Ceturtdiena, 2. decembris Sniedze, Meta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Domnieka krēslā: Inga Ratniece uzskata, ka dzīves pabērni jāatbalsta lietderīgi

No Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) saraksta ievēlētā Inga Ratniece ir deputāte jau trešo sasaukumu pēc kārtas. Vispirms divreiz bijusi domniece Grobiņas novada pašvaldībā un nu – Dienvidkurzemes novada domē. ”Deputāta krēslā iespējas palīdzēt un jautājumus risināt ir lielākas, nekā ja es kā parasts cilvēks vērstos ar savu ierosinājumu, tas aizņemtu daudz ilgāku laiku,” viņa skaidro, kāpēc izvēlējusies būt deputāte.

Domnieka krēslā: Inga Ratniece uzskata, ka dzīves pabērni jāatbalsta lietderīgi
Foto: Egons Zīverts
Foto: Egons Zīverts
26.10.2021 06:00

#SIF_MAF2021

"Kurzemes Vārds"

Tās varbūt neesot lielas un globālas lietas, ko I. Ratniecei izdevies palīdzēt nokārtot, bet saistītas ar praktisko dzīvi, sociālo sfēru. ”Izdevies palīdzēt ar dzīvesvietu, esmu iesaistījusies arī dažādos projektos ar savu nākotnes redzējumu. Piemēram, atbalstīju mazgāšanās telpas un veļas mazgātavu Gaviezē,” viņa stāsta.

Cita lieta, ka tie cilvēki, kuriem tiešām vajadzīga palīdzība, kautrējoties nākt un to lūgt.

Daži sakot, ka deputātam var traucēt pamatdarbs pašvaldībā, taču I. Ratniece to uzskata par lielu plusu: ”Strādājot uz vietas pagastā, cilvēku labāk iepazīstam. Tāpat problēmu gadījumos iedzīvotājs negaida, kad deputātam reizi mēnesī būs pieņemšana, nāk tad, kad vajag.”

Viņa uzskata, ka jaunajā novadā esot ļoti veiksmīgs deputātu sastāvs, jo pārstāvētas visas jomas. Vai jomu speciālistos ieklausās? ”Komiteju sēdes mums ir ļoti ražīgas, diskusijās aiziet stundas. Tagad arī novads ir lielāks, katram sava teritorija liekas tā sāpīgākā un svarīgākā. Saviem vēlētājiem daudz kas ir solīts, un gribas tieši to pa priekšu veikt,” stāsta deputāte.

Divas trešdaļas no domes darba kārtības aizņemot nekustamo īpašumu jautājumi, jo tirgus esot ļoti intensīvs. Zemi pārdod, sadala, lai dāvinātu bērniem. ”Par to domājam, nākotnē vienai daļai šo jautājumu varētu iztikt bez domes lēmumiem. Ja noteikumi to prasa, no šiem lēmumiem neizbēgsim,” skaidro deputāte. ”Cilvēki neiedomājas – dalot zemi pārdošanai, nogriež to līdz ar logiem. Pēc tam raksta sūdzības, ka lielsaimnieks miglo un indē viņu nost. Otra problēma ir piekļuve. Pārdod visu zemi, neatstājot sev ceļam vietu. Deputāti tad laikus pievērš uzmanību – vai esi labi padomājis?”

Sociālo lietu risināšanā I. Ratniece iesaistījusies jau no pirmā brīža.

”Man liekas, ka dzīves pabērni ir ļoti atbalstāmi. Diemžēl mūs regulē likumi. Bieži vien tie manā skatījumā ir diezgan aplami. Daudzos gadījumos iedodam to zivi, nevis makšķeri, un cilvēki ir pieraduši, ka viņiem nav jāpiepūlas,” viņa secinājusi.

Regulāro ”zivs lūdzēju” pulks gan retinoties, jo cilvēki aiziet mūžībā, taču pārējie nākot uz pašvaldību pēc atbalsta kā uz darbu. Diemžēl šai kategorijai piepulcējas arī gados jauni cilvēki. ”Skatoties piešķirtos statusus, es ieraugu dzimšanas gadu. Trīsdesmitgadīgs darbspējīgs vīrietis nav slims un invalīds, bet nez kāpēc trūcīgs. Tā tam nebūtu jābūt. Jauniešiem trūkst izglītības, labākajā gadījumā ir pabeigta pamatskola, nav prasmju. Tas arī ir valstisks jautājums. Domāju, ka par maz ir vidējā līmeņa mācību iestāžu, kas sagatavo strādniekus,” spriež I. Ratniece.

Sociālie darbinieki veicot pārrunas, piedāvājot celt kvalifikāciju, bet cilvēks ne vienmēr to vēlas, jo prasības dzīvē ir pārāk mazas.

Zeme ir resurss, kura vairāk nekļūst, tāpēc, visdrīzāk, nākotnē saimniecības vecāki nodos bērniem. ”Uzsākt uzņēmējdarbību laukos ir sasodīti grūti. Jaunam ir grūti konkurēt par zemi ar lielām saimniecībām, kuras piedāvā daudz lielāku cenu,” zina I. Ratniece. Tomēr paaudžu maiņa laukos notiekot, jaunie atgriežas.

ZZS nostāja esot – lauku konsultantiem ir jābūt. Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs to skaitu samazināja. ”Mēs iesim uz to, lai pakalpojums būtu pieejams katrā bijušajā novadiņā. Palīdzība nepieciešama tieši mazajiem zemniekiem un uzņēmējiem, jo lielajiem ir savi juristi un grāmatveži. Mēs redzam, ka deklarāciju iesniegšanai un tiešmaksājumu pieteikšanai veidojas rindas,” stāsta deputāte.

Lauksaimnieku vajadzības I. Ratniece labi izprotot, jo pašas ģimenei Bārtā ir piensaimniecība ar 18 govīm. Tas esot optimāls daudzums, lai uzturētu sevi un izskolotu bērnu.

Stājoties pašvaldības darbā, savulaik teikusi, ka saimniecību samazinās, bet sirds neļāvusi – pārāk daudz ieguldīts. ”Saimnieks dzīvs vai miris, bet pulksten divos gotiņas nāk mājās. Ja neesi, pats vainīgs. Bez mājinieku palīdzības noteikti neizdotos apvienot savu darbu ar saimniecību, jāsaka lielu paldies otrai pusītei. Es tāds svētdienas strādnieks esmu,” viņa pastāsta.

Trīs jautājumi

Tā kā darbojaties apstādījumu komisijā, kuri ir jūsu mīļākie augi Grobiņas dobēs?

– Manu uzmanību ļoti piesaistījuši rododendru stādījumi, tie man šķiet visskaistākie.

Vai zemkopības nākotne Latvijā balstīsies uz bioloģisko lauksaimniecību?

– Tā viņi saka… Arvien lielāka uzmanība tai pievērsta, bet vai izdosies? Mēs jau sākotnēji esam bioloģisko saimniekošanu ļoti nobremzējuši. Lai pēkšņi to attīstītu, ir jābūt daudz lielākam valsts atbalstam, jo bioloģiskie nekad neiegūs tādas ražas un ienākumus kā intensīvie saimniekotāji.

Vai jāapvieno Liepāja ar Dienvidkurzemes novadu?

– Nē, nē! Liepājai ir pavisam citas prioritātes. Nekad tās nebūs vienādas ar laukiem. Lielākais deputātu skaits tiktu ievēlēts no pilsētas, novada deputāti nespēs neko palīdzēt lauku jautājumos.

Vizītkarte

Inga Ratniece

 • Dzimusi 1970. gada 12. decembrī.
 • Dzimusi, augusi un joprojām dzīvo Bārtā.
 • Beigusi LLU Lauksaimniecības fakultāti.
 • Izveidojusi savu piena lopkopības saimniecību.
 • Agrākā Grobiņas novada pašvaldības nekustamo īpašumu speciāliste un lauksaimniecības konsultante.
 • Darbojas Sociālo un veselības jautājumu un Vides jautājumu komitejā.
 • Divi bērni, dēls strādā Liepājā, meita uzsākusi studijas LiepU.
Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku..
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par EUR 7.90 (septiņi euro un 90 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz