Ceturtdiena, 2. maijs Sigmunds, Zigismunds, Zigmunds
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Dabīgais vairogs jāveido pašiem; kā stiprināt imunitāti

Saaukstēšanās un gripas sezonā stipra imunitāte var pasargāt no saslimšanas, uzsver mediķi. “Mums ir jāstiprina sevi ar to, ko daba mums dod,” iesaka ģimenes daktere Anita Liepa. Viņa skaidro, ka imūnsistēma ir visa pamatā, lai pilnvērtīgi baudītu dzīvi, tāpēc, pirms doties pie ārstiem likvidēt sekas, jāpārdomā gan sava ēdienkarte, gan ikdienas paradumi.

Dabīgais vairogs jāveido pašiem; kā stiprināt imunitāti
Foto: pixabay.com
27.09.2020 06:00

Agnese Kuplēna

"Kurzemes Vārds"

 

Visu var atrast dabā

“Mums blakus ir priežu meži, jūra – staigājiet, elpojiet tīro gaisu un kustieties,” lasītājus uzrunā A. Liepa. Viņa apgalvo, ka divu stundu aktīvas darbības dienā ir viens no stipras imūnsistēmas garantiem. “Ja jums ir sēdošs darbs, tad vismaz ejiet uz darbu kājām, brīvdienās paskrieniet vai aizejiet līdz jūrai, brauciet uz mežu sēņot. Tāpat kā jebkuram augam nepieciešama saule un svaigs gaiss, arī cilvēkiem tie vajadzīgi labai dzīvei,” daktere stāsta.

A. Liepa iesaka pārtikā lietot sezonālos dārzeņus un augļus.

“Nevajag ēst importētos, mums ir pilns tirgus ar mūsu platuma grādos pieejamiem dārzeņiem, zaļumiem, augļiem, ogām. Mūsu pašu ābolos un burkānos ir ļoti daudz vitamīnu, kas mums nepieciešami.” Mediķe iesaka lietot D vitamīnu. “Ja vēl vasarā to uzņemam ar sauli, tad, iestājoties rudenim, noteikti D vitamīns jālieto papildus. Devas ir ļoti individuālas, bet, ja organismā trūkst D vitamīna, novājinās imūnsistēma, ir jūtams nogurums.”

Liela nozīme cilvēka imūnsistēmas veselīgai uzturēšanai ir arī miegam.

Ģimenes ārste iesaka pieaugušam cilvēkam atvēlēt laiku miegam vismaz astoņas stundas diennaktī, bet bērnam – pat vairāk. “Ja cilvēks regulāri neizguļas un pārstrādājas, viņš elementāri izdeg. Tad slimība cilvēku atrod pati un liek atpūsties un pārdomāt dzīves prioritātes,” A. Liepa uzsver.

Profilaksei daktere iesaka lietot zāļu tējas, piemēram, plūškoka, pelašķu. Priežu pumpuru sīrupu medū daktere lieto tad, kad jūt tuvojamies saaukstēšanos. “Tas ir ļoti spēcīgs. Nav obligāti šo vitamīnu buķeti lietot ikdienā. Bet, ja jūtat, ka kaut kas īsti nav labi, tad priežu sīrups būs lieliskas zāles.”

Imunitātei brīvdienu nav

Savukārt farmaceite Zane Melberga (“Euroaptieka”) vēl papildus dakteres ieteikumiem, iesaka atcerēties regulāri vēdināt telpas un mitrināt gaisu – tas palīdzēs uzlabot mikroklimatu telpās. “Ja organisms netiek pilnvērtīgi apgādāts ar skābekli, tas vājina imunitāti un var veicināt uzņēmību pret slimību izraisītājiem,” viņa uzsver.

Imunitāte ir jāstiprina visa gada garumā.

Īpaši svarīga tā ir šobrīd, koronavīrusa straujās izplatības laikā. Ja nu tomēr ar pārtiku visi nepieciešamie vitamīni nav uzņemti, var papildus izvēlēties arī kādu multivitamīnu un minerālu kompleksu, kura sastāvā ir C, A un D vitamīni, kas veicina normālu imūnsistēmas darbību. Savukārt B5 vitamīns palīdz samazināt nogurumu, nespēku un uzturēt garīgās darbspējas. Kompleksā esošais cinks, selēns, C un E vitamīni veicina šūnu aizsardzību pret oksidatīvo stresu. “Tāpat ir svarīgi arī regulāri un lielās devās uzņemt omega 3 taukskābes, no kurām svarīgākās ir DHS (dokozaheksaēnskābe) un EPS (eikozapentaēnskābe). Tās nodrošina organisma funkcijas – imunitāti, palīdz uzturēt normālu smadzeņu darbību, normālu redzi un veicina normālu sirds darbību,” norāda farmaceite.

Bet rudens saaukstēšanās slimību profilaksei viņa iesaka parūpēties par deguna gļotādu, jo saslimšana organismā izplatās tieši caur elpceļiem. Ieteicams skalot un mitrināt gļotādu, lietojot 0,9 % jūras ūdeni. Papildus tam pirms došanās ārā deguna gļotādu var ieziest ar speciālām ziedēm, kuras kavē mikrobu un vīrusu nokļūšanu deguna gļotādā.

Kā atzītu un efektīvu metodi dažādu hronisku slimību ārstēšanā lieto arī ozonterapiju.

“Izejot 10 seansu kursu, ozons asinīs saglabājas pat 6 mēnešus. Tas palīdz stiprināt imūnsistēmu un atbrīvoties no nevēlamām baktērijām,” skaidro mediķe Agra Šneidere. Viņa praktizē arī citas metodes, tostarp jonizētā skābekļa terapiju, kura gan paaugstina imūnsistēmu, gan arī palīdz organismam atjaunoties, tāpēc plaši lietota sporta medicīnā.

Ozona terapijā ozonu no īpaša aparāta sajauc ar pacienta asinīm no vēnas un iešpricē muskulī. Pacienti saka, ka process esot sāpīgs, bet iedarbīgs. “Šai terapijai ir baktericīda, virocīda un fungicīda iedarbība. Tas nozīmē, ka tiek nogalināti vīrusi un baktērijas, kas organismā nav vajadzīgi, kā arī terapija darbojas kā pretiekaisuma metode. Uzlabojas organisma skābekļa apgāde, asinsrite un imunitāte,” mediķe saka.

Dakteres Anitas Liepas padoms

Vienādās proporcijās samaļ dzērvenes un ķiplokus, ko samaisa ar medu. “Dzērvenes būs labs C vitamīna avots, un ķiploks – imūnsistēmas uzlabošanai,” viņa saka. Šis maisījums jālieto pa puskarotītei dienā rīta pusē, kad vitamīni labāk uzsūcas.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz