Pirmdiena, 29. aprīlis Raimonds, Laine, Vilnis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Andris Sudmalis: Vai jauniešus sasniedz darbi, nevis tukšvārdība?

Oktobrī ažiotāžu izraisījušais 8. vidusskolas audzēkņu konflikts bez šaubām ir sensitīvs temats, un bez konkrēta incidenta konkrētu nianšu pārzināšanas nav iespējams nepārprotami atzīt vienu pusi par vainīgu, bet otru – par cietušo.

Andris Sudmalis: Vai jauniešus sasniedz darbi, nevis tukšvārdība?
Foto: Egons Zīverts
02.11.2023 00:00

liepajniekiem.lv

Tāpat tikai šajā konkrētajā lietā iesaistītās puses zina, kam un kādas vēstules sūtītas, ja vispār sūtītas, lai informētu atbildīgos par notiekošo.

Taču viens gan secināms – lietai pastiprinātu sabiedrības uzmanību atkal jau pievērsa publikācija vispirms sociālajos tīklos, bet tad arī reģionālajos un nacionālajos medijos, un tad gan instances reaģēja faktiski stundu laikā.

Nu, kā reaģēja – sekoja ierastā retorika par situācijas risināšanu, sarunām, mēģinājumiem noskaidrot situāciju, mēģinājumiem rast risinājumu, mēģinājumiem saprast, kā strādāt, lai nepieļautu šādus gadījumus nākotnē, par padziļinātu pētīšanu, par uzsāktām sarunām un darbu, par informācijas apkopošanu.

Atkārtošos –

saprotu, ka vardarbība skolās ir sensitīvs temats, tomēr gribētos, lai operatīvi sekotu darbi, nevis būtu, kā ierasts, – notiktu process.

Lai arī man netīk aizrauties ar līderu jeb vadoņu citātiem, Valsts prezidenta Edgara Rinkēviča vieni no līdz šim visvairāk iedvesmojošajiem vārdiem varētu būt pateikti viņa pirmajā pēcvēlēšanu runā Saeimā: “Mums ir jābeidz apsēstība ar procesu, instrukcijām un paragrāfiem un jāorientējas uz rezultātu un atbalstu mūsu līdzcilvēkiem.”

Šos vārdus varētu attiecināt uz daudzām nozarēm un daudziem notikumiem, šķiet, ka arī uz šo.

Spriežot pēc pašu pusaudžu un arī atsevišķu organizāciju paustā,

vardarbības skolās un jauniešu agresijas kopumā ir daudz vairāk, nekā par to dzirdam un lasām publiski.

Tā jau nav, ka mēs, pieaugušie, neko nedarām lietas labā. Notiek šai sāpīgajai tematikai veltītas konferences, un mēs atkal runājam, risinām, padziļināti pētām, mēģinām saprast, skaidrot un rast risinājumus un tā tālāk, un tā joprojām.

Tikai jautājums, vai un cik lielā mērā jauniešus sasniedz reāli darbi, nevis tukšvārdība? Reāli risinājumi, reāla palīdzība, kas bieži vien sitējam vajadzīga ne mazāk par upuri, jo zinām taču, ka

bērni ar destruktīvu uzvedību sauc palīgā un pievērš sev uzmanību.

Būtu vērtīgi, ja dažādu vardarbībai veltītu konferenču rezultātā taptu kas līdzīgs piegrieztnei, proti, procedūrai, ar ko, individuāli pielāgojot, varētu cietušajiem uzreiz palīdzēt, nevis visām institūcijām – no sociālām un pedagoģiskām līdz represīvām – katru reizi no jauna pēc skandāla nonākšanas atklātībā haotiski sākt rosīties un domāt, ko gan tagad darīt.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Saistītie raksti

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz