Otrdiena, 7. jūlijs Maruta, Alda
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Lai vieta bez vārda nepaliek

Lai vieta bez vārda nepaliek
Foto: Egons Zīverts
26.12.2017 07:12

Sindija Kļava, "Kultūras Pulss"

Laiki mainās, un tāpat arī vietvārdi – nereti to mūžs ir vien pusgadsimtu ilgs. Tāpēc ir svarīgi apkopot šodien lietotos vietvārdus, kas kartēs nav atrodami, taču vietējo iedzīvotāju valodā ir gana dzīvi un atpazīstami. Lai to paveiktu, no šī gada marta līdz oktobrim otro reizi Latvijā tika organizēta Vietvārdu talka.

Joprojām var reģistrēt

“Vietvārdi ir tāda brīnumaina mūsu valodas kategorija, kas stingri un nelokāmi glabā valodas, vēstures, ģeogrāfijas liecības, kā arī vietas stāstu,” skaidro viena no Vietvārdu talkas rīkotājām, LU Latviešu valodas institūta direktores vietniece Sanda Rapa, pamatojot, kādēļ šāda akcija rīkota. Un Vietvārdu talkā atsaucība bijusi liela. Reģistrēti vairāk nekā četri tūkstoši mazzināmu vietvārdu. “Savākt un reģistrēt vietvārdus nav viegli un ātri izdarāms darbs – tas patiešām paveicams no sirds ieinteresētiem un gudriem cilvēkiem, un rādās, ka tādu mums netrūkst,” viņa saka, piebilstot gan, ka gribēt vēl vairāk jau esot katra projekta mērķis.

Lai arī Vietvārdu dienā, 20. oktobrī, notika talkas noslēguma pasākums, akcija nav beigusies un interneta lapā www.vietvardi.lv joprojām iespējams reģistrēt dažādu vides objektu un teritoriju nosaukumus. “Mājaslapa ir iecerēta mūžīgai lietošanai. Vai vismaz tik ilgi, cik pastāvēs Latvijas Universitāte,” norāda S. Rapa.

Uz līdzīgu akciju, kuras laikā apzināti Latvijas vietvārdi, reiz jau aicinājis Jānis Endzelīns. 1911. gadā viņš laikrakstā “Dzimtenes Vēstnesis” publicējis aicinājumu skolēniem un studentiem vākt vietu nosaukumus. Pēc trim gadiem valodnieks secinājis, ka aicinājums nav guvis atsaucību. Vēlāk, 1921. gadā, viņš aicinājumu laikrakstā atkārtojis, taču šajā reizē ņēmis sev palīgus un vākšanas darbus uzsācis pats. Labā piemēra vadīti, sarosījušies visas Latvijas skolēni, skolotāji un citi entuziasti un nedēļas nogalēs un skolēnu brīvlaikos devušies izzināt vietu nosaukumus, kopā savācot ap 60 tūkstošiem vietvārdu. Tie joprojām glabājas LU Latviešu valodas institūta vietvārdu kartotēkā.

Valodai, vēsturei un dabai

Vietu nosaukumus savā darbā izmanto kā dabas pētnieki, kas pēc vietvārdiem vērtējuši koku un dzīvnieku izplatību, tā arī arheologi, kas pēc tiem meklējuši izrakumu vietas. Vēsturnieki un etnologi pēc vietvārdiem savukārt sekojuši dažādu notikumu un cilšu pēdām. “Valodniekiem vietvārdi ir nenovērtējams palīgs dažādu seno vārdformu atrašanā, izlokšņu un valodu kontaktu pētīšanā,” skaidro valodas pētniece S. Rapa, par piemēru minot Kurzemes vietvārdus, kuros, kā redzams jaunajā datubāzē, joprojām dzīva ir lībiešu valoda.

Pēc vietvārdiem valodnieki varot spriest arī par vietas nosaukšanas modeļiem, kas palīdzot izprast, kā turpmāk darināmi jauni vietvārdi, un neļauj rasties svešādiem vietvārdiem. “Piemēram, tagad Valsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisijas Vietvārdu apakškomisija, mēģinot izraudzīties oficiālos vietu nosaukumus, bez vietējo iedzīvotāju ziņas nevar izlemt, vai, piemēram, Durbes pagastā upes vārds ir Rasūte vai Rasūta, jo rakstu avotos vai ekspedīciju vākumos ir abi varianti,” pētniece skaidro. Līdzīga dilemma esot par Dunikas pagastā esošo upi, kuru mēdz dēvēt gan par Vīves, gan Vīvas upi.

Tieši tāpēc šā gada Vietvārdu talkas laikā tika meklēti vietējie entuziasti, pie kuriem LU Latviešu valodas institūta pētnieki varētu vērsties neskaidrību gadījumā. “Ļoti ceram, ka ikvienā novadā – bet pavisam brīnišķīgi, ja katrā pagastā – mums atradīsies pa kādam vietvārdu vēstnesim, kas regulāri sniegtu ziņas par jau lietotajiem un jaunajiem vietvārdiem un kuram mēs, valodnieki un kartogrāfi, varam palaikam, ja rodas tāda nepieciešamība, pavaicāt, kāda ir vietējo iedzīvotāju lietotā vietas nosaukuma forma,” S. Rapa cer uz atsaucību. Tādā veidā nerastos kļūdas un kartēs vai rakstu avotos neparādītos vietējiem iedzīvotājiem sveši vietvārdi.

Ar vairākiem talciniekiem LU Latviešu valodas institūts jau esot sazinājies – viņi tikšot aicināti iesaistīties zinātniskos projektos. Datubāzē iekļautos vietvārdus institūts jau sācis iekļaut “Latvijas vietvārdu vārdnīcā”, kuras nākamais sējums saturēšot vārdus no Saba līdz Sēžu. “Arī pati vietvārdu datubāzē reģistrētos vietvārdus jau esmu izmantojusi savos pētījumos,” atzīst S. Rapa.

Gaviezes pagasts raženākais

Liepājas un apkārtnes novados atsaucība Vietvārdu talkā bijusi ļoti dažāda. Liepājā, Vaiņodes un Rucavas novados nav pievienots neviens pats vietvārds. Ar dažiem vietvārdiem krātuvi papildinājuši Pāvilostas, Nīcas un Priekules novadu vietvārdu zinātāji. Taču īpaši ir pacentušies vietu nosaukumu reģistrētāji no Kazdangas, Durbes un Gaviezes pagastiem. Gaviezes pagastā vien reģistrēti 46 vietvārdi.

Interesantākā sadaļa, pētot vietvārdu datu bāzi, noteikti ir piezīmju ailīte. Citi vietvārdu vācēji nav tik daiļrunīgi un bijuši gluži lakoniski, taču netrūkst reģistrētāju, kas dalījušies vietvārdu cēloņu stāstos. Bunkas pagastā, piemēram, atrodams Moku purvs – piezīmēs minēts nostāsts, ka šajā vietā nogrimusi kariete, kurā palikusi barona sieva. Tāpat tur meklējama Čigānu grava. “Gravu vietējie sauca par Čigānu gravu, jo senos laikos čigāni zagtos zirgus tur slēpa, pavadu piestiprinot pie gravas augšmalas, lai zirgi nezviegtu,” pastāstījis kāds vietvārdu talcinieks.

Durbes pagastā, piemēram, atrodas Dakterkapi – krūmiem pieaugusi birzs ar izteikti lieliem, veciem kokiem tīruma vidū. “Nosaukums no tā, ka it kā Pirmā vai Otrā pasaules kara laikā tur apglabāts kāds bēgļos braucējs dakteris,” vēsta piezīmes. “1950. gadu sākumā esot vēl bijis redzams metāla žodziņš ap kapavietu.”

Objektu aprakstos iespējams atrast ne tikai vēsturiskas liecības, bet arī ieteikumus mūsdienām. Par Pēča pakranti Durbes pagastā divi vietvārda reģistrētāji raksta, ka no tās iespējams “nobrauciens drošākajiem tuvējo māju slēpotājiem”. Nereti arī paši nosaukumi radušies gluži praktisku iemeslu dēļ. Gaviezes pagastā, piemēram, kāda apkaime nodēvēta par Trako suni. Piezīmēs minēts, ka tur agrāk atradušās mājas, kurās kārtību uzturēt palīdzējis ļoti dusmīgs suns.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz