Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Receptes: krāsaino dārzeņu uznāciens

Lai maltīte būtu veselīga, tajā noteikti jābūt dārzeņiem. Vai nu svaigiem, vai termiski apstrādātiem. Ko zinām un ko nezinām par tik ierastajiem dārzeņiem? Īsi pastāstīsim par pieciem, kurus daudzi uzskata par populārākajiem.

Receptes: krāsaino dārzeņu uznāciens
Foto: Sharon Pittaway on Unsplash
20.11.2021 06:00

Daiga Lutere

"Kurzemes Vārds"

Burkāni. Lai saglabātu uzturvielas, pareizāk būtu izvārīt veselus burkānus un sagriezt tos pēc tam. Vārot veselus, saglabājas vairāk mikroelementu.

Burkānus var grauzt svaigus, iekļaut zupās, cept cepeškrāsnī kopā ar citiem dārzeņiem, sautēt un tvaicēt, no burkāniem var cept brīnišķīgas kūkas un kēksiņus, spiest sulas un dzert tās svaigas. Pareizi uzglabāti burkāni vērtīgās uzturvielas saglabā līdz pat jaunai ražai.

Galda bietes. Biešu sastāvā esošās minerālvielas palīdz stiprināt zobus un kaulus, veicina asinsspiediena stabilizēšanos un barības pārstrādi. Vērtīgie ogļhidrāti nodrošina organismu ar enerģiju un stabilizē vielmaiņu. Bietēs esošie vitamīni sekmē sarkano asinsķermenīšu veidošanos, stiprina imunitāti un nostiprina asinsvadu sieniņas. Šis dārzenis lieliski spēcina organismu.

Lai saglabātu C vitamīnu, bietes jāvāra ar visu mizu, atbilstoša izmēra katlā ar vāku, lai samazinātu iespēju piekļūt gaisam.

Kāposti. Toslabāk iegādāties veselus. Sagriezts pēc laika zaudē uzturvielas. Svaigi baltie galviņkāposti satur tikpat C vitamīna, cik apelsīni vai citroni, bet Briseles kāposti un ziedkāposti pat divas reizes vairāk.

Kāposti izceļas ar augstu P vitamīna saturu, kas normalizē asinsvadu stāvokli un palielina to stiprību. No dārzeņiem vēl lielāks P vitamīna daudzums ir tikai pētersīļos un spinātos.

Kartupeļi. Viegli sagremojami un satur maz kaloriju. Atkarībā no šķirnes tikai 50–90 kcal. Savienojumus, kas atrodas kartupeļos, ieskaitot šķiedrvielas, gremošanas sistēma ātri absorbē, un uz ilgu laiku rodas sāta sajūta. Kartupeļi ir cietes un olbaltumvielu avots, kas bagāti ar eksogēnām aminoskābēm, jo īpaši ar lizīnu. Zināšanai – vislielākajā daudzumā vitamīni un minerālvielas atrodas zem kartupeļa mizas.

Viens Latvijas iedzīvotājs gadā patērējot apmēram 100 kilogramu kartupeļu.

Sīpols. Viens no pasaulē visplašāk izmantotajiem dārzeņiem, kas atrodams gandrīz katras valsts ēdienu receptēs. Raksturīgo smaržu sīpoliem piešķir ēteriskās eļļas. Turklāt sīpolos ir olbaltumi, ogļhidrāti, kalcijs, dzelzs, kālijs, nātrijs, magnijs, sērs un pektīnvielas. Sīpoliem raksturīgie aldehīdi izraisa tik spēcīgu asaru veidošanos, ko nespēj neviens cits garšaugs.

Sīpolos ir C vitamīns un B grupas vitamīni. Sīpoli satur flavonoīdus un polifenolus – vielas, kurām piemīt antioksidantu un pretmikrobu iedarbība. Sevišķi daudz šo vielu ir dzeltenajos sīpolos.

RECEPTES

Burkānu salāti

Vajadzēs 500 g burkānu, citrona sulu, 1 sīpolu, 2–3 ēdk. eļļas, 1 ēdk. rīvētu mārrutku, sāli, sakapātus zaļumus, mazliet cukura.

Burkānus notīra, sarīvē. Pagatavo mērci no citrona sulas, sīki sagriezta sīpola, eļļas, mārrutkiem, cukura. Iemaisa burkānos. Mērcei var izmantot majonēzi vai skābu krējumu.

Kolrābju salāti

Ņem 2–3 kolrābjus, 2 ābolus vai 1 skābētu gurķi, 4 ēdk. eļļas, 4 ēdk. krējuma, citrona sulu, mazliet sāls un cukura, zaļumus.

Kolrābjus nomizo un kopā ar āboliem sarīvē. Sajauc ar pārējām sastāvdaļām. Uzkaisa sakapātus zaļumus.

Biešu salāti

Vajadzēs 250 g vārītu biešu, 2 ābolus, citrona sulu, mazliet cukura un eļļas.

Bietes un ābolus sarīvē, sajauc ar piedevām. Ābolu vietā var likt skābētus kāpostus.

Ķirbju salāti

Būs nepieciešams 250 g ķirbja, 1 skābs gurķis, 2–3 tomāti, 1 sīpols, sāls, eļļa, mazliet etiķa skābumam.

Ķirbi sarīvē, pieliek gabaliņos sagrieztu gurķi, tomātus, smalki sagrieztu sīpolu. Sajauc ar eļļu un etiķi. Var izmantot skābo krējumu.

Kabaču deserts

Vajadzēs 2 nelielus kabačus ar plānu mizu (apm. 400 g), 400 g saldskābus ābolus, 250 g krēmsiera vai rikkotas siera, 80 g brūnā cukura, 5 olas, 15 g vaniļas cukura, ½ glāzes mannas, ½ tējk. sāls, ½ tējk. kanēļa, 30 g sviesta, ogas un pūdercukuru dekorēšanai.

Kabačiem nomizo mizu un sarīvē uz vidēji rupjas rīves, pieber ¼ tējk. sāls, apmaisa un atstāj uz 15 minūtēm atsuloties. Ābolus nomizo un sagriež plānās daiviņās. Krēmsieru (istabas temperatūrā) ar mikseri sakuļ ar cukuru un vaniļas cukuru un, turpinot miksēt, pa vienai pievieno olas, pēc tam atlikušo sāli, kanēli, mannu. Apmaisa, lai nav kunkuļu, un 10 minūtes uzbriedina.

Kabačiem kārtīgi nospiež lieko sulu un kabačus pieliek mīklai. Tad pievieno ābolus un kārtīgi apmaisa, bet lēnām, lai āboli neizjūk. Ar sviestu ietauko cepšanas veidni un ielej mīklas masu. Virspusē uzliek atlikušā sviesta gabaliņus un pārber 1 tējkaroti cukura.

Sakarsētā cepeškrāsnī 180 grādos cep 40 minūtes, tad pannu apsedz ar foliju un turpina vēl cept aptuveni 15–20 minūtes. Izņem no cepeškrāsns un atdzesē. Tad pārkaisa pūdercukuru un dekorē ar ogām. Šis sacepums garšos pat izvēlīgiem ēdājiem, jo nezinātājiem pat grūti nojaust, ka sastāvā ir kabači.

Ziemas salāti

Vajadzēs 250 g puravu, skābus kāpostus, 150 g biezpiena, pusglāzi piena vai skāba krējuma, 2 ēdk. eļļas, tomātu pastu, cukuru.

Puravu balto daļu sagriež plānās ripiņās, sajauc ar skābiem kāpostiem. Biezpienu, pienu, tomātu pastu sakuļ viendabīgā masā, pēc garšas pieliek cukuru un sāli. Sajauc ar dārzeņiem.

Skābētu kāpostu salāti

Vajadzēs 300 g skābētu kāpostu, 2 ābolus, 1 mazu sīpolu, cukuru, eļļu vai majonēzi.

Skābos kāpostus ar nazi sagriež sīkāk, pieliek rīvētus ābolus, sagrieztu sīpolu. Pieber cukuru. Iemaisa eļļu vai majonēzi.

MANS VIRTUVES RĪKS

Karstā gaisa burvestība

Pusaudžu resursu centra Liepājas nodaļas vadītāja Inga Laugale:

Jā, virtuves rīku ”Philips Airfryer” nopirku spontāni, bet tagad nereti domāju: ”Kā ģimenē iepriekš varējām bez tā iztikt?”

Ļoti lielā mērā uz šo pirkumu mani iedvesmoja kulināre Anna Panna, kuras receptes šad un tad izmantoju, izmēģinu. Patīk viņas filozofija – gatavot nesarežģītus, veselīgus ēdienus.

”Airfryer” priekšrocības: gatavo ātri un minimālā tauku daudzumā. Tajā var cept, grilēt un sautēt. Gatavošana notiek ar karstu gaisu. Kā stāstīts ierīces aprakstā, karstais gaiss iekšpusē cirkulē gluži kā tornado!

Arī maniem pusaudžiem ļoti garšo frī, bet, lielā eļļas daudzumā vārīti, tie nemaz nav veselīgi. Tagad viņi paši gatavo frī jaunajā ierīcē. Batāti jeb saldo kartupeli notīra, nomizo, sagriež salmiņos, liek bļodā. Pieber mazliet sāls, garšvielas, dažus pilienus eļļas un samaisa. Tad ierīcei uzstāda temperatūru un laiku. Jau pēc 15 minūtēm no ārpuses kraukšķīgi, bet iekšpusē mīksti frī ir gatavi!

Ļoti vienkārši un ātri var izcept vistu kājiņas. Tās saberu bļodā, piespiežu citrona sulu, klāt mazliet sāls, piparus, citas garšvielas pēc gaumes. Ja ir vēlēšanās, šo marinādi var papildināt ar sojas mērci un medu. Visu kārtīgi samaisa un tūlīt jau liek iekšā aparāta cepšanas traukā. 20 minūtes cep 180 grādos, un gatavs.

Ļoti laiku taupa tas, ka šī ierīce nav iepriekš jāuzsilda kā cepeškrāsns.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz