Pirmdiena, 6. februāra Dace, Dārta, Dora
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Iestādītie koki bagātinās ainavu un veidos izziņu taku

“Sanācis tā, ka mūsu jau diezgan pasenie plāni labiekārtot un apzaļumot sabiedriskā centra apkārtni labi sakrita ar šosestdien gaidāmo Pasaules talku, kuras laikā iedzīvotāji aicināti iestādīt vai iesēt savu laimes koku,” teic Nīcas pagasta Kalnišķu sabiedriskā centra administratore Inita Ķaupele. Kalnišķos ar Nīcas kultūras centra un vietējo iedzīvotāju atbalstu talka notika jau otrdien. Iestādītie koki padarīs krāšņāku apdzīvoto vietu, bagātinās ainavu, un tiem būs arī praktisks pielietojums.

Iestādītie koki bagātinās ainavu un veidos izziņu taku
Ideja Nīcas pagasta Kalnišķos rīkot apzaļumošanas talku sabiedriskā centra vadītājai Initai Ķaupelei (centrā) briedusi jau sen, un beidzot šajā rudenī tā arī īstenota. Talku ar pirmā koka, kļavas, stādīšanu ceļa malā sāk Nīcas kultūras centra pārstāve Lelde Jagmina (no kreisās) un pieaicinātā dārzniece Sintija Pickēna-Kupše, bet dzīves pieredzē balstītus padomus dod kalnišķnieces Stase Mikāne, kura kļuva par šī kociņa krustmāti, un Irēna Rāte. (Foto: Ģirts Gertsons)
Ideja Nīcas pagasta Kalnišķos rīkot apzaļumošanas talku sabiedriskā centra vadītājai Initai Ķaupelei (centrā) briedusi jau sen, un beidzot šajā rudenī tā arī īstenota. Talku ar pirmā koka, kļavas, stādīšanu ceļa malā sāk Nīcas kultūras centra pārstāve Lelde Jagmina (no kreisās) un pieaicinātā dārzniece Sintija Pickēna-Kupše, bet dzīves pieredzē balstītus padomus dod kalnišķnieces Stase Mikāne, kura kļuva par šī kociņa krustmāti, un Irēna Rāte. (Foto: Ģirts Gertsons)
15.09.2021 06:00

#SIF_MAF2021

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Košums ar izzinošu stāstījumu

Ēkai, kur ierīkots Kalnišķu sabiedriskais centrs, garām ved grantēts ceļš, ko aktīvi izmanto gan vietējie iedzīvotāji, gan tūristi, kas ar automašīnām dodas apskatīt Papes zirgus. “Ceļas putekļi, nāk virsū. Šis ceļa posms gar daudzdzīvokļu māju, kur ierīkots arī sabiedriskais centrs, vienmēr ir putekļains. Pienācis pēdējais brīdis kaut ko darīt lietas labā – mums tā ideja bija tik ilgi briedusi, ka neturējās vairs nekādos rāmjos. Tagad ļoti labi sakrita ar Pasaules talkas ideju,” stāsta I. Ķaupele. Kalnišķnieki ir pirmie Dienvidkurzemes novadā, kas uzsākuši sestdien gaidāmās talkas aktivitātes.

“Mēs rādām piemēru un dodam ierosmi citiem, ko var darīt līdz šīs nedēļas beigām,” smaidot teic sabiedriskā centra vadītāja.

“Ne velti ir teiciens, ka katram dzīvē koks jāiestāda un dēls jāizaudzina. Man ir divi dēli, un arī kokus esmu stādījusi,”

piebilst uz talku atbraukusī Kalnišķu iedzīvotāja un sabiedriskā centra apmeklētāja, pensionāre Beata Balčus. “Bet, ja dēlu nav, tad mazdēli jāaudzina,” noteic Stase Mikāne.

“Mēs esam nūjenieces,” teic Beata. Fiziskos darbos viņa iesaistīties nevar, bet atbalstīt un būt kopā ar citiem šajā notikumā ļoti vēlas. “Puķu dobes jau visiem patīk! Latvietim vajag gan puķes, gan kokus visos gadalaikos. Un vēl gaismu vajag!” papildina seniore.

Beata Balčus atzīst, ka latvietim koki un puķes vajadzīgi visos gadalaikos, lai būtu kur aci piesiet un varētu sekot līdzi gada ritējumam.

Ausma Karule, kura Kalnišķos dzīvo visu mūžu, pauž, ka ainavu pie sabiedriskā centra jau sen vajadzējis papildināt ar jauniem kokiem, krūmiem un puķudobēm. Šoreiz stādīšanai izvēlētas kļavas, sarkanlapu ozoli, vītoli, ceriņi, jasmīni, melnais bērzs, skābardis – lai ir dažādība, lai ir kur piesiet aci visos gadalaikos. Īpaša vieta atvēlēta sudrabeglei. “Mums būs pašiem savs dzīvais Ziemassvētku koks. Domājam to pielietot jau uz adventi,” norāda I. Ķaupele.

Nīcas kultūras centra vadītājas pienākumu izpildītāja Lelde Jagmina “Kurzemes Vārdam” pastāsta, ka šīs talkas rezultāts būs ne vien papildināta ainava, bet arī radīta izziņas taka. “Sanāk tāda botāniski kultūrvēsturiska taka. Noskenējot ar telefonu norādīto kvadrātkodu (QR), varēs noklausīties vietējo iedzīvotāju stāstījumu par šeit iestādītajiem kokiem un krūmiem, uzzināt interesantus faktus par katru sugu,” pavēsta L. Jagmina.

Paralēli talkai notika arī stāstījumu filmēšana.

Initas Ķaupeles aicinājumam piedalīties talkā atsaukusies arī vietējā pensionāre Velta Kūpele un Jūrmalciema sabiedriskā centra administratore Kristīne Sīle. Viņu sagrābto zāli iebērs stādīšanai paredzētajās bedrītēs – tas būs lielisks mēslojums.

Izveido jaunu puķudobi

Talkā bez Nīcas kultūras centra darbiniekiem iesaistījās arī vairāki vietējie iedzīvotāji. I. Ķaupele centusies uzrunāt katru. “Bija afišas, pastkastītē ielikts aicinājums. Šodien biju Nīcā, braucu atpakaļ un ieraudzīju, ka cilvēki te strādā. Atcerējos par aicinājumu, aizbraucu mājās pārģērbties un pievienojos kompānijai,” grābjot nopļauto zāli, pastāsta Velta Kūpele.

“Turpmāk savā maršrutā varēšu braukt garām skaistiem kokiem. Man jau ļoti patīk kārtība. Man mājās arī ir daudz ko darīt, talka gandrīz katru dienu, tādēļ uz sabiedrisko centru nesanāk atnākt,” uzsver Kalnišķu iedzīvotāja.

Pie Kalnišķu sabiedriskā centra jau ir divas puķudobes. Tās tapušas šo gandrīz 17 gadu laikā, kopš pastāv centrs. Šoreiz apzaļumošanas talkā piedalās arī dārzniece Sintija Pickēna-Kupše, kura ierosinājusi, ka bez koku stādīšanas pie daudzdzīvokļu nama logiem ir vajadzīga arī viena pamatīga puķudobe. Viņu iesaistīties aicinājusi bērnības draudzene L. Jagmina. “Kur mani sauc, tur eju palīgā!” norāda dārzniece.

Dārzniece Sintija Pickēna-Kupše pabeidz darbu pie hortenziju mēslošanas un laistīšanas, tikmēr kultūras pasākumu organizatore Sandra Skadiņa izvāc no dobes akmeņus.

Puķudobē iestādītas dažādu augstumu krāšņo ziedu hortenzijas. “Tās ir vietējās stādu audzētājas Agitas Rusmanes lolojums,” piebilst Sintija. Turpat arī vasaras rododendrs. “Lai ir pirmais ziedošais prieciņš pavasarī,” uzsver dārzniece.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku..
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par EUR 7.90 (septiņi euro un 90 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz