Otrdiena, 23. aprīlis Jurģis, Juris, Georgs
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ilze Ozoliņa: Par agresijas izpausmēm sabiedrība nereti uzzina tikai no sociālajiem tīkliem

“Cik gan tā Liepāja ir krimināla!” – jauniešu iecienītajā vietnē “TikTok” gada sākumā paironizējis kāds padsmit gadus vecs puisis, publicējot video, kurā fiksēti ziņu virsraksti portālā “liepajniekiem.lv”: “Pamatīgā ķitē lido ar 145 km/h lielu ātrumu”, “Liepājā aiztur vīriešus, kuri draud ar nazi iedzīvotājiem un policistiem” un citus. Acīmredzot šie aprakstītie pārkāpumi jaunietim šķituši pārāk maznozīmīgi, lai tos ierindotu sadaļā “kriminālziņas”. Aptuveni mēnesi vēlāk portālā lasāms daudz satraucošāks virsraksts: “Baisa slepkavība Liepājā. Neoficiāli: sišana, duršana, žņaugšana…”.

Ilze Ozoliņa: Par agresijas izpausmēm sabiedrība nereti uzzina tikai no sociālajiem tīkliem
Foto: Egons Zīverts
20.09.2022 00:02

liepajniekiem.lv

Kā puisis vērtētu šādu virsrakstu? To uzzināt mums nav lemts, jo dienā, kad sabiedrībai pavēstīja par minēto slepkavību, puisim vairs nebija iespējas izpausties sociālos tīklos – jaunietis bija aizturēts un drīz arī apcietināts. Jo tieši viņš ir viens no šajā noziegumā iesaistītajiem – tobrīd aizdomās turētais, nu jau pirmajā instancē notiesāts par šīs slepkavības pastrādāšanu.

Nupat sociālajos tīklos publisks kļuvis video, kurā redzams, ka Jelgavā 15 gadus veca meitene piekauj divpadsmitgadnieci, sperot ar kāju pa seju. To uzfilmējuši sitējas vienaudži, kas turpat stāvējuši un mierīgi tajā noraudzījušies. Vēlāk šis video palaists tautā, un tas drīz vien nonācis līdz piekautās meitenes mammai.

Kāpēc pusaudži ir tik nežēlīgi? Pusaudžu un jauniešu psihoterapijas centra vadītājam Nilam Konstantinovam tviterī jautā kāda sieviete. Skaidrojums ir šķietami paredzams – vardarbība vai citas problēmas ģimenē, vecāku nespēja kontrolēt bērna uzvedību, slikta kompānija utt. Taču N. Konstantinovs savā atbildē min sekojošu aspektu: “Manuprāt, Latvijā skolas un speciālisti īsti nenovērtē un nespēj adekvāti saturēt pusaudžu agresiju. To vai nu izstumj (tā nav problēma) vai marginalizē (kad tas notiek, tad tas ir necilvēks, ne pusaudzis). Tas arī saistīts ar dzimumu disbalansu skolās un starp psihologiem.”

Statistikas dati rāda, ka pērn valstī, salīdzinot ar 2020. gadu, noziegumu skaits, ko pastrādājuši nepilngadīgie, samazinās. Tas, protams, labi, taču nebūt nenozīmē, ka “tā nav problēma”. Šodien par dažādām agresijas izpausmēm sabiedrība nereti uzzina tikai no sociālajiem tīkliem, kad par to ziņo aculiecinieki, upuri vai ar saviem varoņdarbiem padižojas paši pāridarītāji. Tikmēr policija gadu no gada informācijas sniegšanas ziņā kļūst aizvien kūtrāka, un tas faktiski rada priekšstatu, ka mūspusē galvenokārt ir tikai divas problēmas – dzērājšoferi un ceļu satiksmes negadījumi. Tiesas sēžu kalendārs gan rāda ko citu – ir gan zādzības, gan narkotikas, gan noziegumi, kas saistīti ar smagu miesas bojājumu nodarīšanu utt. Tas gan nepadara Liepāju par “kriminālu pilsētu”, tomēr tie ir fakti, ko nevajag ignorēt, dzīvojot maldīgas drošības burbulī.

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz