Svētdiena, 28. aprīlis Terēze, Gundega
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Bieds visos laikos. Ērce burciņā uz Rīgu vairs nav jāved

Vēli vasaras vakari zaļumos vai garas brīvdienu pastaigas mežā ne reizi vien beidzas ar sajūtu, ka kāds rāpo pa bikšu staru vai čubinās matos. Šermuļi pārskrien uzreiz, jo ērce bijusi bieds visos laikos.

Bieds visos laikos. Ērce burciņā uz Rīgu vairs nav jāved
Ērces sēž uz zāles stiebriem apmēram 10 cm augstumā no zemes, upurim bieži pieķeras potīšu augstumā uz apaviem vai apģērba, pēc tam tās lēnām virzās uz augšu. Lai sevi pasargātu, ieteicams ne vien apskatīt apģērbu, kas bijis mugurā, bet arī veikt regulāru mājdzīvnieku pārbaudi. (Foto: Egons Zīverts)
24.06.2023 06:00

liepajniekiem.lv

Slimību profilakses un kontroles centrs atgādina, ka ērču aktivitātes sezona Latvijā parasti ilgst no aprīļa sākuma līdz oktobra beigām, bet labvēlīgos meteoroloģiskajos apstākļos var būt arī garāka. Tātad šobrīd aktivitāte ir pilnbriedā.

”Pirms trīs gadiem mazajam puikam no rīta matos atradām piesūkušos kukaini. Protams, sākumā bija panika. Pašu spēkiem ārā ņemt neriskējām, devāmies uz Liepājas slimnīcu, kur ārsts ar veiklām kustībām nejauceni izņēma un piebilda, ja gribat veikt testēšanu, jābrauc uz Rīgu un ātri, kamēr kukainis ir dzīvs,” stāsta Jolanta.

Toreiz gan izlēmuši puiku vienkārši novērot un pa galvu, pa kaklu uz Rīgu neskriet.

”Tfu, tfu, viss beidzās labi, drošības sajūtu dod arī tas, ka bērni ir potēti. Arī paši ar vīru potējamies. Kā citādāk?”

stāsta Jolanta.

Liepājas Reģionālās slimnīcas sabiedrisko attiecību pārstāve Indra Grase apstiprina, ka Liepājas Reģionālās slimnīcas traumpunktā ērci var noņemt speciālists, tomēr, lai pārbaudītu, tā jāievieto sausā un tīrā trauciņā, jānes uz kādu no tuvākajām laboratorijām, slimnīcā šāda pārbaude veikta netiek.

Jārēķinās gan, ka šāda analīze laboratorijās ir maksas pakalpojums.

E. Gulbja laboratorijā netiek veikta ērču izņemšana. Ērces izņemšana jāveic pacientam atbilstoši komplektā atrodamajai instrukcijai vai medicīnas iestādē, kas piedāvā šādus pakalpojumus, toties šeit iespējams veikt ērču pārbaudi uz Laimas slimības jeb boreliozes izraisītāja Borrelia burgdorferi s.l. DNS un ērču encefalīta vīrusa RNS klātbūtni.

Parauga savākšanas komplektu iespējams iegādāties mājaslapā un nodot, izmantojot bezkontakta analīžu nodošanas punktus (24/7), vai jebkurā E. Gulbja laboratorijas paraugu pieņemšanas punktā.

Tāpat jebkurā laboratorijas filiālē var nodot arī jau izņemtu ērci sausā, tīrā traukā.

”Centrālās laboratorijas” dati rāda, ka

visbiežāk iedzīvotāji noņemt ērces vēlas galvenokārt nedēļu nogalēs, tādēļ lielākais pacientu pieplūdums gaidāms pēc Jāņiem.

”Centrālajā laboratorijā” ir iespējams ne tikai noteikt ērču pārnēsāto infekcijas slimību ierosinātājus, bet piecās paraugu ņemšanas filiālēs Rīgā tagad var arī noņemt ērces.

Tā kā iedzīvotāju pieprasījums ir liels, paredzēts, ka drīzumā visās ”Centrālās laboratorijas” filiālēs, ne tikai Rīgā, būs pieejama iespēja noņemt ērces uz vietas, informē ”Centrālās laboratorijas” valdes locekle, Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore Jeļena Storoženko.

”Vērojama negaidīti liela interese par jauno iespēju – noņemt piesūkušās ērces. Visbiežāk pēc palīdzības vēršas cilvēki gadījumos, ja nepieciešams ērci noņemt bērnam vai vecāka gadagājuma cilvēkiem, kuriem āda vairs nav tik elastīga un ērci izņemt ir īpaši grūti.

Pacienti vēlas, lai ērci noņem medicīnas darbinieks, jo šo procedūru labāk uztic profesionāļiem drošības apsvērumu dēļ, kā arī tāpēc, ka baidās pieskarties ērcei.

Lielākā daļa klientu nav pārliecināta, ka pašu spēkiem ērci izņems pilnībā vai visu izdarīs pareizi.

Rekomendējam izņemto ērci arī pārbaudīt, bet tas nav obligāti. Atbildam arī uz pacientu jautājumiem, kāpēc ir vēlams tomēr pārbaudīt ērci un ko darīt, ja tā ir inficēta ar kādu no slimības ierosinātājiem,” stāsta J. Storoženko.

Speciāliste iesaka pēc ērces noņemšanas vienas līdz trīs nedēļu laikā obligāti novērot savu veselības stāvokli.

Slimību simptomi var būt nespecifiski: paaugstināta temperatūra, galvassāpes, nespēks. Laimboreliozes gadījumā ērces koduma vietā var parādīties gredzenveida apsārtums ar gaišāku centru un košāku apmali. To var novērot, sākot ar trešo dienu, bet tas var parādīties arī vēlāk – aptuveni 30. dienā pēc ērces koduma.

Ja ir parādījušies minētie simptomi vai ādas apsārtums, nekavējoties jāvēršas pie ģimenes ārsta, rekomendē J. Storoženko. Tomēr speciāliste uzsver, kaut arī laboratorijā pēc ērces pārbaudes saņemtais rezultāts ir pozitīvs, tas nenozīmē, ka infekcija attīstīsies.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz