Otrdiena, 28. janvāris Spodris, Kārlis

Varen varošā un citi. Ornitologu vadībā interesenti dodas vērot un iepazīt putnus

Varen varošā un citi. Ornitologu vadībā interesenti dodas vērot un iepazīt putnus
Foto: Egons Zīverts
08.10.2019 07:00

"Kurzemes Vārds"

Eiropas Putnu vērošanas dienās pagājušās nedēļas nogalē interesenti ornitologu vadībā devās uz Liepājas ezeru, Jūrmalas parku un pludmali, lai skatītos, kādi putni šeit rudenī vēl mīt.

Latvijā kopumā ziņots par 46 946 putniem, kas pārstāv vairāk nekā 150 sugas. Visbiežāk novērotais putns bija pelēkā vārna. Būdama varen varošais Liepājas simbols, tā bieži gadījās ceļā arī vietējām lidoņu mīļotāju ekspedīcijām.

Liepāja ir ideāla vieta putniem, jo šeit ir gan jūra, gan ezers, gan arī parki un meži, kas ir barošanās un dzīves vietas daudzām sugām, atzina ornitologs un putnu vērošanas ekskursijas vadītājs Ritvars Rekmanis.

Sestdiena, 5.oktobris, laika apstākļu ziņā bija ļoti piemērota lauku baložu migrācijai, jo lieli šo putnu bari lidoja pāri pilsētai. Pie Dienvidu mola ūdensaugus ēda melngalvas zoss, kas šeit nav bieži novērojama, jo ir caurceļotāja. Šobrīd zosis migrē no Krievijas uz siltākām zemēm.

Parkā šiverēja mazputniņi – zvirbuļi un zīlītes, kas šeit paliks uz ziemu. Tur vēl saimniekoja arī melnais meža strazds, sarkanrīklīte, mizuložņa un citi.

Bija sastopams arī Latvijas vismazākais putniņš – zeltgalvītis. Iedzīvotāji pagājušajā nedēļā kārtējo reizi bija nobažījusies par putniņu nosišanos pret stiklotām ēkām.

“Mazie putni nelido tik augstu kā lielie. Tāpēc pilsētā viņu ceļā mēdz būt stikla sienas. Tās ir dažas dienas gadā, kad notiek intensīva pārlidošana un arī šāda dabiskā atlase,” skaidroja R. Rekmanis.

Šoruden dalībnieku interese ir augusi, Latvijā Putnu dienu 30 pasākumos iesaistījās vairāk nekā 600 dalībnieku, pastāstīja Eiropas Putnu novērošanas dienu koordinatore Latvijā Lāsma Semerova.

“Daudzveidība vērojama arī individuālo pasākumu rīkotāju idejās, piedāvājot interesentiem ne tikai putnu vērošanas pārgājienus, bet arī iesaisti putnu gredzenošanā, barotavu, būrīšu gatavošanā un radošajās darbnīcās par putnu tematiku.”

Viena no vislabāk apmeklētajām vietām bija Papes Ornitoloģisko pētījumu centrs, kur putnu gredzenošanu izzināja vairāk nekā 70 interesentu.

Foto galerija

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēlu failus un novieto tos šeit. (Foto jābūt JPG formātā, max 5MB)