes uz kociņiem, romiešu sveces utt.

SIA “Farmaceits” valdes loceklis Andris Līvs, kura uzņēmums pirotehniskos izstrādājumus tirgo jau vismaz piecus gadus, neslēpj, ka veikalā Kungu ielā iespējams iegādāties pirotehniku ikvienai gaumei – gan pašiem lietojamu, gan profesionāļiem paredzētu, kas maksā, sākot no pieciem santīmiem līdz pustūkstotim latu. “Tikai, iegādājoties profesionālo pirotehniku, ir jāatceras, ka paši to spridzināt nevarēs,” pasmaida A.Līvs. Viņš paskaidro, ka uzņēmumam ir licence arī šai nodarbei, tādēļ varot viņu aicināt talkā: “Esam salutējuši ne tikai Jaungadā, bet arī kāzās, jubilejās u.c. Šogad gadumijā sarīkosim salūtu vienā no Liepājas rajona pagastiem.”

Tirgotāji grēkos neatzīstas

Tirdzniecības vietās, kuras saņēmušas licences pirotehnikas izstrādājumu pārdošanai, sakās stingri ievērojam noteikumus, jo pāris latu peļņas dēļ neesot vērts zaudēt licenci. 

A.Līvs skaidro, ka salutējamo materiālu pircēji noteikti tiek iepazīstināti ar preces lietošanas instrukciju. Visiem pirotehniskajiem izstrādājumiem norādes par lietošanu un tās drošību ir uz iepakojuma, taču pārdevējs, cik nu laiks atļauj, papildus vēl sniedz mutiskas instrukcijas.

Pastiprinātu interesi par sprāgstošajiem brīnumiem izrāda puikas. “Mazajiem nepārdodam, sūtām no veikala ārā,” skaidro A.Līvs. Un ar nožēlu piebilst, ka tas diemžēl nav risinājums, jo zēni atrod kādu, kas viņiem nopērk kāroto. Reizēm tie ir klaidoņi vai iežēlinātas kundzītes, taču visbiežāk – jaunieši vai pašu zēnu vecāki. Vispieprasītākās pusaudžu starpā esot petardes jeb tā saucamās bombočkas: “Liels jau nekas no tām nav – nevar ne sevi ievainot, ne automašīnas un citu īpašumu sabojāt. Troksni vien taisa. Taču, ja pieaugušie nopērk ko nopietnāku, tas nu nav prātīgi.”

Viņš atgādina, ka pirotehnika tomēr ir bīstams prieks, un noteikumi, kas ar to saistīti, ir jāņem vērā: “Pats pirmais – neķerties klāt skurbulī! Pirotehnika un alkohols nav savienojamas lietas. Ir jārīkojas skaidrā prātā. Ne bez iemesla ir aizliegts pirotehnikai laist klāt bērnus, šaut pūlī, stiprā vējā, no balkona. Pieredze rāda, ka tie nav joki.”

Divkārši dārgs prieks

Par pirotehnisko līdzekļu noteikumu pārkāpšanu, par ieroču, munīcijas, speciālo līdzekļu un pirotehnisko izstrādājumu aprites kārtības pārkāpšanu var sodīt, izsakot brīdinājumu vai uzliekot naudassodu līdz 150 latiem.

Atbildība ir jāuzņemas ne tikai patērētājiem, bet arī preču piedāvātājiem. Par pirotehnisko līdzekļu pārdošanu nepilngadīgajiem pārdevējus var sodīt ar naudassodu no 350 latiem. Bet par pirotehnisko līdzekļu tirgošanu, ja nav izņemta speciālā licence, pārdevējs tiek sodīts ar naudassodu fiziskajām personām no 200 līdz 500 latiem, bet juridiskajām personām – 500–3000 latu apjomā. Par gada laikā atkārtotām darbībām tiek uzsākts kriminālprocess.

Likumsargi jau veic kontroli saistībā ar pirotehniku. Galvenokārt kontrolē, lai pirotehniskie izstrādājumi netiktu pārdoti bez tirdzniecības licences. Īpaša uzmanība pievērsta tam, vai tirgotāji ievēro likumā noteikto vecuma ierobežojumu pirotehnisko izstrādājumu iegādei un izmantošanai. 

Ja pirotehnisko priekšmetu lieto persona, kura vēl nav sasniegusi likumā paredzēto vecumu, tiek sodīti vecāki – par bērnu audzināšanas un izglītošanas pienākumu nepildīšanu, kas paredz brīdinājumu vai naudassodu līdz 50 latiem.

Jāatgādina, ka sods paredzēts arī par bumbošanu neatļautās vietās un nesaskaņotos laikos. Proti, Liepājas pilsētas administratīvās atbildības noteikumi paredz, ka par pirotehnisko izstrādājumu izmantošanu publiskās vietās, izklaides vietās, zaļajā zonā, izņemot gadījumus, kad tas saskaņots ar Pilsētas domi, uzliek naudassodu līdz 50 latiem. Šogad, kā jau minējām, pārkāpumus likumsargi vēl nav konstatējuši, bet 2005.gadā Pašvaldības policijas darbinieki tieši par šādu pārkāpumu noformējuši 5, bet 2006.gadā – 6 protokolus.

Ja pirotehniku izmanto pēc pulksten 23 privātīpašumā, tad iespējams sastādīt protokolu par naktsmiera traucēšanu. Policijas darbinieki tomēr atzīst, ka pašdarbnieku notveršanu un saukšanu pie kārtības apgrūtina tas, ka pirotehnikas lietotājs ir jāpieķer pie rokas – brīdī, kad notiek izšaušana.

Ķīniešu mantojums

Vēsturnieki uzskata, ka pirotehniku 19.gadsimtā izgudrojuši ķīnieši. Tas noticis laikā, kad sākuši taisīt šaujampulveri. Kādam ķīniešu pavāram sanācis sajaukt trīs virtuvē visbiežāk lietojamās lietas – potassium nitrate (viela, kas tiek lietota, taisot sērkociņus un uguņošanu), sulfur (dzeltens ķīmisks elements, kam ir spēcīga smarža un kas tiek lietots medicīnā, kā arī uguņošanai), charcoal (melna viela – ogle).

Vēl vienu uguņošanas vēstures versiju atklāj Taoistu mūki ar savu atklājumu Tālajos Austrumos pirms apmēram 1000 gadiem. Meklējot nemirstības un mūžīgās dzīves eliksīru, mūki atklāja, ka mikstūra no potassium nitrate, sulfur un charcoal eksplodē, radot savienojumu no gaismas, trokšņa un dūmiem. 

Rietumos pirotehnika esot nonākusi, pateicoties itālim Marko Polo, kurš no ceļojumiem pa Tālajiem Austrumiem starp daudzajām un neparastām lietām mājās atvedis melnu pulveri.

Uzziņai

Liepājā atļaujas pirotehnikas izstrādājumu tirdzniecībai šogad saņēmušas piecas tirdzniecības vietas:

SIA “Cope” – Avotu ielā 10;
SIA “Farmaceits” – Kungu ielā 6;
SIA “Markkli” – Raiņa ielā 27;
SIA “Ieroči” – Bāriņu ielā 13;
SIA “Vairogs – S” – Brīvības ielā 11.

Ita Cērmane,
“Kurzemes Vārds”

SIA “Farmaceits” valdes loceklis Andris Līvs, stāstot, kādi brīnumi paslēpti košajos iepakojumos, atgādina, ka neprofesionāļa rokās pirotehniskie izstrādājumi var būt bīstami.

Puikas ap veikaliem, kuros pārdod spridzināmos, vārda vistiešākajā nozīmē spieto.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz