Svētdiena, 28. aprīlis Terēze, Gundega
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Pīkuru Jānis Secei Annai. Saktu neredzamā puse

Kurzeme var būt lepna par skaistajām sudraba saktām, ar kurām tautastērps gan sasprausts, gan greznots daudz ilgāk nekā citur Latvijā – vēl 20. gadsimta sākumā. Nevienam mūsu zemes novadam to nav tik daudz. Taču apbrīnojot saktu daiļumu, reti kāds apskata to otru pusi. Kādi aizraujoši stāsti slēpjas saktu reversā, pētījis vēstures zinātņu doktors Armands Vijups.

Pīkuru Jānis Secei Annai. Saktu neredzamā puse
Liepājas muzeja krājumā esošās saktas ekspresizstādē “Saktas neredzamā puse”. (Foto: Kārlis Volkovskis)
Liepājas muzeja krājumā esošās saktas ekspresizstādē “Saktas neredzamā puse”. (Foto: Kārlis Volkovskis)
06.09.2023 00:00

liepajniekiem.lv

Trīs Kurzemes – trīs pasaules

Ar savu pētījumu un zināšanu bagāžu viņš dalījās Kurzemes tautastērpu informācijas centra sarīkotajā lekcijā ”Kurzemes saktas stāsts”.

”Mans stāsts nav par to redzamo pusi, bet par otru, ko neviens neredz un kam ļoti maz uzmanības pievērš,” saka pētnieks.

Latviešu sieviešu tradicionālo rotu klāstā saktas ir faktiski vienīgās greznumlietas tik lielā skaitā. Auskaru nav, etnogrāfisko gredzenu ļoti maz, pa visiem muzejiem kopā sanāk uz vienas rokas pirkstiem saskaitāms skaits, arī kaklarotu nav daudz.

Ir mazās kreklu saktiņas, ko lietoja aizdarei un kas pazīstamas visā Latvijas teritorijā, un lielās – daudz interesantākas, uzsver A. Vijups. ”Uz tām ir ornamenti, meistaru zīmes, kuras liek domāt, kas tad tās ir taisījis. Ne jau latvieši. Tie bija vācbaltiešu rotkaļi, kuri darināja saktas, pieskaņojoties esošajai gaumei,” viņš atzīmē.

”Esam pieraduši domāt, ka tautastērps ir kaut kas sens, kas nāk no aizlaikiem, bet mode mainās strauji, tautastērps nav bijis sastindzis vienā konservatīvā formā.”

Mums pazīstamais tautastērps raksturīgs 18.–19. gadsimtam, kura beigās strauji ienāk pilsētnieciskais ģērbšanās stils.

Paskatoties uz saktām, var pateikt, ka ir trīs Kurzemes – trīs pasaules. ”Dienvidkurzeme, Viduskurzeme ar suitiem un Kuldīgu un Ziemeļkurzeme ar Ventspili, ar lībiešiem, un tās ir trīs atšķirīgas pasaules mentalitātes un daudzu izpausmju ziņā,” norāda A. Vijups.

Dienvidkurzeme ir slavena ar savām greznajām burbuļsaktām, kas šad tad redzamas arī Kurzemes vidusdaļā. Tas ir dabiski, jo meitas aizprecas uz tāliem novadiem un rotu klāsts iet līdzi.

Kuldīgā, Aizputē un suitos ir lapainās jeb dižās saktas – trīsrindenes un divrindenes.

Ziemeļkurzemē izplatītas derību saktas, kuras tā sauc sadoto roku motīva dēļ.

Derību sakta no Vārves. Foto: Kārlis Volkovskis

Apskatot saktas, parasti runā par ornamentu, gravējumu, analizē mākslas stilus, bet nepamanīts palicis tas, kas saktām ir otrā pusē.

Tikai retos gadījumos uzraksti ir rotu meistara darināti, parasti uz saktām raksta tie cilvēki, kas tās lietojuši, izpētījis A. Vijups.

Un visretāk uzraksti darināti ar nolūku, lai saktas īpašnieks varētu pierādīt, ka tā ir viņam piederoša.

Latvijas teritorijā zināmi saktu īpašnieku atstātie uzraksti no 17. gadsimta. Zaļenieku pagasta Ūziņu depozīts dāvājis 1698. gadā datētu saktu, kurā ar asu priekšmetu iegriezts Zīlēnu Ģederta vārds.

”Ne jau viņš to valkāja, acīmredzot tas rāda patriarhālo sabiedrības modeli, kur sievietes loma ir stipri pakārtota. 17. gadsimta otrās puses saktā no Bauskas puses gan ir Dārtas vārds,” saka pētnieks.

Iekaļ sadotas rociņas

17. gadsimta beigās uzraksti sākuši parādīties arī uz lielajām Kurzemes saktām, kas ļauj tās datēt.

Pētījuma laikā secināts, ka vairāk uzrakstu ir uz Dienvidkurzemes burbuļsaktām, no tām senākā ir ar iegravētu vārdu Kalēju Ansis (Calei Ans) un gadu – 1714.

Tagad neviens vairs nepateiks, vai kalējs bija puiša arods, vai arī viņš nāca no “Kalēju” mājām. Uzraksti ir uz saktas otras puses, uz tā saucamā loka.

No 18. gadsimta sākuma uzrakstus iepunktē, iespējams, ar noasinātu naglu vai īlenu. Burbuļsaktas ir diezgan plānas, salīdzinot ar lapainajām saktām. Mēģinot izsist gadu vai vārdu, to varētu redzēt arī priekšpusē. Tāpēc uzraksti veidoti uz saktas biezākās daļas – adatas jeb zoslas.

Īsākie uzraksti satur tikai iniciāļus – divus trīs burtus, kad rakstītājs ir noslinkojis, nenonākot līdz gada četriem cipariem un dažkārt pat astoņiem vārdiem.

”Kurzemes saktu ar uzrakstiem ir stipri daudz – 43 derību saktas, 50 burbuļsaktas un 44 lapainās. No 142 saktām uz 11 norādīts gads, tā ir galvenā informācija, ko cilvēki gribējuši pasniegt,” stāsta pētnieks un norāda, ka mēs runājam par citu laiku un mentalitāti, kad gadskaitlis katru brīdi nav tik ļoti svarīgs.

Tas ir svarīgs brīžos, kad notiek kaut kas ārkārtīgi nozīmīgs cilvēka dzīvē. Tāda noteikti ir saderināšanās, ko atspoguļo ap 90% uzrakstu.

Stilizētās sadotās rociņas uz derību saktas vēstī, ka tā varēja būt dāvana, ko puisis meitai dod, atzīmējot saderināšanos.

Gadskaitli visbiežāk pavada arī vārdi. Bieži vien nēsājot gravējums vai iepunktojums ir tā nodilis, ka uzrakstu vairs nevar salasīt.

No 18. gadsimta sākuma ir maz saktu, un tas ir saprotams, jo lietas nesaglabājas, bieži vien sudraba saktas pārkausē jaunās rotās.

Ierakstu visvairāk ir 18. gadsimta beigās un 19. gadsimta pirmajā puse – tad cilvēki prot lasīt un rakstīt, tiek valkāts tautastērps un tradicionālās sudraba saktas. Pēc tam seko kritums, samazinās mode rakstīt vārdus uz saktu lokiem, atklājis pētnieks.

No visiem muzeju krājumiem katra piektā līdz septītā sakta ir ar ierakstu, stāsta Armands Vijups. Foto: Kārlis Volkovskis

Pavisam reti ir gads un tikai iniciāļi, biežāk ir iegravēti vārdi. ”Vārds norāda, kam šī sakta adresēta vai arī no kā saņemta.

Vārdus bieži grūti salasīt, jo ne jau lieli rakstītāji bija tie zemnieku puiši, viņi to ikdienā nedarīja.

Centās rokrakstā iepunktot, lai gan daži lietojuši arī lielos burtus. Mades, Ķērstas un Trīnes it kā varētu uzmeklēt baznīcas grāmatās, bet šo vārdu izruna ir atspoguļota pēc rakstītāja izjūtas. Visbiežāk ir divi vārdi, un otru diezgan grūti atšifrēt. Līdz 19. gadsimta otrajam ceturksnim tie visbiežāk ir mājvārdi. Kurzemē uzvārdus deva no 1817. līdz 1833. gadam, bet māju vārdus vēl ilgi izmantoja paralēli,” klāsta A. Vijups.

Arī līgavainis mēdz ierakstīt savu vārdu. Uz derību saktām ir vislielākais laukums, kur var izpausties. ”Pīkuru Jānis Secei Annai 1847. gadā”. ”Ilzēnu Ieva un Andrejs 1844. gadā”.

Tomēr daži uzraksti ir pavisam citādi un saskan ar motīvu mūsu folklorā par tēvu, kas brauks uz Rīgu un pirks meitai sudrabu saktu. Iegravēts vārds ”meita” uz saktas liecina par tēva dāvanu, iespējams, iesvētībās. No 19. gadsimta pirmās puses populāras ir iesvētību dāvanas. Tikpat labi mazajai māsai saktu var dāvināt brālis.

Līdz muzeju krājumiem nonācis arī stāsts par vīru, kurš dāvinājis sievai saktu pie pirmā bērna dzimšanas.

Uzziņai

Saktas Latvijā

Zināmas kopš bronzas laikmeta. Sākotnēji izmantoja kā rotu apģērba saspraušanai un greznošanai. Vēlāk apģērba saturēšanai kopā lietoja pogas, tomēr arī saktas pretēji tam, ka varētu pamazām izzust, palika goda vietā, īpaši Kurzemē, kas var pamatoti dižoties ar lielu dažādību.

Saktu darināšanai Kurzemē izmantots sudrabs, melhiors, dzintars, pat spogulis un perlamutrs. Bieži vien saktas izmēru un materiāla veidu noteica pasūtītāja rocība.

Sievietes Dienvidkurzemē pārsvarā greznojās ar burbuļsaktām, kuras nēsāja pa vienai vai krāva ”čupās”.

Avots: Kurzemes tautastērpu informācijas centrs

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
  1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
  4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

  1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
  4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
    1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
    2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz