Piektdiena, 19. aprīlis Vēsma, Fanija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Jurijs Perevoščikovs: Nav izslēgta nāvējošā vīrusa izplatība arī Latvijā

Jurijs Perevoščikovs: Nav izslēgta nāvējošā vīrusa izplatība arī Latvijā
Foto: publicitātes
28.01.2020 07:00

"Kurzemes Vārds"

Mirušo skaits no jaunā koronavīrusa Ķīnā tuvojas simtam. Inficējušies jau teju trīs tūkstoši cilvēku. Slimība skārusi lielākos Ķīnas reģionus, Taivānu, ASV, Austrāliju, Singapūru, Malaiziju, Dienvidkoreju, Japānu, Vjetnamu, Nepālu, Kanādu un pat Franciju Eiropā.

Intervija ar Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktoru Juriju Perevoščikovu.

– Vai SPKC ir rīcības plāns koronavīrusa apkarošanai, ja tas nonāktu Latvijā?

– Mums ir katastrofu medicīnas plāns, kas ir pieejams Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mājaslapā. Šādiem katastrofas gadījumiem, kāds pašlaik ir Ķīnā, valstī ir izstrādāti drošības plāni.

Šobrīd pāragri runāt par slimības uzliesmojumu Latvijā, bet, tā kā koronavīrusa simptomi ir līdzīgi citu infekcijas slimību pazīmēm, arī apkarošanas plāni ir līdzīgi. Mēs esam visiem ģimenes ārstiem izsūtījuši konkrētas rekomendācijas, kas ir saskaņotas visā Eiropas Savienībā. Pirmkārt, jāpievērš uzmanība visiem, kam parādījušies vīrusa simptomi, kas ir ļoti līdzīgi gripai. Otrkārt, jāapseko visi, kas pēdējo divu nedēļu laikā bijuši Uhaņas pilsētā Ķīnā.

Pasaules Veselības organizācija paudusi, ka neviena valsts nevar garantēt, ka šis koronavīruss to neskars, jo cilvēki pārvietojas. Ja cilvēkam ir vīrusa inkubācijas periods, kurā neizpaužas simptomi, viņš var izceļot no Ķīnas un izvest šo vīrusu. Pašlaik vīrusa perēklis ir Uhaņa, kas tagad ir bloķēta, bet, ja kāds ir bijis šajā pilsētā pēdējo divu nedēļu laikā un ir parādījušies kādi saslimšanas simptomi, mēs aicinām laikus apmeklēt ārstu un ierobežot kontaktus ar citiem cilvēkiem. Ārsts ir jāinformē arī par katru personu, ar kuru ir bijis kontakts. Analīzes jāveic katram, kas ir kontaktējies ar iespējamo vīrusa pārnēsātāju. Tālāk jau ārsti mūs informēs par konkrētiem gadījumiem. Mēs signālu varam pieņemt diennakts laikā un nekavējoties reaģēt. Šādā veidā darbojas epidemiologi visā pasaulē.

– Vai tiek pārbaudīti tūristi, kas ieceļo no Ķīnas?

– Ir aprēķināts, ka no Ķīnas uz Eiropas Savienības valstīm katru gadu dodas ap 300 000 cilvēku. Šobrīd mūs interesē tikai tie tūristi, kas ir bijuši vīrusa epicentros, jo Ķīna ir milzīga. Ja tūristi ir no citām pilsētām, kurās nav epidēmijas, viņi šobrīd nav primāri pārbaudāmi. Katrā ziņā šiem cilvēkiem 14 dienas jābūt uzmanīgiem, jāizvairās no kontaktēšanās. Ja runājam par Uhaņu, tad šī pilsēta jau vairākas dienas ir slēgta, arī apkārtējās pilsētas ir slēgtas. Pat ja tur šobrīd atrodas kāds tūrists, viņš ārā no pilsētas netiek.

– Kā vīruss izplatās?

– Pēc pēdējiem datiem, visticamāk, šis vīruss izplatās no cilvēka uz cilvēku. Riskanti ir atrasties ciešā kontaktā ar vīrusa skarto, attālumam vajadzētu būt vismaz diviem metriem. Zinātnieki ir aprēķinājuši, ka līdzīgi gripai viens neizolēts pacients var inficēt divus līdz četrus cilvēkus. Piemēram, masalas ir daudz infekciozākas – viens slimnieks var inficēt līdz 18 cilvēku.

Sastopot saslimušu cilvēku, jāievēro distance. Pastiprināti jāmazgā arī rokas, jo infekcija izplatās ne tikai pa gaisu, bet arī ar piesārņotiem priekšmetiem.

– Vai internetā drīkst pasūtīt preces no Ķīnas?

– Prece var saturēt dzīvotspējīgo vīrusu, taču ne ilgāk par dažām stundām. Kamēr prece tiek piegādāta, vīruss jau ir gājis bojā. Ķīnā šobrīd ir aizliegta savvaļas dzīvnieku tirdzniecība, arī tirgus apmeklējumi ir ierobežoti, jo sākotnējais vīrusa avots, iespējams, ir tieši dzīvnieki.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz