Otrdiena, 16. aprīlis Mintauts, Alfs, Bernadeta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Katru dienu pa raibai oliņai

Katru dienu pa raibai oliņai
Foto: Egons Zīverts
29.03.2018 07:06

"Kurzemes Vārds"

Ne visas olas pirms Lieldienām jākrāso, lai tās greznotu svētku galdu. Daba pati parūpējusies, lai katra paipalu oliņa būtu citādi izkrāsota. Gaišākas un tumšākas, ar lielākiem un mazākiem raibumiem tās konkurē ar cilvēka iztēles un rokas radītajiem dekoriem. Ilma un Edmunds Rubeņi zemnieku saimniecībā “Elčuki” Medzē paipalas audzē vairāk nekā desmit gadus un pārzina gan labumus, ko sniedz mazie putniņi, gan, izrādās, – to nejauko un kašķīgo dabu.

Tāpat kā vistām, arī paipalām ir daudz šķirņu. “Elčukos” ir ap 400 paipalu, pārsvarā Igaunijas šķirne, tā esot visdējīgākā. Vēl ir “Faraons”, zelta paipalas, Ķīnas paipalas, kas ir ļoti dekoratīvas, ko var mājās turēt, un daudzas citas, stāsta I. Rubene. Pašlaik daudzi cilvēki izvēloties paipalas turēt mājās. Putniem nav vajadzīgas lielas platības, būri var novietot koridorā vai virtuvē. Ir cilvēki, kas paipalas ņem uz vasaru. Tāpēc šobrīd daudzas paipalas jau ir aizrunātas, ir liels pieprasījums pēc putniņiem, ko turēt vasarnīcā vai vasaras mājā. “Cits tur papagailīti, cits kanārijputniņu, kas dzied. Jātīra un jābaro šā vai tā. Ja man būrītī ir četras vistiņas un viens gailītis, tad man katru dienu ir četras oliņas,” saka Edmunds.

Pirmajā brīdī šķiet, ka paipalas mitinās diezgan lielā saspiestībā, taču saimnieki skaidro, ka tā esot pareizi un putniem vislabāk. “Paipalas nedrīkst turēt lielā būrī vai arī tad tās jātur ļoti plašā telpā,” atklāj Ilma. “Tām ir raksturīgs kanibālisms, ēd viena otru nost. Tie ir ļoti nejauki un kašķīgi putni, trokšņaini, īpaši gailīši. Vistiņas ir mierīgākas, bet gailīši ir šausmīgi nejauki.” 

Rubeņi paipalas sākuši turēt tikai savām vajadzībām. “Gribējām olas paši sev, bērniem un mazbērniem,” stāsta Ilma. Bet tad parādījies pieprasījums gan pēc putniem, gan olām. “Tas ir vaļasprieks ārpus darba,” saka Edmunds. “Vecā māja stāv tukša, kāpēc neielaist paipalas.” Olu tirgošanu zemnieki gatavojas oficiāli nokārtot ar visiem vajadzīgajiem dokumentiem. “Ir daudz bērniņu, kam ir alerģija no vistu olām, bet no šīm nav alerģijas. Arī daudzi seniori grib paipalu oliņas,” stāsta Ilma.

Plašāk lasiet laikraksta “Kurzemes Vārds” 29. marta numurā.

#kvards-20180329-06#

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz