Otrdiena, 7. jūlijs Maruta, Alda
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Pulcē līgotājus “Namīnā”

Pulcē līgotājus “Namīnā”
Foto: Egons Zīverts
21.06.2017 08:49

liepajniekiem.lv

Lai arī oficiāli vasaras saulgrieži ir šodien, ielīgošana folkloras centrā “Namīns” notika jau vakar. Te varēja ne tikai noraudzīties dejotāju priekšnesumos, sadziedāties ar folkloras kopu dalībniekiem, bet arī kopā ar ziedu dizaina studijas “Liepzars” meistarēm uzpīt kādu Jāņu vainagu.

Saulgriežu svinētājus folkloras centrs “Namīns” vēlā pēcpusdienā sagaidīja ar plaši atvērtiem vārtiem. Jestra mūzika, Jāņzālēm noklāts galds, sastopami mazi un lieli dejotāji un dziedātāji. Ikgadējā ielīgošana “Namīnā” ritēja pilnā sparā. Tā kā “Namīnā” ejot “raibi un rūtaini”, garām iet un cauri pagalmam staigā visādi cilvēki, apkārt folkloras centram tika apvilkt pīlādžu zars. Lai pasargātos no sliktā un negatīvā, skaidroja folkloras kopas “Atštaukas” vadītāja Ināra Kalnarāja, kad atsprākleniski jeb atmuguriski divas viņas kolēģes – Anda Albuže un Valda Vīksne – izpildīja seno rituālu.

Uz ielīgošanu “Namīnā” jau kuro gadu “Atštaukas” aicināja, lai kopīgi iepazītu latviešu tautas vasaras saulgriežu tradīcijas, lai gan šī neesot vieta, kur ielīgot, norādīja I.Kalnarāja.

“Ir jābūt tur, kur ir zāle un pļavas, kur ir kalni un birztalas. Te ir pilsēta, vidus, bet mēs vienalga te svinam,

lai vismaz rādītu tiem mazajiem,” sacīja “Atštauku” vadītāja, uzsverot, cik svarīgi ir turpināt skaidrot jaunajai paaudzei latviešu tautas rituālus, kāda ir to nozīme. Lai arī laikapstākļi svinēšanai bija ļoti piemēroti, simboliski tika iekurta arī uguns.

Saulgriežu pēcpusdienu “Namīnā” ieskandināja Ieva Tālberga, bet svinētājus turpinājumā priecēja Austras bērni un Inese Sērdiene, uz lustīgu danci aicināja Rucavas kapella “Paurupīte” Intas Jaunciemas vadībā. Ļaudis izklaidēja arī dažādu paaudžu deju kolektīvi un folkloras kopas. Kā varēja novērot, apmeklētāji labprāt, gozējoties siltajos saules staros, vēroja priekšnesumus un izbaudīja svētku atmosfēru.

“Tāds arī ir mūsu mērķis, – radīt cilvēkos svētku noskaņu, lai tā beidzot sāk rasties,” sacīja folkloras kopas “Vēlava” dalībniece Liāra Limora,

atklājot, ka izpildīšot līgodziesmas, kas tieši saistītas ar Jāņu dienu gaidīšanu, atnākšanu. “Mūsu dzīves ritms šodien ir tik straujš, ka vairs pat nav laika apstāties, lai ieklausītos sevī, dabā,” min L.Limora, mēģinot skaidrot, kāpēc daudzos no mums svētku sajūtas joprojām nav, lai gan notikums jau tepat, tepat. “Atbrīvoties, vismaz uz to mirkli, justiem priecīgam, laimīgam,” skanēja viņas vēlējums. Pati Jāņos “paceļošot riņķī” – pie vieniem radiem, otriem, trešajiem, – cik nu paspēšot. “Bet ir noteikti jādodas ārpus pilsētas, lai noķertu svētku sajūtu. Bet, ja esat pilsētā, tad vismaz pie kāda privātmājā, kur ir dārzs, kur pasēdēt un visiem pabūt kopā.”

Nepārtraukta rosība bija vērojama pie galda, kas noklāts ar svaigi saplūktiem ziediem un augiem, salauztiem ozola un bērza zariem. Kopā ar ziedu dizaina studijas “Liepzars” meistarēm tapa vainagi. Pinēji bija dažāda vecuma interesenti, un kādam vainaga darināšana padevās raitāk, kādam lēnāk. Mazajām liepājniecēm – Elīnai Dlužņevskai un Kristīnei Kleinai – piepalīdzēja “Liepzars” vadītāja Vaira Kārkliņa. Meitenes atzinās, ka šogad vainagus pinot pirmo reizi, un līdz šim to neesot pratušas. Kad būšot gatavs, nesīšot arī mājās un ar to galvā svinēšot Līgo. Tikai vēl trīs dienas jāpagaidot, un svētki būšot klāt.

V.Kārkliņa pastāstīja, ka pīt vainagus izvēlas ne tikai bērni, bet arī pieaugušie.

“Darbošanās ar dabas materiāliem dod enerģiju, caur pirkstiem uzņemam vasaru,”

sacīja meistare, skaidrojot lielo aktivitāti. Darba tik daudz, ka ne acu pacelt. Sastāvdaļas vainagiem nākušas no dažām vietām, – kur nu ko katra no “Liepzara” meistarēm varējušas atrast. “Kas nu šobrīd ir savā plaukumā, to arī esam paņēmušas. Ir pat ceriņi, reti gan vēl tā iznāk, ka ap šo laiku tie vēl nav noziedējuši.”

V.Kārkliņa pasmaida par jautājumu, vai dabā tiešām viss jau modies, ņemot vērā līdzšinējos laikapstākļus. “Tā tikai jums, pilsētniekiem, liekas, ka viss vēl pumpuros. Izejiet pļavās, tad redzēsiet,” mudina studijas vadītāja, un pasūkstās, ka pļavu paliekot arvien mazāk, kurās ziedus un augus plūkt. “Tagad ir iekopti rūpnieciskie lauki, kur aug labība, zemnieki saņem Eiropas maksājumus. Un pļavu mums līdz ar to katastrofāli sarūk. Pirms dažām dienām biju Āraišos, Gaujas Nacionālajā parkā. Tur ir tādas pļavas, kādām jābūt – viss zied, pilns ar dažādu sugu augiem. Pļavā esi līdz krūtīm, smilgas skaras klāt. Mums tā diemžēl vairs nav.”

Foto galerija

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz