Otrdiena, 7. aprīlis Helmuts, Zina, Zinaīda

Mēris būs kā uguns pakulās

Mēris būs kā uguns pakulās
Foto: Egons Zīverts
09.08.2016 07:09

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

“Neizbēgsim,” saka Vecpils mednieku kopas vadītājs Mārtiņš Bite. Viņš prognozē, ka Āfrikas cūku mēris drīz nonāks arī mūspusē. Pārtikas un veterinārais dienests brīdina, ka par savu cūku drošību pirmām kārtām ir atbildīgi novietņu saimnieki, un viņiem jau tagad ir jābūt ļoti uzmanīgiem.

Iespējams, šonedēļ slimības skartās teritorijas robeža tiks noteikta jau pie Brocēniem – saka Pārtikas un veterinārā dienesta Dienvidkurzemes pārvaldes vadītāja Gunta Kapeniece.

PVD pagājušonedēļ paziņoja, ka Tukuma novada Slampē atrastajām trim beigtajām mežacūkām nāves iemesls bijis Āfrikas cūku mēris, to apstiprinājuši laboratorisko analīžu rezultāti. Līdz tam brīdim tuvākie gadījumi bijuši Baldones novadā, kas ir apmēram 80 kilometru attālumā no Slampes. Dienests aicina medniekus pievērst pastiprinātu uzmanību notikumiem mežā un stingri ievērot medību higiēnu.

Sērga, kas Latvijā plosās jau ilgāku laiku, Kurzemi līdz šim bija saudzējusi. Dienvidkurzemes reģions pagaidām vēl ir tās neskartā zona. Tomēr, rēķinoties ar to, ka mēris izplatās, pagājušā gada nogalē Pārtikas un veterinārais dienests paziņoja, ka maksās simt eiro par katru nomedītu mežacūku mātīti, tā veicinot mežacūku skaita samazināšanu, un līdz ar to samazinātu arī slimības uzliesmojumu skaitu šo dzīvnieku populācijā.

Pagājušajā sezonā izšauts viss Dienvidkurzemes reģionam – Pāvilostas, Aizputes, Vaiņodes, Priekules, Durbes, Grobiņas, Nīcas, Rucavas, Saldus, Brocēnu, Kuldīgas, Alsungas un Skrundas novadiem – paredzētais limits, tas ir, no medniekiem saņemti pierādījumi par 3,7 tūkstošu mežacūku mātīšu likvidēšanu. Vai tas devis vēlamo efektu, to grūti pateikt – atzīst G. Kapeniece. Mežacūku biezība Dienvidkurzemē ir aptuveni divdesmit dzīvnieku uz kvadrātkilometru, bet tai “normāli vajadzētu būt” apmēram četrreiz mazākai. “Cūku skaits jau tik ātri nesamazinās, jo vairāk ir, ko ēst, jo vairāk sivēnu dzimst. Un nu ir radusies brīva vieta, kur sivēnu varētu būt vairāk,” viņa pieļauj. “Ja mēris tagad nāks, tas būs kā uguns pakulās.”

Plašāk lasiet laikraksta “Kurzemes Vārds” 9.augusta numurā.

#kvards-20160809-06#

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli