Sestdiena, 20. aprīlis Mirta, Ziedīte
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Divritenis – veselībai un vasaras baudīšanai

Divritenis – veselībai un vasaras baudīšanai
Foto: Ģirts Gertsons
21.04.2019 07:15

"Kurzemes Vārds"

Tie aktīvā dzīvesveida piekritēji, kuri nenokāpj no divriteņa arī ziemā, varbūt nosauks par stereotipu apgalvojumu, ka īstā riteņbraukšanas sezona norisinās pavasarī un vasarā. Tomēr, subjektīvi vērtējot, ir grūti nepamanīt, ka tieši pirmajās gada siltajās dienās ielās parādās arvien vairāk velosipēdistu. Ko mēs iegūstam no riteņbraukšanas, un kā šo nodarbi pēc iespējas vairāk izbaudīt?

Veicina veselību

Daudzi cilvēki izvēlas velosipēdu par savu ikdienas pārvietošanās līdzekli – tas ir lētāk, videi draudzīgāk, turklāt patīkami just, kā saulīte un vējš spēlējas matos. Taču velobraukšana dod daudz laba arī veselībai, atgādina “Euroaptiekas” farmaceite Ieva Zvagule. “Braukšana ar divriteni ir viena no tām patīkamajām nodarbēm, kas nāk par labu gan ķermenim, gan prātam un arī skaistumam. Gatavojoties pludmales sezonai, velosipēds ir lieliska izvēle tiem, kam nepatīk nodarbības sporta zālē. Regulāra pārvietošanās ar riteni nostiprina muskuļus, palīdz ātrāk izkausēt liekos kilogramus, veicina sirds un plaušu veselību un uzlabo garastāvokli.”

Pludmales sezona jau ir klāt, un daudziem aktuāla kļūst ziemas riepas likvidēšana. Riteņbraukšana ir lielisks trenažieris – ne sliktāks par body bike sporta klubā. Komplektā nāk svaigs gaiss un, ja paveicas, arī skaists maršruts. “Minoties ar velosipēdu, paātrinās vielmaiņa, organisms patērē liekās kalorijas, un tas ir efektīvs veids, kā notievēt. Īpaši svarīgi tas ir dāmām – regulāri braucot ar velosipēdu un tam veltot vismaz 20 – 30 minūtes dienā, ķermeņa aprises kļūs tvirtākas un celulīts mazināsies,” stāsta Ieva Zvagule un piebilst, ka šī fiziskā nodarbe ir ļoti piemērota arī topošajām un jaunajām māmiņām. Regulāra riteņbraukšana uzlabo asinsriti un stiprina muskuļus, kas savukārt palīdzēs dzemdībās un ļaus ātrāk atgūt formu pēc tām.

Tiesa, statistika rāda, ka Latvijā notievēšana ir vienlīdz svarīga abiem dzimumiem, jo problēmas ar lieko svaru ir aptuveni pusei vīriešu un sieviešu.

Līdzeklis pret bezmiegu

Jebkuras regulāras fiziskas aktivitātes svaigā gaisā ir ieteicamas ikvienam. Velobraukšana sevišķi rekomendējama tiem, kam derētu stiprināt sirdi un plaušas. “Sirds un asinsvadu slimības ir viens no izplatītākajiem priekšlaicīgas nāves cēloņiem Latvijā, tāpēc dabiskais kardiotreniņš, ko nodrošina braukšana ar divriteni, ir lieliska profilakse visās vecuma grupās,” skaidro Ieva Zvagule. Uzlabojoties sirdsdarbībai un organismā pieplūstot skābeklim, šis ir arī labs veids, kā cīnīties ar bezmiegu. Brauciens ar velosipēdu iepriecina un nomierina, pēc tā vakarā ir vieglāk un ātrāk iemigt, arī miega kvalitāte pēc tāda treniņa būs labāka.

Patīkamās nodarbēs izdalās endorfīns – hormons, kas atbildīgs par laimes izjūtu. Arī velobraukšana – īpaši tad, ja to dara lieliskā sabiedrībā. “Šī ir tā nodarbe, ko var darīt visi kopā: lieli un mazi, ģimenes un draugu kompānijas, un pat sunīti vai kaķi var izvizināt velosipēda grozā, ja četrkājainais draugs ir ar mieru. Turklāt fiziskās nodarbes labvēlīgi ietekmē emocionālo pašsajūtu un palīdz cīņā ar depresiju,” atgādina farmaceite.

Kā sagatavoties?

“Kā jebkura fiziska aktivitāte, arī velobraukšana pēc ilgāka pārtraukuma jāatsāk pamazām. Ja uzreiz metīsieties 30 kilometru distancē, visticamāk, nākamajā dienā par sevi liks manīt pat tādi muskuļi, par kuru esamību nenojautāt,” saka Ieva Zvagule. Tāpēc daži vienkārši ieteikumi, lai velosezonu uzsāktu harmoniski un ar prieku.

– Lietojiet uzturā ar magniju bagātus produktus – spinātus, kāpostus, pākšaugus, sēklas, riekstus, banānus. Magnijs ir svarīgs normālai muskuļu darbībai.

– Pirms brauciena neaizmirstiet iesildīties, bet pēc brauciena – izstaipīties. Tāpat kā jebkura fiziska aktivitāte, arī velobraukšana rada pastiprinātu muskuļu slodzi, kam pienācīgi jāsagatavojas.

– Ja tomēr gadās iedzīvoties muskuļu sāpēs, ātrāk atgūties palīdzēs magniju saturoši preparāti un atvēsinošas ziedes vai geli ar mentolu – par tiem jautājiet farmaceitam.

– Brauciet droši, lai negūtu traumas! Iegādājieties ķiveri, pārliecinieties, ka velosipēds ir labā tehniskā kārtībā, ievērojiet ceļu satiksmes noteikumus, esiet uzmanīgi uz ielas un pārrunājiet ar bērniem uzvedību satiksmē. Bet vislabāk – kopā apmeklējiet drošas velobraukšanas kursus, lai velosipēds sagādātu tikai prieku!

PADOMI

– Divriteni prātīgāk būtu iegādāties klātienē kādā no specializētajiem veikaliem. Lielveikalos jaunu velosipēdu cena bieži ir relatīvi pievilcīga, taču šādi transportlīdzekļi mēdz kalpot labākajā gadījumā dažas aktīvas sezonas.

– Pievērsiet uzmanību rāmja izmēram, lai braukšana būtu komfortabla.

– Ja lielākoties pārvietosieties pa pilsētas ielām, jums, visticamāk, nav vajadzīgs MTB jeb kalnu velosipēds. Ar tā saucamo pilsētas divriteni pārvietoties būs ērtāk un vieglāk.

– Braucot ar divriteni, svīšana nav obligāta. Ja cilvēks, ejot kājām, nesvīst, tad pārvietojoties ar ātrumu 20 km/h, viņam arī nevajadzētu svīst.

– Aptuveni 70% velosipēdu, kuri ir nozagti, nav bijuši saslēgti. Slēdzenes optimālā cena ir aptuveni 10% no velosipēda vērtības. Centieties velosipēdu atstāt tādā vietā, kur staigā cilvēki, ir kāda novērošanas kamera, taču svarīgākais – lai pašam būtu iespēja to uzmanīt!

– Ja brauciens ir ilgāks par 90 minūtēm, paņemiet līdzi, piemēram, graudaugu batoniņu un centieties kaut ko uzkost katru stundu. Riteņbraucēji garos izbraukumos parasti ņem līdzi arī ūdeni.

Avots: divritenis.lv, cyclingweekly.com

RITEŅBRAUCĒJU KALENDĀRS

1. maijs – “Velobums” – riteņbraukšanas sezonas atklāšana.

31. maijs – 1. septembris “Liepājas velovasara”.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz