Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ilze Arāja: Visaugstākā saslimstība novērojama sociāli aktīvo cilvēku grupā

Visā Latvijā jau vairāk nekā mēnesi vērojams saslimstības ar Covid-19 pieaugums, un nupat slimība sasniegusi šī gada pavasara izplatības rādītājus. Pēdējo divu nedēļu laikā visvairāk saslimušo mūspusē fiksēti 12. jūlijā, kad Liepājā un novadā kovids diagnosticēts gandrīz 30 cilvēkiem. Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti atgādina, ka joprojām ir svarīgi ievērot jau labi zināmos profilakses pasākumus, lai izsargātos no saslimšanas.

Ilze Arāja: Visaugstākā saslimstība novērojama sociāli aktīvo cilvēku grupā
14.07.2022 06:00

liepajniekiem.lv

Lai arī ir vasara un šķiet, ka slimošana, tostarp ar kovidu, šajā laikā ir mazinājusies, realitātē redzam pavisam ko citu. Jau no jūnija sākuma saslimstībai ar kovidu ir tendence pieaugt, vīruss izplatās aktīvāk.

Latvijā Covid-19 saslimstības rādītāji gan joprojām ir zemāki nekā vidēji Eiropā, kur arī slimojošo skaits arvien palielinās.

Jāņem vērā, ka Latvijā valdošais Covid-19 paveids ir omikrons ar apakšpaveidiem BA-4 un BA-5, kas izplatās straujāk, ir infekciozāki un apiet imunitāti, neraugoties uz to, ka cilvēks saņēmis vakcīnas vai kovidu pārslimojis.

Jau ilgāku laiku ir atcelti drošības pasākumi, bet, kā jau vasarā, notiek festivāli, koncerti un citi pasākumi, kur pulcējas liels skaits cilvēku. Norit sociāli aktīva dzīve, kam ir būtiska loma kovida izplatībā. Un, protams, pašlaik ir arī aktīvās ceļošanas sezona, palielinās cilvēku kustība gan valsts iekšienē, gan uz un no ārvalstīm.

Cilvēki paši ceļo, Latvijā iebrauc viesi no ārzemēm, mūsējie ciemojas pie saviem radiniekiem un draugiem ārzemēs un otrādi. Tāpēc arī visaugstākā saslimstība novērojama sociāli aktīvo cilvēku grupā, kas ir vecumā no 20 līdz 69 gadiem.

Drošības pasākumi, lai sargātu sevi no saslimšanas un smagākas slimības formas, ir jāievēro,

bet par to, cik daudz tiem pievērst uzmanību un īstenot, ir atbildīgs katrs cilvēks pats.

Sabiedriskās vietās, kur uzturas daudz cilvēku, telpās, veikalā, sabiedriskajā transportā, pasākumos, ceļošanas laikā lidmašīnā, kā arī savos ikdienas maršrutos, kur var būt daudz cilvēku, ieteicams izmantot sejas medicīniskās aizsargmaskas vai respiratorus.

Brīvprātīgi pēc saviem ieskatiem lietot sejas masku nevienam nav aizliegts, īpaši, ja cilvēks vēlas pasargāt savu veselību. Tas ir piesardzības pasākums, ko katrs pats var ievērot, negaidot kādus speciālus norādījumus vai augstākus saslimstības rādītājus. Atgādinām, ka sejas maskas lietošana ir obligāta prasība, apmeklējot veselības aprūpes iestādes.

Tos cilvēkus, kuri vēl vispār nav vakcinējušies (nav veikuši primāro vakcināciju), īpaši no riska grupām, iedzīvotājus ar hroniskajām slimībām un seniorus, īpaši aicinām padomāt par vakcinēšanos, lai pasargātu sevi no smagākām kovida izpausmēm.

Aicinām arī saņemt balstvakcīnu (tā saucamo trešo poti) tos, kuri to vēl nav izdarījuši,

joprojām īpaši gaidām seniorus vecumā no 65 gadiem, arī tos, kuriem ir kādas hroniskas slimības, un tos, kuri vairāk dodas uz sabiedriskām vietām, kur uzturas daudz cilvēku un, piemēram, nav iespējams ievērot drošu distanci, izvairīties no kontaktēšanās.

Tāpat ir vēlams nedoties uz sabiedriskām vietām pat ar vismazākajiem elpceļu saslimšanas simptomiem, kakla sāpēm, nelielu klepu, paaugstinātu ķermeņa temperatūru vai citām Covid-19 pazīmēm. Tikpat svarīga ir roku higiēna, kā arī ar netīrām rokām nevajadzētu pieskarties mutei un degunam.

Ilze Arāja, SPKC Komunikācijas vadītāja

UZZIŅAI

Profilakstiskie pasākumi kovida izplatības mazināšanai:

  • ievērot 2 metru distanci, atrodoties publiskajās vietās;
  • izvairīties no pārpildītām vietām, kur nevar atrasties 2 metru attālumā no citiem;
  • izvērtēt nepieciešamību ceļot, riskus ceļojuma laikā un iespējas tos mazināt;
  • bieži vēdināt telpas (vairākas reizes dienā, plaši atverot logus, lai svaigais gaiss pēc iespējas vairāk cirkulētu telpā);
  • lietojot sejas masku (ir svarīgi to darīt pareizi – cieši nosegt degunu un muti);
  • Covid-19 slimnieka kontaktpersonai 7 dienas pēc pēdējās saskares ieteicams palikt mājās un nekontaktēties ar citiem cilvēkiem, ja vien tas iespējams (jāatceras, ka persona kļūst infekcioza jau divas dienas pirms kovida simptomu parādīšanās un respirators ievērojami samazina inficēšanās risku citiem cilvēkiem);
  • publisko pasākumu rīkotājiem ir svarīgi apzināt ar Covid-19 infekciju saistītos riskus un noteikt konkrētas epidemioloģiskās drošības prasības savai pakalpojuma sniegšanas vai pasākuma norises vietai, piemēram, sejas masku lietošanu, distances un plūsmu ievērošanu.

Avots: SPKC

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz