Pirmdiena, 27. janvāris Ildze, Ilze, Izolde

Arnis Kaktiņš: Varbūtība, ka Dombrovskis un Ušakovs tiks ievēlēti, ir visai liela

Arnis Kaktiņš: Varbūtība, ka Dombrovskis un Ušakovs tiks ievēlēti, ir visai liela
Foto: delfi.lv
03.05.2019 15:51

liepajniekiem.lv

Ja skatāmies aptauju datus, tie vedina domāt, ka, līdzīgi kā iepriekšējās Eiropas Parlamenta vēlēšanās, visdrīzāk aktivitāte būs zemāka, kā tā, ko redzam pašvaldību un Saeimas vēlēšanu gadījumā.

Tiesa, runājot par plānoto aktivitāti, par vēlmi un gatavību iet un piedalīties, esmu novērojis, ka cilvēki parasti aptauju situācijās ir optimistiskāki un apņēmīgāki, nekā kā mums parāda reālā vēlēšanu prakse.

Bet man labpatīk domāt, ka visdrīzāk jau aktivitāte būs plus mīnus līdzīga iepriekšējām Eiropas Parlamenta vēlēšanām. Varbūt mazliet lielāka, bet šobrīd man nav pamata domāt, ka aktivitāte būtiski varētu atšķirties no iepriekšējām vēlēšanām.

Var gari un plaši runāt un muti dzesēt par tēmu, lai atbildētu uz jautājumu: kāpēc aktivitāte ir tik zema?

Var skatīties no dažādiem skatu punktiem. Tas gan nav vienīgais, bet būtisks aspekts ir tāds, ka liela daļa cilvēku nejūt, ka viņu balsij ir kaut kāda tiešām vērā ņemama nozīme, ka cilvēks kaut kādā būtiskā veidā ar savu balsi, ar savu rīcību spēj ietekmēt procesus.

Cilvēki apzinās, ka Eiropas Savienībai, visam tam, kas augstajos plauktiņos tiek nolemts, šeit ir diezgan liela nozīme uz valsts dzīvi. Šī sajūta, šī pārliecība un arguments pat ir racionāli aptverams. Jo cik tad deputātus ievēlēs no Latvijas? Tas ir viencipara skaitlis. Parlamentā, kurā ir ļoti, ļoti daudz deputātu.

Ja cilvēki skolā gājuši, matemātiku mācījušies un kaut ko no skaitļiem saprot, un man gribētos domāt, ka lielākā daļa tādi arī ir, tad jau ar racionālo prātu redzams, ka iespējas ko nopietni ietekmēt ir niecīgas. Lai ko arī deputātu kandidāti neteiktu savās kaismīgajās priekšvēlēšanu runās.

Domāju, diezgan droši, ka gan ”Saskaņa”, gan ”Vienotība” vismaz vienu vietu dabūs. Par otru vietu šīm partijām, bez šaubām, būs nopietni jāpacīnās, jo otra vieta nebūt nav pašsaprotama.

Ja skatāmies uz konkrētiem kandidātiem, tad man ir sajūta, ka Valdim Dombrovskim ir mazliet stiprāka pozīcija, nekā Sandrai Kalnietei. Un, ja skatāmies uz ”Saskaņas” sarakstu, tad man labpatīk domāt, ka tur visspēcīgākais kandidāts ir Nils Ušakovs. Es teiktu, ka Dombrovskis un Ušakovs ir ne gluži ar simtprocentīgu garantiju, bet varbūtība, ka viņi tiks ievēlēti, ir visai liela.

Arnis Kaktiņš, politologs

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēlu failus un novieto tos šeit. (Foto jābūt JPG formātā, max 5MB)