Trešdiena, 8. maijs Staņislava, Staņislavs, Stefānija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Receptes: Maizei miltus nevajag

Ražotāji cep un veikali piedāvā visdažādākās maizes. Kad notiek  gadatirgus, pilsētnieki var nopirkt neredzētas un oriģinālas baltās, saldskābās, graudu un rupjās maizes. Izcept maizi mājās un pie tam bez miltiem nemaz nav grūti.

Receptes: Maizei miltus nevajag
Ilustratīvs (Foto: James Harris on Unsplash)
27.04.2024 06:45

Daiga Lutere

"Kurzemes Vārds"

Krāsnī – vienu stundu

Šādas pašceptās maizes lielais pluss, ka to var ēst karstu, pirms brīža izņemtu no cepeškrāsns. Ja cep bez ierastajiem kviešu miltiem, kukulītī un katrā šķēlē būs gan daudz sēklu, gan šķiedrvielu.

Šāda pašcepta maizīte var būt laba dāvana, dodoties ciemos pie draugiem vai arī nedēļas nogales piknikā.

Kad internetā atradu miežu pilngraudu pārslu maizes recepti,

galvenais, kas piesaistīja, bija vienkāršās un pieejamās sastāvdaļas.

Jāatzīst, ka recepti papildināju, pieliekot vairāk sēklu, un kviešu pilngraudu miltus aizvietoju ar auzu pārslu miltiem.

Graudu maizei nepieciešamās sastāvdaļas: 140 g miežu pilngraudu pārslu, 200 g miltu no samaltām pilngraudu auzu pārslām, 400 ml kefīra, 2–3 tējkarotes cukura un šķipsna sāls, 2 tējkarotes cepamā pulvera ar kaudzi, 1 tējkarote dzeramās sodas ar kaudzi, 40 g ķirbju sēklu, 40 g saulespuķu sēklu.

Tā esmu darījusi ne reizi vien, piemēram, cepot auzu pārslu cepumus, ka auzu miltus nepērku veikalā (tas sanāk dārgāk), bet pilngraudu pārslas pati mājās samaļu jaudīgā blendera stikla traukā.

Ja tāda nav, tad pie auzu miltiem var tikt, pārslas maļot elektriskajās kafijas dzirnaviņās. Tas gan prasīs vairāk laika, jo dzirnaviņās vienā paņēmienā nevar samalt 200 g auzu pārslu.

Obligāts palīgs ir elektroniskie virtuves svari, lai nosvērtu katru sastāvdaļu.

Sākot gatavot mīklu, bļodā vispirms saber visas sausās sastāvdaļas: miežu pilngraudu pārslas, auzu miltus, cukuru, sāli, cepamo pulveri, sodu, sēklas, un ar karoti samaisa. Beigās vairākos paņēmienos lej klāt kefīru un maisa, lai mīkla sanāk viendabīga.

Tad jau var ieslēgt cepeškrāsni un sākt to sakarsēt.

Receptē bija teikts, ka cepšanas veidne jāiesmērē ar eļļu un tad tajā jāliek graudu maizes mīkla, taču es izmantoju savu iecienīto paņēmienu. Nogriezu cepšanai paredzēto papīru – nedaudz lielāku par silikona cepšanas veidni. Papīru saburzīju un zem tekoša ūdens kārtīgi samitrināju. Tā papīru vieglāk veidnē ieklāt uz izlīdzināt.

Saburzīto, samitrināto cepšanas papīru veidnē ieklāj tā, lai papīrs būtu pāri malām. Kad papīru ar visu saturu pēc cepšanas izņem, forma paliek tīra. Foto: Daiga Lutere

Visbeidzot jāieliek maizes mīkla, jāizlīdzina, un iekšā karstajā cepeškrāsnī. 180 grādos jācep 1 stundu.

Rūpīgas saimnieces zina, ka gatavību pārbauda ar sausu koka iesmiņu. To iedur maizē un, ja ārā iznāk sauss, tad gatava.

Jāatzīst, ka šo paņēmienu neizmantoju. Paļāvos tikai uz cepšanas laiku un par rezultātu nevarēju sūdzēties.

Pēc izņemšanas no cepeškrāsns, maizei 1–2 minūtes ļauj atdzist. Tad to kopā ar cepamo papīru izceļ no formas un var griezt šķēlēs. Foto: Daiga Lutere

Saldāks, nesaldāks smēriņš

Gluži tāpat kā maizi var izcept mājās, arī zemesriekstu sviesta pagatavošana nav sarežģīta. Protams, to var iegādāties veikalā, bet pašas gatavotam tomēr cita garša.

Vajag no čaumalām izlobītus un brūnajām miziņām atbrīvotus zemesriekstus, sāli, cukuru pēc garšas, bet to var arī nelikt.

Zemesriekstus uzber uz cepešpannas un lēnām apgrauzdē, visu laiku  apmaisot. Padzisušus saber blenderī un blendē, līdz parādās eļļa. Var sakult pavisam smalkā pastā vai atstāt ar maziem riekstu gabaliņiem. Tad iejauc sāli un cukuru.

Ja zemesriekstu sviestu saliek stikla trauciņos, uzskrūvē vāku, tad ledusskapī to var uzglabāt ilgāku laiku un smērēt uz brokastu maizes.

Ja saldu uz pašceptās maizes nekārojas, jāpagatavo garšaugu sviests. Istabas temperatūrā turētā sviestā iejauc sakapātus zaļumus un garšu papildina ar ķiploka daiviņu, kas izspiesta caur ķiploku spiedi.

Receptes

Pētersīļu pesto

Vajadzēs: 200 ml olīveļļas, 80 g pētersīļu lapiņu, 40 g grauzdētu, sakapātu mandeļu, 40 g grauzdētu ciedru riekstu, 2 izspiestas ķiploka daiviņas, 60 g cietā siera, piparus, sāli.

Blenderī saliek pētersīļu lapiņas, mandeles, riekstus, ķiploku un sasmalcina viendabīgā masā. To pārliek bļodā, pieber sāli, maltos piparus un kuļ, lēnām lejot klāt olīveļļu.

Ieliek burciņā un, lai labāk glabātos, pesto pārlej ar plānu kārtiņu eļļas. Aizskrūvē, glabā ledusskapī.

Foto: Ilustratīvs

Pieneņu pesto

Vajadzēs: 50 g jaunu pieneņu lapiņu, 50 g grauzdētu, sakapātu mandeļu, 60 g cietā siera, piparus, sāli, 2 izspiestas ķiploka daiviņas, 8 ēd. k. olīveļļas, 1 ēd. k. svaigi spiestas citrona sulas.

Blenderī sakuļ tīras un sagrieztas pieneņu lapiņas, mandeles, ķiploku, citrona sulu. Pasta var būt graudaina.

Pārliek bļodā un samaisa kopā ar smalki sarīvētu cieto sieru, sāli, pipariem. Glabā ledusskapī.

Lakšu pesto

Vajadzēs: 100 g lakšu lapu, 60 g pētersīļu lapiņu, 80 g grauzdētu ciedru riekstu, 140 g cietā rīvētā siera, apmēram 250 ml olīveļļas, piparus, sāli.

Blenderī sakuļ tīrus un sagrieztus lakšus un pētersīļu lapiņas, ciedru riekstus. Ieliek bļodā un samaisa kopā ar smalki sarīvētu cieto sieru, sāli, pipariem. Maisot lej klāt olīveļļu.

Glabā ledusskapī.

Padomi

Kā izmantot pašgatavoto pesto?

– Maizi sagriež šķēlēs (to var tosterī apgrauzdēt) un apziež ar pesto. Papildina ar plānu siera šķēlīti.

– Pesto piestāv vai katrai dārzeņu zupai. Kad tā ielieta šķīvī, pievieno 1–2 tējkarotes pesto un izmaisa. Zupu lieliski papildinās neuzkrītošs ķiploka aromāts.

– Sajauc ar vārītām vai konservētām pupiņām. Konservētās gan iepriekš noskalo ar ūdeni un notecina.

– Makaronu salātos. Izvārītus, ar aukstu ūdeni noskalotus, notecinātus makaronus liek bļodā. Pievieno gabaliņos sagrieztu mocarellu vai kazas sieru, sagrieztus ķirštomātiņus un pesto. Samaisa un pasniedz.

Mana bērnības garša

Daļa mīklas līdz katliņam nemaz netika

Dienvidkurzemes novada pašvaldības policijas priekšniece Ieva Ilstere:

– Precīzi nepateikšu, cik man tieši bija gadu, kad atsevišķā kladē sāku pierakstīt dažādu ēdienu receptes. Atceros, tajā bija pat marinētu gurķīšu recepte!

Man varēja būt gadi 10 vai 11, kad jau viena pati labprāt darbojos virtuvē. Tolaik man ļoti, ļoti garšoja eļļā vārīti pončiki jeb biezpiena bumbiņas.

Vēl joprojām atceros, ka to mīklai vajadzēja biezpienu, miltus, olas, cukuru, sodu, etiķi un, iespējams, vēl kaut ko.

Tā lapa, kurā bija pierakstīta šī recepte, bija visvairāk padilusi un ar eļļas traipiem.

Kad pončiku mīklu sataisīju, bieži vien daļu no tās apēdu tāpat… Līdz katliņam un vārošajai eļļai visa mīkla nemaz netika!

Foto: Ilustratīvs

Atceros, ka ar tējkaroti ņēmu biezpiena masu un uzmanīgi liku eļļā vārīties. No neliela kunkulīša mīkla uzpūtās par smuku pončiku.

Laikam pēdējo reizi mājās biezpiena pončikus esmu gatavojusi bērniem pirms gadiem pieciem. Tagad, atšķirībā no laika bērnībā, sevi nevaru saukt par saldummīli.

Saistītie raksti

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz