Svētdiena, 31. maijs Jūsma, Alīda

Arnolds Treide: Ir maz ģimeņu, kuras nav cietušas no represijām

Arnolds Treide: Ir maz ģimeņu, kuras nav cietušas no represijām
Foto: liepajniekiem.lv
25.03.2017 07:00

liepajniekiem.lv

Mani un manu ģimeni izveda jau 1941.gada 14.jūnijā. Pēc pamatskolas pabeigšanas mācījos tehnikumā. Pirms trim dienām mācības tehnikumā bija beigušās, biju praksē Metalurgā. Divas dienas nostrādāju, bija sestdiena. Jau darbā manīju, ka kaut kas nav labi – vīri sačukstējās.

Kad pārrados mājās, saimniece, pie kuras Bārtas ielā dzīvoju, raud. Kad taujāju iemeslu, viņa atteica: vai tad tu neko vēl nezini? Izstāstīja man, ka notiek masveida apcietināšanas. Uzreiz padomāju, ka droši vien manu tēvu arī apcietinās, jo tēvs Rucavā bija policijas kārtībnieks.

Manā dzīves vietā telefona nebija, grasījos iet to meklēt, lai piezvanītu saviem tuviniekiem, kuri dzīvoja Rucavā, bet saimniece teica: vispirms paēd. Tikko kā biju paēdis, tā bungāja pie durvīm. Lika man apģērbties. Noklāju segu un paunā sasēju drēbītes un kas jau nu vēl bija.

Kad ar savu paunu pār plecu nokāpu lejā, bija piebraukta smagā mašīna – kravas kaste pilna ar kaudzi ar rucavniekiem un viņu mantām. Es biju pēdējais, ko savāca. Mašīnā jau bija mana ģimene – tēvs, māte un māsa.

Tēvu no mašīnas izsēdināja pie vīriešu vagona, māti ar bērniem – pie sieviešu vagona. Tajā galā mūs sadalīja pa grupiņām, uzlika uz baržas un peldējām pa Jeņisejas upi uz leju.

Sibīrijā sabijām daudzās vietās. Vienā vietā nodzīvojām kādus trīs gadus, bet tad ziemā mūs veda tālāk uz ziemeļiem. Trīs dienas ar ragavām braucām. Jeņisejas upē bija liela sala, aiz kuras ziemā parasti nostājās kuģi. Bet pavasaros, kad sāka iet ledus, tas bendēja kuģus. Mūsu uzdevums bija izveidot aptuveni puskilometru garu un ap 15 metriem augstu dambi. Meitenes un sievas raka smiltis un ar tačkām veda un bēra uz dambi. Pavasarī, kad atsākās kuģošana, sāka spridzināt, atnāca zemessūcēji un atbrīvoja kuģiem ceļu. Tur nostrādājām divus gadus.

Izmācījos tur par šoferi, jo tika izmantotas karā cietušās mašīnas. Kopumā tur daudzas profesijas iemācījos. Arī par traktoristu un par mehāniķi uz zemessūcēja.

Tad mūs visus pārsūtīja aptuveni 100 kilometrus uz augšu pa upi, kur bija milzīga kokzāģētava. Tad strādājām tur. Vairāk nekā gadu.

Uz mājām braucu pa vairākām reizēm. Pirmais bija, kad strādāju kokzāģētavā. Bija pieņemts lēmums, ka mazākos bērnus, kuriem vairs nav vecāku, atlaida uz mājām. Laikam, ka tas bija 1946.gads.

Es šajā sarakstā nebiju – biju jau par lielu. Taču daži mani vienaudži pamanījās aizkļūt uz mājām un rakstīja mums par to. Man jau bija ap 18. Teicu puikām: ja jau viņi tikuši, tad jātiek arī mums; krāsim naudu un brauksim.

Sakrājām naudu un uz rudens pusi sākām ceļu. Bijām pieci gabali. Aizbraucām līdz Krasnogorskai, aizgājām uz dzelzceļa staciju, bet tur cilvēku pūlim galu nevar redzēt. Kur nu vēl rindu pie biļešu kasēm izstāvēt! Aizvadījām pāris dienas, tad vēl pāris. Pa vienam mani ceļabiedri aizbrauca atpakaļ uz mītnes vietu, līdz es paliku viens. Jau domāju, ka būs jāseko viņu piemēram, kad padzirdēju, ka tūlīt uz Maskavu aties vilciens.

Vairāki, tāpat kā es, bez biļetēm steidza uz to. Pēdējā mirklī paspēju ielekt vilcienā un pat atradu brīvu augšējo lažiņu. Kad nāca biļešu kontroliere, parādīju viņai papīra gabaliņu, jo redzēju, ka citi rāda ko līdzīgu. Tuvāk kontrole ne nāca, ne skatīja.

Tiku jau gandrīz līdz Maskavai, kad vilcienā sākās nopietna kontrole un mani apcietināja. Maskavā biju trīs cietumos. Iedeva man piecus gadus. Līdz beidzot aizveda uz Barnaulu un izsēdināja. Tur bija ražotne, kur ieveda kokvilnu, no kuras cietumniekiem izgatavoja pufaikas.

Latvijā atgriezos 50.gadu vidū. Pārbraucām tikai trīs – es, māte un māsa. Tēvs Sibīrijā izdzīvoja tikai mazliet vairāk par pusgadu. No 1941.gada jūnijā izvestajiem vīriešiem tikai daži ir atgriezušies. Lielākā daļa palika tur…

Fiziski grūts izsūtījums man nebija. Biju jauns. Strādāju par atslēdznieku un tā šepte man patika. Bet morāli gan nebija viegli. Bija ģimenes, kurās bija palikušas tikai mātes ar trim četriem bērniem. Man nācās palīdzēt kādus trīs mazus kapiņus izrakt…

Vislielākās problēmas bija pēc atgriešanās Latvijā. Es par visu vari gribēju tikt atpakaļ Liepājā, jo Sibīrijā biju pastrādājis arī uz kuģiem un gribēju to darīt, arī mājās atgriezies. Bet tā kā Liepājas pierakstu nevarēju dabūt, tad arī darbā neņēma. Izstaigāju neskaitāmas darba vietas, bet visur sēž vīri ar medāļiem un, paskatījušies manus dokumentus, atzina par nederīgu.

Saimniecei, pie kuras biju dzīvojis pirms izsūtījuma, bija dēls invalīds. Viņš bija aptieķnieks. Reiz viņš man saka: zini, lai dabūtu Liepājas pierakstu, tev vajag apprecēties ar kādu, kura Liepājā ir pierakstīta. Un iepazīstināja mani ar atraitni, kurai nesen bija nomiris vīrs.

Ar sievieti satikāmies vairākas reizes. Viņa mani ilgi pārbaudīja, kāda ir mana attieksme pret alkoholu.

Kad pārliecinājās, ka neesmu dzērājs, piekrita. Jo aptieķnieks viņai bija pastāstījis, ka man nevajag ne māju, ne citu mantu, ka man vajag tikai Liepājas pierakstu, lai te dabūtu darbu.

Iesniedzām Dzimtsarakstu nodaļā dokumentus un pēc nedēļas nokārtojām visu oficiāli. Tikai tad uzzināju, ka manai sievai ir divas aptuveni 7 gadus vecas meitenes.

Bet ar to bija līdzēts. Dabūju darbu. Strādāju pat uz karakuģiem. Un liels bija mans pārsteigums, kad tur satiku vēl vairākus sibīriešus. Domāju, ka tāds esmu viens, bet bijām veseli trīs. Jo skaļi jau par to neviens tolaik nerunāja…

Vai tagad jārunā par Sibīriju, par represijām? No simta izsūtītajiem varbūt trīs četri ir palikuši dzīvi. Lielākā daļa miruši tur. Turklāt sākumā – kāds izdzīvoja pusgadu, kāds tikai divus trīs mēnešus…

Aizmirst notikušo nedrīkst! Nekādā gadījumā!

Tā ir Latvijas vēsture, kaut katram tā ir savādāka. Un katrs uz šo vēsturi arī savādāk skatās. Bet ir ļoti maz ģimeņu, kuras nav cietušas no represijām. Turklāt, ja 1949.gadā ģimenes izsūtīja kopā, tad 1941.gadā izsūtīšanās ģimenes tika šķirtas – reti kura sieva vairs satika savu vīru un bērni savu tēvu.

Arnolds Treide, represētais

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz