Trešdiena, 24. aprīlis Nameda, Visvaldis, Ritvaldis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Andris Bišofs: Cilvēki pirmo palīdzību faktiski mācās tikai piespiedu kārtā

Latvijā iecerēta dzīvības glābšanas ierīču – defibrilatoru – uzstādīšana sabiedriskajās vietās. Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests plāno iekļaut defibrilatoru izmantošanu pirmās palīdzības pasniedzēju apmācību programmā un pirmās palīdzības sniegšanas pamatzināšanu programmā.

Andris Bišofs: Cilvēki pirmo palīdzību faktiski mācās tikai piespiedu kārtā
Foto: Ģirts Gertsons
08.02.2022 06:00

"Kurzemes Vārds"

Šodien Latvijā cilvēki pirmo palīdzību faktiski mācās tikai piespiedu kārtā – jaunie autovadītāji un mednieki, lai iegūtu apliecību, apsardzes darbinieki un citi, kuriem tas nepieciešams darba pienākumu veikšanai.

Esmu novērojis, ka cilvēku prasmes sniegt pirmo palīdzību ir ļoti atšķirīgas. Cilvēki gados, kuriem jau uzkrāta zināma dzīves pieredze, vairāk vai mazāk zina, kā rīkoties situācijās, kad kādam jāsniedz palīdzība, piemēram, gadījumos, kad gūta elektrotrauma, apdegumi, pārkaršana, sasitumi, izmežģījumi utt. Varbūt viņi nespēj sniegt profesionālu palīdzību, tomēr otru nelaimē arī neatstās.

Grūtāk ir ar jauniem cilvēkiem. Pasniedzējam jāprot jauniešus iekustināt un ieinteresēt mācīties sniegt pirmo palīdzību.

Savulaik, strādājot Sarkanajā Krustā, bieži apmeklējām skolas, arī pilsētas un rajona mērogā organizējām pirmās palīdzības sacensības. Tolaik, šķiet, bija vairāk laika un resursu, jo tam varēja piesaistīt finansējumu no dažādiem projektiem. Šodien tas varbūt pagājis malā.

Pandēmijas laikā arī cilvēki daudz vairāk aizņemti ar savām problēmām un daļai pilnīgi vienalga, kas notiek apkārt. Ja ar kādu notikusi nelaime, tad palīgā noteikti steigsies tas, kuram varbūt pašam vai tuviniekiem noticis kas līdzīgs. Iespējams, viņš īpaši neko nepratīs, bet vismaz cilvēcīgi pieies klāt un pajautās, vai nepieciešama palīdzība.

Vēl nupat ar prieku noskatījos, ka lielveikalā “Rimi” labi redzamā vietā izvietots ārējais defibrilators, ar kuru personāls ir apmācīts rīkoties. Arī sporta pasākumos pirmās palīdzības sniedzējiem tagad jābūt līdzi defibrilatoram, taču ir jomas, kurās drošība nobīdīta pēdējā plānā ar domu, ka nekas slikts taču nenotiks. Saskaņā ar jaunām vadlīnijām, drīz arī pirmās palīdzības kursos cilvēkus apmācīs rīkoties defibrilatoru.

Taču atvērts ir jautājums – ko darīt tiem, kuri šādus kursus neapmeklē vai pirmās palīdzības apmācību izgājuši jau sen, un viņiem līdz šim nav bijusi nekāda pieredze šīs dzīvības glābšanas ierīces izmantošanā, pat ja tās lietošana ir gaužām vienkārša? Šis ir jautājums, kas pagaidām valstiskā līmenī, šķiet, nav sakārtots.

Andris Bišofs, pirmās palīdzības pasniedzējs

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz