Jaunie dzejnieki tiek pie modernām tehnoloģijām

0
Bārtenieki mazliet šaubījās līdz pat brīdim, kad sabiedriskās organizācijas “LILA” vārdā ārzemju latvietis Jānis Eglītis, kurš nu jau regulāri sadarbojas ar Liepājas augstskolām, galvenokārt Rīgas Tehniskās universitātes filiāli Liepājā, ieradās pie viņiem, lai sveiktu tos septiņus skolēnus, kas bija sadūšojušies pievērsties dzejai.
J.Eglītis pastāstīja, ka, izlasot laikrakstā “Kurzemes Vārdā” par jaunajiem Bārtas dzejniekiem, kas Dzejas dienu sarīkojumā kopā savu skolotāju Ivetu Salmgriezi plašākai auditorijai lasīja savus pirmos dzejoļus, viņam šķitis, ka šāda lauku bērnu radošā aktivitāte jāprēmē ar ko lielāku, nekā kopīgi notiesāts kliņģeris. “Padomāju, ka man viņiem jāsamaksā tādā naudā, ko viņi saprot, tāpēc devu ziņu kolēģiem ASV, un tagad esmu saņēmis digitālos MP3 atskaņotājus, ko uzdāvināt bārteniekiem,” stāsta labvēlis. Viņš norāda, ka šiem jaunāko tehnoloģiju niekiem ir arī ieraksta funkcija, tāpēc jaunie dzejnieki savas vārsmas varēs ierakstīt, lai vēlāk paši noklausītos. Tos būs iespējams arī publicēt organizācijas mājaslapā www.lila.lv, lai ar dzejoļiem iepazītos vēl plašāka auditorija.
“Manas dāvināšanas mērķis ir stimulēt jauniešus nepamest iesākto, lai vēlāk Bārta varētu lepoties ar kādu labu dzejnieku,” saka J.Eglītis. Tāpat viņš domā, ka bārteniekiem lieti noderēs arī jaunāko tehnoloģiju iepazīšana, jo pilsētā tomēr skolēniem ir daudz lielākas iespējas. “Taču manas darbošanās mērķis vienmēr ir bijis pierādīt pretējo. Tāpat augstskolā es sākumā sastapos ar situāciju, kad viss jaunākais un modernākais bija jābrauc skatīties uz Rīgu, bet nu jau, ar studeniem pievēršoties bezvadu interneta attīstības jautājumiem, esam panākuši, ka rīdzinieki interesējas par to, ko esam paveikuši Liepājā,” saka J.Eglītis.
Bārtas pamatskolai tika arī Olafa Gūtmaņa “Rakstu” pirmais sējums, kas tāpat tika dāvināts jauno dzejnieku iedvesmai, iedrošināšanai un atbalstam. Arī Bārtas bibliotekāre Gunta Jansone saņēma MP3 atskaņotāju kā iekārtu datu pārnešanai, lai varētu ierakstītos dzejoļus failu veidā publicēt internetā. “Jūs paši varēsit noklausīties savu balsi un dosit iespēju arī cietiem dzirdēt savu dzeju,” paskaidroja J.Eglītis.
Bārtenieki vēlreiz nolasīja savus dzejoļus – par raudāšanu, kaķi, kam lasīja pasaku, zvaigznēm, ceļu uz skolu, grūto ceturtdienu, runci Miltu un citām skolēniem tuvām tēmām. Skolotāja I.Salmgrieze uzsvēra, ka dzejošana nav tikai spēle ar vārdiem, un novēlēja saviem audzēkņiem iesākto turpināt. Pie dzejnieku apdāvināšanas bija klāt arī vecāki, bet bērni steidza jaunuzdāvinātos pleijerus likt lietā, klausoties mūziku. Dažam, ieraugot dāvanu, pat elpa aizrāvās, bet skolotājas secināja, ka bērni ar jaunajām tehnoloģijām sadraudzējas daudz ātrāk nekā pieaugušie. Bārtas pamatskolas direktore Anita Helviga izteica savu prieku, ka bērniem tikušas šādas veltes, un norādīja, ka tagad viņiem būs lielāks stimuls ne tikai dzejot, bet arī apgūt datorlietas un mācīties angļu valodu. Un kā atbildes dāvanu J.Eglītim viņa pasniedza skolas bērnu zīmēto kalendāru, grāmatiņu “Bārtas pastāsti” un skolas un pagasta bukletus.