Otrdiena, 21. maijs Ingmārs, Ernestīne, Akvelīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Autokrēsliņš – svarīgs pirkums, jāizvēlas pareizi

Gaidot mazuļa ierašanos pasaulē, viena no obligāti iegādājamām lietām ir drošs un kvalitatīvs autokrēsliņš. Tas ir viens no svarīgākajiem pirkumiem, kas jāsagādā pirms bērniņa ienākšanas ģimenē, lai jau pats pirmais brauciens uz mājām notiktu drošā vidē un mīlestības pilnā gādībā.

Autokrēsliņš – svarīgs pirkums, jāizvēlas pareizi
Visdrošākā vieta bērna sēdeklītim ir auto aizmugurējā sēdeklī. Sēdēšana priekšā var būt bīstama, ja sadursmes laikā atveras gaisa spilvens, kas var bērnam radīt nopietnas traumas. Ja nav iespējas bērna sēdeklīti novietot citur kā vien blakussēdētāja vietā, obligāti ir jāatslēdz gaisa spilvens, pretējā gadījumā bērnu tur sēdināt ir kategoriski aizliegts – šādu informāciju uz krēsliņu piestiprināšanas instrukcijām norāda arī ražotāji. (Foto: Agrita Maniņa)
Visdrošākā vieta bērna sēdeklītim ir auto aizmugurējā sēdeklī. Sēdēšana priekšā var būt bīstama, ja sadursmes laikā atveras gaisa spilvens, kas var bērnam radīt nopietnas traumas. Ja nav iespējas bērna sēdeklīti novietot citur kā vien blakussēdētāja vietā, obligāti ir jāatslēdz gaisa spilvens, pretējā gadījumā bērnu tur sēdināt ir kategoriski aizliegts – šādu informāciju uz krēsliņu piestiprināšanas instrukcijām norāda arī ražotāji. (Foto: Agrita Maniņa)
13.04.2024 06:30

Linda Kilevica

"Kurzemes Vārds"

Iegādājoties autokrēsliņu, būtiski ņemt vērā kritērijus, kas garantēs, ka bērnam brauciens automašīnā būs ne tikai ērts, bet arī vienmēr drošs.

Ir pierādīts, ka bērnu autosēdeklīšu lietošana var samazināt zīdaiņa bojāejas risku par 71% un par 54% bērniem vecumā no 1 līdz 4 gadiem.

Ieteikumos par autokrēsliņa izvēli un lietošanu dalās “Neste Latvija” un “BeSafe”.

Autokrēsliņš bērnam ir nepieciešams no dzimšanas līdz 150 cm augumam vai 12 gadu vecumam, taču neatkarīgi no bērna vecuma un autokrēsliņa zīmola ir konkrētas lietas, kas jāņem vērā.

Viena no tām ir autokrēsliņa marķējums ar UN R 129 simbolu, kas nozīmē, ka tas ir atbilstošs šī brīža prasībām un derīgs lietošanai Eiropas Savienības valstīs.

Pareiza sagatavošanās pirms brauciena. Lai autokrēsliņš pilnvērtīgi pildītu savu funkciju, vecākiem ir jāiepazīstas ar ražotāja izstrādāto lietošanas instrukciju un krēsliņš pareizi jāuzstāda automašīnā.

Ja krēsliņš ir nepareizi uzstādīts, tas nevarēs pilnvērtīgi pasargāt avārijas gadījumā.

Tāpat arī būtiska ir bērna pareiza piesprādzēšana, lai brauciens būtu gan mierīgs, gan drošs kā vecākiem, tā arī bērnam.

Autokrēsla drošības jostām ir jābūt stingri pievilktām klāt pie bērna ķermeņa tā, lai tās nevarētu saliekt.

Tāpat uzmanība jāpievērš arī tam, lai bērnam mugurā nebūtu biezas virsdrēbes, kas traucē bērnu pietiekami cieši piesprādzēt.

Svarīgi arī, ka drošības lences nav nolaistas zem bērna padusēm un drošības jostu augstums ir atbilstoši noregulēts.

Līdz 15 mēnešu vecumam – tikai atpakaļskatā. Piecpadsmit mēneši ir noteiktais vecuma minimums, līdz kādam bērns automašīnā jāpārvadā tikai atpakaļskatā jeb pretēji braukšanas virzienam.

Taču, ja to ir iespējams darīt pēc iespējas ilgāk, tas bērnam būtu tikai drošāk.

Tā ir tāpēc, ka bērna galva proporcionāli pārējam ķermenim ir lielāka un smagāka – aptuveni 20% no kopējās ķermeņa masas.

Ja bērns sēdeklītī ir novietots uz priekšu, smagās galvas virzība uz priekšu ir ļoti bīstama, jo slodze uz sprandu un kakla muskuļiem ir liela.

Savukārt, ja bērns autosēdeklītī ir atpakaļskatā, inerces dēļ viņš ar muguru iespiežas krēsliņa atzveltnē, tādā veidā vismaz piecas reizes samazinot iespēju gūt nopietnas traumas.

Ciešs un piekļaujošs. Autokrēsliņam pašiem mazākajiem ir jābūt ciešam un piekļaujošam, kā arī aprīkotam ar piecu punktu drošības jostu, kas pasargā no sānu kustības un notur bērnu krēsliņa vidū, kas ir visdrošākā vieta avārijas situācijā.

Dažādās automašīnās krēslu slīpums atšķiras, tāpēc mainās autokrēsliņa pozīcija.

Ir autokrēsliņi, kuriem ir līmeņrādis, kas nodrošina pareizu un vienādu pozīciju jebkurā automašīnā neatkarīgi no krēsla slīpuma.

Tas ir svarīgi, lai brauciens būtu drošs, bērnam būtu ērti, kā arī galva nekristu uz priekšu, kad viņš aizmieg brauciena laikā.

Biežiem braucieniem – rotējošs. Ja ikdienas braucieni ar bērnu vecumā no sešiem mēnešiem līdz sešiem gadiem ir daudz un bieži, kā arī bērns jāceļ automašīnā vairākas reizes dienā, tad visērtāk ir lietot rotējošu, uz sānu pagriežamu autokrēsliņu.

Savukārt, ja braucieni ir retāk, bet gari, tad būtiski, lai ērta pozīcija ir gan bērnam, gan viņa kājām, it sevišķi, ja krēsliņš pagriezts pretēji braukšanas virzienam.

Izvēloties rotējošu autokrēsliņu,

ieteicams uz veikalu doties ar to automašīnu, kurā bērns pārsvarā tiks pārvietots, kā arī ar pašu atvasi.

Klātienē uzreiz iespējams pārbaudīt dažādus krēsliņu variantus, tos ievietojot automašīnā, piesprādzējot bērnu, tādā veidā izvērtējot, vai tas der un ir ievērotas visas drošības prasības.

Paliktņiem – stingrs nē. Arī pašiem vecākajiem bērniem ieteicams pārvietoties autokrēsliņā, jo tā elastīgās malas notur ķermeni krēsliņa iekšpusē, pasargājot bērna mugurkaulu, kaklu un galvu.

Tāpat vajadzētu pievērst uzmanību, lai krēsliņiem nav roku balstu, kas nereti traucē pareizi uzlikt drošības jostu.

Krēsliņam vajadzētu būt sprādzei starp bērna kājām, kas automašīnas oriģinālo drošības jostu visu laiku notur vajadzīgajā vietā, garantējot pilnībā drošu braucienu.

Ko iesākt pēc sadursmes? Pat, ja autokrēsls pēc negadījuma vizuāli izskatās kā jauns un bez bojājumiem, vairāk satiksmē ar to nevar piedalīties.

Tas ir tāpēc, ka autokrēsls ir izgatavots no materiāliem, kas absorbē trieciena spēku sadursmes brīdī.

Kad tas ir noticis vienreiz, nākamajā reizē avārijā tas vairs nevarēs bērnu pasargāt.

Šī iemesla dēļ arī nav ieteicams iegādāties lietotu vai mazlietotu autokrēslu, jo ne vienmēr var būt pārliecība, ka autokrēsls iepriekš nav bijis kādā ceļu satiksmes negadījumā.

Uzziņai

Autosēdeklīšu grupu ceļvedis:

 • 0+ grupa, 0–13 kg: no dzimšanas līdz 15 mēn.
 • 0–1 grupa, 0–18 kg: no dzimšanas līdz 4 g.
 • 1 grupa, 9–18 kg: 15 mēn. līdz 4 g.
 • ½ grupa, 9–25 kg: 15 mēn. līdz 7 g.
 • 1/2/3 grupa, 9–36 kg: 15 mēn. līdz 12 g.

Avots: CSDD

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz