Pirmdiena, 1. jūnijs Mairita, Bernedīne, Biruta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Bernātos top restorāns ar lauku sētas sajūtu

Bernātos top restorāns ar lauku sētas sajūtu
„Pērles” no pussapuvuša grausta palēnām pārtop par pamatīgu kungu māju. Steiga nesader ar vēsturiskumu un precizitāti. (Foto: Egons Zīverts)
07.04.2020 06:00

Linda Kilevica

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Kas notiek šai vecajā mājā Klaipēdas šosejas malā? To droši vien nodomājis vai katrs garāmbraucējs, redzot, kā ēka Bernātos vairāku gadu garumā tiek gandrīz izjaukta un tad atkal pamazām veidota no jauna. “Pērles” nopircis un atjauno Ingus Krūmiņš. Viņa mērķis ir izveidot šeit savu restorānu. “Ar gadu vajadzētu pietikt, optimistiski raugoties,” viņš prognozē darbu pabeigšanu.

Durvis nedeva mieru

“Divus gadus braucu garām un skatījos uz šo māju. Greznās ozolkoka durvis ļoti izcēlās. Tās man nelika mieru. Kad iegādājos, sapratu, ka vienīgais veids, kā ēku izmantot, ir restorāns. Vēlējos atjaunot lauku sētas sajūtu, kāda bija pagājušā gadsimta 30. gados. Kompleksā ir saimnieku jeb kungu māja, šķūnis, pagrabs un teorētiski jābūt pirtiņai. Tā kā ir palikuši kaut kādi pamati, iespējams, bijis paredzēts to būvēt. Ja man būs pirtiņa, tad pie dīķa. Gribu atjaunot visu tā, lai cilvēkiem nebūtu jābrauc uz brīvdabas muzeju, lai redzētu, kā tolaik būvēja, kā izskatījās lauku sēta,” spriež I. Krūmiņš.

Virs pagraba durvīm iekalts gadskaitlis “1933” un burti “J. R.”. “Droši vien pagraba meistari atstājuši savus iniciāļus. Pieļauju, ka pagrabs būvēts vēlāk. Māja piederējusi cilvēkam, kurš cīnījies brīvības cīņās. Pēc kara valsts viņiem piešķīra zemi un materiālus mājas būvniecībai. Māju viņš netika pabeidzis, lai arī, iespējams, bijis diezgan turīgs, jo redzams, ka kādā brīdī atvēzējies uz diezgan augstiem griestiem. Mājā var redzēt tapetes uzlīmētas, kur jābūt apmetumam, apmests tā arī netika,” ēku visos sīkumos izpētījis saimnieks.

Otrā pasaules kara laikā otrajā stāvā dzīvojuši cilvēki. Tur bijusi istabiņa, izlīmēta ar vācu laika avīzēm no 1943.–44. gada. Ingus atradis vācu karavīru medicīnas piederumus plastmasas iepakojumos un pāris krūzītes ar reiha ģerboņiem. Kas pēc tam te dzīvojis, nav īsti skaidrs, taču viss ticis nolaists. Gadus piecpadsmit māja stāvējusi tukša. “Apakšējie baļķi bija nopuvuši, tie tika mainīti. Ziemeļu un austrumu puse bija labākā stāvoklī, jo parasti jau jūras pusē vējš un mitrums padara savu. Jumts bija tecējis. Ja tas būtu uzturēts kārtībā, arī ēka būtu labāk saglabājusies. Izskatās, ka apšuvums nav bijis pabeigts,” stāsta I. Krūmiņš.

Izjaukt un atlikt atpakaļ

No vecās mājas ir palikušas sienas un logu dalījums. “Te materiāli bija brīžiem dēļi, brīžiem baļķi, daļa bija nopuvusi. Tā kā šī ir sabiedriska ēka, sijām prasības ir citādas. Neko citu nevarēja darīt kā jumtu nojaukt un, pamainot konstruktīvo daļu, bet saglabājot vizuālo, atlikt atpakaļ,” viņš norāda. Mājas atjaunošanas laikā Ingus esot izbraukājis un apskatījis daudzas mājas Nīcā un Jūrmalciemā, kā arī Talsos, kur saglabājušās dažas ēkas, kur cilvēks vēl nav iejaucies un mēģinājis būtiski pārtaisīt.

Mājas fasādei saglabāts klasiskais dalījums. “Apakšējie dēļi likti vertikāli līdz karnīzei, pēc tās dēļi iet horizontāli, tad atkal karnīze un iet dekoratīvie dēlīši vertikāli. Šādā trīsdaļībā vēsturiski būvēja mājas,” pastāsta I. Krūmiņš. “Lielākā bēda, ka padomju laikā vecās mājas apšuva ar baltiem ķieģeļiem. Privātmāju arhitektūra Latvijā vispār ir diezgan bēdīgā stāvoklī. Cilvēkiem nav izpratnes par proporcijām, viņi izrauj vecos logus un ieliek plastmasas. Tas nav interjers, to redz arī visi pārējie, taču īpašniekam liekas, ka viņš var darīt, kā grib. Vecajiem logiem ir dalījums, bet tagad visbiežāk ieliek vienlaidus stiklu viscaur.” Trīs vecie logi ir saglabājušies, tos restaurēs. Pārējie izgatavoti galdniecībā no jauna. Ingus savācis un liks lietā vecu furnitūru no logiem, kurus Rīgā cilvēki metuši ārā.

Sētas pusē otrajā stāvā mājai ir izbūves, līdzīgas erkeriem. “Gaismu vajag, vienkāršākais būtu ielikt jumta logus, bet tie ne pēc kā neizskatītos,” skaidro Ingus. Lejā taps klasiska stiklota veranda ar krāsainiem stikliem stūrīšos. Pagaidām te uzsists kartons, lai ūdens nelīst iekšā.

Noturīgais zviedru sarkanais

Ja ēkām mainās funkcijas, viss nevar būt tā, kā agrāk. Šķūnī logu nekad nav bijis. Tagad tam būs koka logi. “Ja parādās kaut kas jauns, tad tam tā arī ir jāizskatās. Ja būtu licis kaut kādu rūtojumu, izskatītos tizli,” uzskata I. Krūmiņš. Laikā, kad iekšā nekas nenotiek, plānots logiem likt priekšā slēģus, kas atgādinās šķūņa durvis. Šķūnī būs neliela zāle pasākumiem, par to vēl tiekot domāts. Augšstāvā – neliels dzīvoklītis.

“No vecās ēkas palikuši pamati. Kārtīgi pamati bija tikai kūts daļai, kur turēti lopi. Virs betonējuma bija guļbaļķu sienas. Lopi no iekšpuses bija tos baļķus apgrauzuši. Viss bija izšķobījies, puvis, neko nevarēja saglābt. Viss tiek atjaunots tajos pašos izmēros un apjomā, saglabājot plānojumu. Bija izšķiršanās, vai likt atpakaļ guļbaļķus. Nīcas pusei raksturīgs, ka kūts daļu virs pamatiem bieži būvēja arī no ķieģeļiem. Otrā daļa uzbūvēta no vecajiem Karostas ķieģeļiem. Saglabāta konstrukcija, apšuvums un durvju izmēri,” rāda saimnieks. Kūtī atrodas un paliks viņa darbnīca, kurai būs arī logi.

Gan māja, gan šķūnis krāsoti sarkani. Ingus norāda, ka okupācijas gadi ir radījuši stereotipus, ka latviešu lauku mājas izskatās pelēkas un melnas: “Tā gluži nav. Šajā pusē daudz mēdza krāsot ar zviedru sarkano, ko iegūst no rūdas. Šķūņus krāsoja ar klasisko krāsu, kur bija kopā lineļļa ar rudzu miltiem, to nevar likt uz gludām virsmām, jo nav tik noturīga, to klāja uz ēvelētām. Fasādes krāsoja ar tīru lineļļas krāsu. Tā gan ilgi žūst, vajadzīga pacietība, taču turēsies ilgi un nelobīsies.”

Jumtu segums – koka šindelis. I. Krūmiņš atspēko vēl vienu pieņēmumu – ka lubiņu jumtus taisīja no apses nabadzības dēļ. “Tāpēc, ka priede bija deficīts, priedes eksportēja. Apse kā lapu koks vairāk reaģē uz atmosfēras svārstībām, liecas līdzi slapjumam, priede tik daudz nestaigā,” viņš zina.

Vēl jāuzliek jumts pagrabam, pagalmā taps aka no guļbaļķiem ar vindu, pie šķūņa – terase. Apkārt māju kompleksam būs zema sētiņa ar vārtiņiem, lai teritorija būtu noslēgta.

Foto galerija

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz