Sestdiena, 20. aprīlis Mirta, Ziedīte
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Gints Kapenieks: Cilvēka dzīve ir ierobežota laikā un telpā, tāpēc jādzīvo ar “šeit un tagad” apziņu

Mērot Latvijas sabiedrības noskaņojumu ar ”Face Trace” pētījuma metodi, ir noskaidrots, ka aizvadītajā gadā iedzīvotājos ievērojami pieaugušas tādas emocijas kā dusmas, bailes, nicinājums, skumjas. Pētījums apliecina, ka sabiedrības noskaņojumu būtiski ietekmējuši tādi notikumi kā pandēmija, karš Ukrainā un augošā inflācija. Kā mazināt trauksmi un bailes?

Gints Kapenieks: Cilvēka dzīve ir ierobežota laikā un telpā, tāpēc jādzīvo ar “šeit un tagad” apziņu
Foto: Publicitātes
23.05.2023 06:01

"Kurzemes Vārds"

Viens diezgan būtisks aspekts, kas daudzos rada trauksmi un bailes, ir apkārt valdošā nenoteiktība.

Pasaule kļūst ātrāka, pieejams daudz lielāks un nereti pretrunīgs informācijas apjoms, samērā netālu no mums, no Latvijas, notiek karš, jaušama nestabilitāte dažādās dzīves jomās, tanī skaitā cenu pieaugums praktiski visam utt.

Cilvēks domā: kas būs, kā būs, ar ko rēķināties nākotnē? Ja vēl pirms kara Ukrainā doma par iespējamu atomuzbrukumu šķita nereāla, tad nu jau ik pa laikam šī informācija tiek aktualizēta un nosēžas prātos. Nenoteiktība, nestabilitāte paliek ikdienā klātesoša, un tur, kur ir tā, rodas arī trauksme.

Ko ar to visu darīt? Patiesībā iespēja viena un vienkārša – jādzīvo tālāk. Daļa, iespējams, biežāk aizdomājas par tādiem eksistenciāliem jautājumiem kā dzīves jēga, dzīves bezjēdzība utt.

Nenoliedzot, bet pieņemot visu to, kas notiek, sajūtas mainās. Jā, pasaule ir mainīga, dažāda un nenoteikta. Jā, neviens nevienam nevar dot garantijas par visiem 100 procentiem.

Jāapzinās, ka cilvēka dzīve ir ierobežota laikā un telpā, tāpēc jādzīvo ar ”šeit un tagad” apziņu, prieku un laimes sajūtu gūstot ikdienas attiecībās

un it kā pašsaprotamos sīkumos.

Daudzi šādai attieksmei ikdienā sākuši pievērst daudz lielāku uzmanību un tiešām tā dzīvo. Piemēram, brīvdienās mēs ar sieviņu nūjojām Bernātu pludmalē un tur vēl bija tik daudz cilvēku, kas staigāja, priecājās, baudīja dabu, skaisto dienu un savu tuvāko klātbūtni.

Vienmēr labāk, ja cilvēks spēj pateikt skaļi, runāt par kaut kādām savām bažām, bailēm, jo tas nozīmē, ka tās nosauktas vārdā un apzinātas, nevis noliegtas. Ja tu nosauc, skaļi izrunā savas bailes, tas nozīmē, ka uz tām droši skaties virsū, skaties tajās iekšā, neizliekoties, ka nekas neuztrauc.

Nosaucot visu īstajos vārdos, arī trauksme mazinās un cilvēks var sākt pieņemt, ka, jā, var būt, var notikt tā vai tā. Tikai svarīgi, ar ko par savām bailēm runāt, kam uzticēt savas domas, bažas, skumjas utt.

Ja par tām viens otram sāks stāstīt divi pesimisti, kas jau tā visu laiku dzīvo panikā, tad diezin vai abiem kļūs labāk. Panika augs vēl lielāka…

Jāmeklē tāds cilvēks, ar kuru vari izrunāties un kurš gan uzklausīs, gan iedrošinās. Vai jāvēršas pie profesionāļiem: psihologiem, psihoterapeitiem, kuri uzklausīs. Kuri nekad un nekādā gadījumā neko nepārmetīs, nemācīs, bet būs kopā drošā vidē.

Gints Kapenieks, krīzes psihologs

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz