Otrdiena, 12. decembris Otīlija, Iveta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Inga Krasovska režijā debitē ar izrādi “Svešā āda”

Liepājas teātra mazajā zālē, kas skatītājus gaida koncertzālē “Lielais dzintars”, šovakar pirmizrāde iestudējumam “Svešā āda” pēc Daces Rukšānes romāna “Krieva āda” motīviem. Tā režisorei, horeogrāfei Ingai Krasovskai šī ir debijas izrāde, un viņa uz skatuves dēļiem uzlikusi daudzu iecienīto romānu.

Inga Krasovska režijā debitē ar izrādi “Svešā āda”
Foto: Justīne Grinberga
Foto: Justīne Grinberga
22.09.2023 00:00

liepajniekiem.lv

Izlasītais romāns iespaidoja

Liepājas teātra trupa Ingai Krasovskai ir labi pazīstama – viņa veidojusi horeogrāfijas, kā arī piedalījusies izrādēs, jo leģendārajā iestudējumā “Kaupēn, mans mīļais!” aizstājusi aktrisi, kas devās bērna kopšanas atvaļinājumā.

“Te tapušas daudzas man mīļas un arī atzītas izrādes.

Viss ļoti saistīts ar Liepāju, tāpēc liels prieks, ka atkal esmu šeit,”

viņa stāstīja, tiekoties ar teātra cienītājiem publiskā pasākumā izrādes iestudēšanas laikā.

I. Krasovska Liepāju atceras arī no bērnības, kad viņas mamma mācījās Liepājas Pedagoģiskajā institūtā un meita šeit ciemojās.

I. Krasovska strādājusi dažādos teātros Latvijā un Krievijā. “Es jutos labi, būdama horeogrāfe, bet jau pirms kādiem 10 gadiem raisījās pirmās domas par to, ka varētu arī iestudēt izrādi. Aktīvi par to domāju četrus gadus. Bija pārdomu laiks, ko darīt tālāk un vai tas, ko daru, ir interesanti,” viņa atklāja.

Inga Krasovska jau bija desmit gadu vecas meitas mamma, kad sāka mācīties horeogrāfiju. Viņas mamma jautājusi: “Ko tu ar to profesiju darīsi, mācīsi bērniem dejot?” Inga atbildēja: “Es strādāšu teātrī!”, un šo sapni izdevies piepildīt, nu jau debitējot kā režisorei. No debijas viņa sagaida iekšēju pārliecību. Vēroju sevi, procesu, kā izrādi veidoju un vai mani tas uzrunā, lai es darītu vēl,” viņa saka, pieļaujot, ka visdrīzāk būšot arī turpinājums. Foto: Ģirts Gertsons

D. Rukšānes romānu “Krieva āda” izlasījusi un padalījusies savos iespaidos ar Liepājas teātra direktoru Herbertu Laukšteinu, kad te strādājusi pie teātra vasaras koncertprogrammas pagalmā.

Viņam arī romāns bija paticis, un tieši H. Laukšteins izteicis domu, ka pēc tā motīviem varētu iestudēt izrādi.

“Aizbraucu atpakaļ uz saviem laukiem, domāju par sarunu un izlēmu – taisīšu šo ādu!

Piezvanīju Laukšteinam: “Es gribu iestudēt to izrādi!” Viņš teica: “Labi!” Tad sākās darbs ar materiālu, bet pa vidu – kovids ar pulcēšanās ierobežojumiem, kas darbu apgrūtināja,” režisore stāstīja, ka iesākumā dramatizējumu veidot palīdzēja Laura Jeruma, kas Liepājas Universitātē pabeigusi maģistra studijas rakstniecībā.

Dramatizēt romānu ir grūti, vēl jo sarežģītāk tādu kā “Krieva āda”, kurš ir divos plānos ar izteiktu mātes un meitas līniju.

“Protams, ka pārdomas un bažas ir klātesošas, bet man daudz palīdz horeogrāfiskā domāšana, kustīgo bilžu redzēšana,” par savu pieredzi, strādājot pie izrādes, pastāsta I. Krasovska.

“Nedrīkst” laiks

Romāna vide ir Liepāja. Tiem, kuri pilsētu pazina vai tajā bija 50., 60., 70. gados, saturs varētu būt labi saprotams, personisks.

Režisorei ir līdzīgas atmiņas: “Ir lietas, ko atceros no bērnības, – ka Liepāja bija speciālā zona, gar piekrasti smiltīs vilka strīpas. Kad jautāju, kāpēc tā jādara, man teica:

“Ja nu kas atbrauks pār jūru, izkāps krastā un aizies, tad redzēs viņa pēdu nospiedumus.””

Izrādes pamatā ir mātes un meitas attiecību tēma. Tā režisorei tuva, jo viņai pašai ir meita. “Problemātika, ko vērts uzsvērt, – ka ir ļoti svarīgi sarunāties, dalīties, lietas izrunāt, paskaidrot. Sievietes, kurām jābūt tuvām un jāpalīdz vienai otrai, šajā darbā patiesībā ir tālas. Tādas attiecības saistītas ar audzināšanu, ar personību un laiku,” režisore ieskicēja izrādes satura līnijas.

“Tad nebija ierasts bērniem teikt, ka viņus mīl, nerunāja par intīmiem jautājumiem. Tagad attieksme pret bērnu ir citādāka. Galvenā varone piemin, ka arī viņas māte nav ar viņu runājusi, nav skaidrojusi, piedalījusies meitas dzīvē.

Es atceros manas mammas attiecības ar vecomāti, arī tajās sarunu bija maz.

Kopīgas praktiskas darbības – jā, bet intimitātes nebija. Bērnam bija jābūt paklausīgam, nedrīkstēja iebilst, tik daudz bija nedrīkst, nedrīkst, nedrīkst…”

”Svešās ādas” galveno varoņu – mātes un meitas attiecības uz eksperimentālās skatuves ”Lielajā dzintarā” izspēlēs Liepājas teātra aktrises Agnija Dreimane (no kreisās) un Inese Kučinska. Foto: Justīne Grinberga

Visu romānu nevar izstāstīt iestudējumā, tāpēc bija jāizvēlas galvenais, par ko runāt.

I. Krasovska sajūsminās, ka grāmatā ir daudz garšīga teksta, daudz personības šķautņu, domu, sajūtu apraksta. “Strādājām kopā – pieredzējusī aktrise Inese Kučinska, kas atveido mātes Emīlijas lomu, aktrise Agnija Dreimane, kura ir meita Meldra, un es. Divas nedēļas romānu, kā saka, piemērojām viņām, tā ka aktrises pašas ir arī dramaturģes savām lomām.

Un rezultāts… līdzīgi, kā veidojot horeogrāfijas, ikreiz satraukums – uzķersi stīgu, kas skatītāju aizskars, vai neuzķersi. Atradīsi un atkodēsi svarīgāko vai ne,”

režisore dalījās izjūtās.

Vēl viena romāna šķautne ir arī par to, ka latviešu sieviete mīl krievu tautības vīrieti, tāpēc skatītāji režisorei jautāja, kā Ukrainas kara kontekstā viņa skatās uz šo tēmu?

Viņa atbildēja: “Izrādē nav runa par Krieviju, bet par tautību; galvenā varone jūt mīlestību pret krievu. Man šobrīd gribas par to runāt tāpēc, ka ir daudz agresijas, arī pret krieviski runājošajiem. Bet nevaram taču teikt – visi latvieši ir forši, ne arī – visi krievi nav forši. Cilvēkus nevar vienādot. Tas arī ir būtiski, ka šajā tēmā viss nav tik viennozīmīgi.”

Izrādē Valda lomā ir Kārlis Artejevs. Iestudējuma veidošanā iesaistījusies arī tērpu autore un scenogrāfe Ilze Vītoliņa, video mākslinieks –8 kā sevi nosaucis Andris Vētra, skaņu celiņu veidojusi Zane Dombrovska, bet gaismas māksliniece ir Krista Erdmane.

Vizītkarte

Inga Krasovska

 • Dzimusi 1972. gadā.
 • 1996. gadā absolvējusi Latvijas Lauksaimniecības universitāti, kur studēja ekonomiku.
 • 2007. gadā absolvējusi Latvijas Kultūras akadēmijas Modernās dejas horeogrāfijas nodaļu.
 • Strādājusi par horeogrāfi Dailes teātrī un Liepājas teātrī, Valmieras teātrī, Maskavas Puškina teātrī.
 • Vairākkārt nominēta “Spēlmaņu nakts” balvai kategorijā “Gada kustību režisors”; balvu saņēmusi 2011. un 2012. gadā.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz