Ceturtdiena, 28. marts Ginta, Gunda, Gunta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Atlabšanai pēc kovida pieejami valsts apmaksāti rehabilitācijas pakalpojumi

Mediķi uzsver, ka atlabšana pēc Covid-19 infekcijas izslimošanas ir ilga, jo slimība ne vien novājina organismu, bet arī bojā iekšējos orgānus, var būt problēmas ar elpošanu, atmiņu vai pat nākties mācīties kustēties no jauna. Veselības aprūpes iestādes aicina laikus uzsākt atbilstošu rehabilitāciju, jo vairāk tāpēc, ka iedzīvotāji, kuriem bijusi apstiprināta saslimšana ar Covid-19, var saņemt valsts apmaksātus rehabilitācijas pakalpojumus īpaši izveidotās programmās.

Atlabšanai pēc kovida pieejami valsts apmaksāti rehabilitācijas pakalpojumi
Pēc Covid-19 infekcijas izslimošanas pacientam var nākties atgūt pilnvērtīgas dzīves prasmes, tostarp pareizu un neapgrūtinātu elpošanu un arī kustēšanās spēju gan rokām un kājām, gan visam ķermenim kopumā. (Foto: pexels.com)
02.10.2021 06:00

Liene Kupiča

"Kurzemes Vārds"

Par kādām Covid-19 vīrusa infekcijas slimības izraisītām blaknēm sūdzas pacienti?

Covid-19 vīrusa infekcijas izslimojušie cilvēki izjūt pastiprinātu nogurumu, sūdzas par galvassāpēm, elpošanas grūtībām, sāpēm krūtīs un visā ķermenī. Sarosās un saasinās arī blakusslimības.

Visu šo apstākļu ietekmē bijušais kovida slimnieks izjutīs arī nomāktību, būs miega traucējumi, parādīsies arī trauksme un var rasties jaunas veselības problēmas. Līdz ar to gan pats kovids, gan arī tā radītās sekas ietekmē pacientu turpmākās dzīves kvalitāti.

Ņemot vērā vairāku Latvijas veselības aprūpes iestāžu līdzšinējo pieredzi, pēc slimošanas pēc iespējas ātrāk ir jāpalīdz atveseļoties plaušām – tās no infekcijas cieš visvairāk, vidēji smagas un smagas infekciju slimības gaitā tām talkā nāk papildu skābeklis, lai atvieglotu elpošanu, plaušas būtu kustībā un notiktu vajadzīgā gāzu apmaiņa.

Kā var saņemt valsts apmaksātos rehabilitācijas pakalpojumus?

Medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumu mērķis ir nodrošināt pacientiem noteiktu funkcionālu ierobežojumu mazināšanu vai novēršanu, kā arī komplikāciju riska novērtēšanu un mazināšanu.

No 1.jūlija pacientiem, kuri ir izslimojuši laboratoriski apstiprinātu Covid-19 infekciju (anamnēzē diagnoze U07.1. – Covid-19), ir iespēja saņemt valsts apmaksāto ambulatoro medicīnisko rehabilitācijas pakalpojumu un medicīnisko rehabilitāciju dienas stacionārā.

Bet vienlaikus jāņem vērā, ka uz valsts apmaksātu rehabilitāciju pēc Covid-19 attiecas tādas pašas prasības kā uz citiem valsts apmaksātiem veselības aprūpes pakalpojumiem, proti, jāsedz pacienta līdzmaksājums, piemēram, par rehabilitāciju stacionārā.

Vairākas iedzīvotāju grupas no pacienta līdzmaksājuma ir atbrīvotas.

Nosūtījumu valsts apmaksātajai medicīniskās rehabilitācijas saņemšanai ambulatori vai dienas stacionārā ir tiesīgs izsniegt fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts, kurš sniedz valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus ārstniecības iestādē, kurai savukārt ir noslēgts līgums ar Nacionālo veselības dienestu. Savukārt pie šī speciālista, kas izvērtēs nepieciešamo rehabilitācijas apjomu, var nosūtīt ģimenes ārsts.

Kādus rehabilitācijas pakalpojumus var saņemt?

Ja pakalpojumu saņem ambulatori, pacientam ir iespējams saņemt konsultācijas un nodarbības pie fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta, fizioterapeita ergoterapeita un audiologopēda.

Savukārt, ja pakalpojums tiek saņemts dienas stacionārā vai diennakts stacionārā, pacientam nodrošina rehabilitācijas nodarbības dienā no divām līdz četrām stundām, sadarbojoties multiprofesionālas rehabilitācijas speciālistu komandai.

Tas nozīmē, ka, līdzīgi kā rehabilitējoties ambulatori, cilvēks saņems fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārstu un funkcionālo speciālistu un psihologa konsultācijas.

Funkcionālo speciālistu konsultācijas un nodarbības pie fizioterapeita, ergoterapeita, ortopēda, audiologopēda, uztura speciālista, mākslas terapeita vai optometrista – pacients var saņemt atkarībā no ārstniecības iestādes iespējām un resursiem un speciālistu pieejamības.

Kad nepieciešama uzturēšanās stacionārā?

Uz ambulatoro medicīnisko rehabilitāciju ģimenes ārsts, ārsts speciālists vai fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts var nosūtīt pacientus, kuri atbilst šādiem trīs kritērijiem:

  • pēc pārslimotas Covid-19 slimības radušies vai pasliktinājušies viegli funkcionēšanas traucējumi, kas ierobežo personas darba spējas vai spējas veikt ikdienas aktivitātes, bet neietekmē personas pašaprūpi;
  • pacientam ir vismaz viens no šiem uzskaitītajiem simptomiem: viegla elpošanas mazspējas pakāpe, viegla līdz mērena kardiovaskulāra mazspēja, neiroloģiski bojājumi, muskuloskeletālie simptomi, citas klīniskas izpausmes;
  • pacientam nav nepieciešama 24 stundu medicīniskā uzraudzība un skābekļa atbalsts.

Uz medicīnisko rehabilitāciju dienas stacionārā var nosūtīt pacientus, kuri atbilst pieciem kritērijiem:

  • pēc pārslimotas Covid-19 slimības radušies vai pasliktinājušies vidēji smagi, kompleksi funkcionēšanas traucējumi (vismaz divos funkcionēšanas veidos), kas ierobežo personas darba spējas vai spējas veikt ikdienas aktivitātes, mobilitāti, bet būtiski neietekmē personas pašaprūpi;
  • pacientam ir nepieciešams rehabilitācijas kurss multiprofesionālas rehabilitācijas komandas uzraudzībā;
  • pacients ir spējīgs iesaistīties un ir motivēts vismaz 2 stundu intensīvai vai vidēji intensīvai terapijai;
  • pacientam ir vismaz viens no šādiem simptomiem: viegla vai vidēja elpošanas mazspējas pakāpe, viegla līdz mērena kardiovaskulāra mazspēja, neiroloģiski bojājumi, muskuloskeletālie simptomi, citas klīniskas izpausmes;
  • pacientam nav nepieciešama 24 stundu medicīniskā uzraudzība un var būt nepieciešams skābekļa atbalsts pie fiziskas slodzes.

Kā norit rehabilitācija?

Rehabilitācijas pamatā ir elpošanas vingrinājumi, kā arī pēc īpaši smagas slimības gaitas – spēku atgūšana ikdienas darbību veikšanai.

Medicīniskā rehabilitācijā pieaugušajiem un bērniem pēc Covid-19 nodrošina pakalpojumus, ko noteicis fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts.

Speciālists pacientam izveidos īpašu individuālu plānu, līdz ar to mediķi ar katru pacientu strādā individuāli.

Rehabilitācijas plānā dakteris būs noteicis pacienta funkcionēšanas traucējumus un aktivitāšu ierobežojumus. Tāpat ārsts objektīvi novērtēs citas pacienta sūdzības. Pēc tam, izvērtējot šos faktorus, noteiks un raksturos rehabilitācijas laikā sasniedzamo mērķi un plānotos pakalpojumu veidus – ambulatori vai stacionāri.

Tāpat fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts nozīmēs rehabilitācijā iesaistāmos veselības aprūpes speciālistus un mērķus, kas jāsasniedz, strādājot ar pacientu. Izvērtēs arī, vai pacientam nav nepieciešami kādi tehniskie palīglīdzekļi, kas palīdzēs veicināt atveseļošanos. Noteiks arī plānoto rehabilitācijas intensitāti.

Rehabilitācijas pakalpojumus sniedz atbilstoši noteiktai intensitātei, mērķiem un atkarībā no pakalpojumu programmas. Medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumus ar mērenu intensitāti (2–3 stundas dienā) vai augstu intensitāti (3–4 stundas dienā) sniedz Covid-19 radīto komplikāciju profilaksei, funkcionēšanas traucējumu mazināšanai vai stabilizēšanai personām laika periodā līdz 6 mēnešiem no Covid-19 ārstēšanās.

Pēc noteiktā rehabilitācijas kursa pabeigšanas tā rezultātu novērtēs. Medicīniskās rehabilitācijas plānu vienā eksemplārā kopā ar nosūtījumu izsniegs pacientam pēc fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta konsultācijas, otru pievienos ambulatorai vai stacionārai medicīniskajai kartei.

Sniedzot multiprofesionālus medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumus, būs nodrošinātas speciālistu komandas sapulces vismaz vienu reizi nedēļā. Sapulcē pieņemtos lēmumus fiksēs pacienta medicīniskajā dokumentācijā.

Ko pacients var darīt papildus pats?

Tā kā no Covid-19 visvairāk cieš plaušas, pacients mājās var veikt elpošanas vingrinājumus: diafragmālo elpošanu guļus uz muguras, sēdus stāvoklī uz krēsla, plecu apļošanu, sānu stiepšanu, uzlabot krūšu kurvja kustīgumu, atslābināšanos. Vietnē Covid-19.gov.lv ievietots pamācību video, kā šos elpošanas vingrinājumus veikt.

Elpošanas jeb aerobos vingrinājumus ieteicams pildīt ap pusstundu piecas dienas nedēļā. Vingrojumos var iekļaut soļošanu uz vietas, staigāšanu, kad pacients jūtas drošāks par sevi.

Pacientam svarīgi pēc izrakstīšanās no slimnīcas veikt arī vingrinājumus, lai pilnībā atgūtu kustēšanās spējas, arvien palielinot kustību slodzi un intensitāti.

Svarīgi vingrojumus sākt pakāpeniski, neizlaižot iesildīšanos pirms tiem un atsildīšanos pēc treniņa. Pēc Covid-19 izslimošanas pacientiem ieteicams arī stiprināt muskuļus ar spēka vingrinājumiem, kur jāpielieto rokas, kājas un mugura.

Pacientiem, kuri saņēmuši mākslīgo plaušu ventilāciju, var būt problēmas arī ar balsi. Tādēļ pēc tam ir svarīgi runāt tik ilgi, kamēr tas nesagādā neērtības, nesasprindzināt balsi, dungot pie sevis. Pēc slimošanas pacientiem var nākties atjaunot pārtikas un šķidruma norīšanas funkciju – tam ir svarīgi pievērst uzmanību, lai daļiņas nenonāktu elpvadā vai plaušās.

Ēšanai vai dzeršanai jānotiek, sēžot taisni. Vēl 30 minūtes pēc ēšanas cilvēkam jāpaliek vertikālā stāvoklī. Svarīgi izmēģināt arī dažādas konsistences pārtiku. Nedrīkst steigties ar ēšanu un dzeršanu.

Mediķi arī norāda, ka kovids paliekošas sekas var atstāt arī uz atmiņu un koncentrēšanās spējām, tādēļ arī galvas smadzenēm vajag visādus treniņus – tā, piemēram, var būt krustvārdu mīklu minēšana vai ciparu spēles.

Tāpat jāatceras par pilnvērtīgu miegu un veselīgu uzturu.

Vienlaikus mediķi uzsver – ja vingrojumi vai fiziskās aktivitātes ir par grūtu un rodas elpas trūkums, nepieciešams sazināties ar ārstu.

UZZIŅAI

Liepājā medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumus bērniem un pieaugušajiem sniedz:

  • Veselības centru apvienības Liepājas Medicīnas centrā Brīvības ielā 95;
  • Liepājas Reģionālajā slimnīcā Slimnīcas ielā 25.

Avots: Nacionālais veselības dienests

Pēc SPKC, Veselības ministrijas, Nacionālā veselības dienesta un publiski pieejamiem medicīnas iestāžu informatīvajiem materiāliem sagatavojusi Liene Kupiča.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz