Otrdiena, 16. aprīlis Mintauts, Alfs, Bernadeta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Galvenais – nekautrēties, iet un darīt. Brīvdabas trenažieru laukumos izvingroties var kā jaunieši, tā seniori

Liepājā daudzās vietās ierīkoti brīvdabas trenažieru laukumi, kurp izvingroties un izkustēties var doties kā jaunieši, tā seniori. Kā saka trenere Dace Dieviņa, pats galvenais ir aizdzīt to briesmīgo bubuli, kas piemīt visiem. Tā vārds ir slinkums. Galvenais – nekautrēties, iet un darīt. Lai rādītu piemēru citiem senioriem, par modeli aicinājām 92 gadus veco liepājnieci Dzidru Stacēviču, kura ikdienā regulāri izvingrojas laukumā, kas iekārtots pie Veco ļaužu dzīvojamā nama Ganību ielā.

Galvenais – nekautrēties, iet un darīt. Brīvdabas trenažieru laukumos izvingroties var kā jaunieši, tā seniori
Foto: Egons Zīverts
06.11.2021 06:00

Daiga Lutere

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

“Vispirms gribu atgādināt, ka Liepājā brīvā dabā esošos trenažieru un vingrošanas laukumus drīkst izmantot ikviens, kurš grib kustēties un būt vesels. Pieļauju, ka ne tikai jaunieši, bet arī seniori tiem gājuši garām un domājuši – varbūt vajadzētu pamēģināt? Bet vai man sanāks? Vai tikai kāds uz mani šķībi nepaskatīsies utt. Noteikti nevajag baidīties!

Tad, kad slinkuma bubulis aizdzīts un esat pirmo reizi atnākuši, tad vispirms mierīgi pieejiet pie katra rīka, apskatiet, izpētiet, kā ar to varētu darboties. Praktiski ikvienu no tiem var izmantot radoši, nevis tikai vienā vienīgā veidā.

Šeit, laukumā pie veco ļaužu nama, informācija, instrukcija ir pie katra rīka un arī pie stenda. Tā nesteidzoties var sākt mēģināt. Bet visu pamazām un apzinoties savas spējas. Šajā laukumā ir divi trenažieri, uz kuriem jāuzkāpj (imitē slēpošanu un “gaisa staigātājs”) un kuri tiešām prasa spēku un līdzsvaru. Ar šiem labāk nesākt.

Senioriem, kuri vēl mazliet baidās, vēl saņem dūšu, lai vingrotu svaigā gaisā, varu ieteikt sameklēt kādu atbalsta personu: draudzeni, kaimiņieni, bērnu, mazbērnu vai kādu citu, ar kuru pirmo reizi aiziet uz laukumu, to izpētīt un padarboties.

Viens otrs domā: “Tagad taču rudens, paliek auksti. Labāk sākšu pavasarī!” Neatlieciet! Sāciet jau tagad, jo veselam un možam jābūt jau šodien. Ne velti saka – nav nepiemērotu laika apstākļu, ir nepiemērots apģērbs.

Cepuri, cimdus, un aiziet!

Kāpēc jākustas, jāvingro? Stāstīt varētu ļoti daudz, bet, ja pavisam īsi, tad regulāras fiziskās aktivitātes svaigā gaisā uzlabo asinsriti, miegu, zarnu trakta darbību, samazina stresu, uzlabo līdzsvaru, koordināciju, koncentrēšanās spējas, vairo spēku, mazina traumatisma risku, palīdz vairot enerģiju, labu garastāvokli un uzlabot stāju, pašsajūtu u.c.

Kad garastāvoklis labs, tad dzīve šķiet skaista! Vēl būtisks aspekts, kas arī senioriem ļoti svarīgs, – iespēja socializēties, satikt līdzīgi domājošos, jaunus draugus. Protams, šobrīd jāievēro visi drošības pasākumi,” trenere iedrošina.

Vēl pirms treneres ierašanās Dzidras kundze apsēdās uz velotrenažiera un sāka iesildīties, minot pedāļus. Viņa smejot moži teica tā: “Tagad braukšu uz Bernātiem bekas lauzt!” Velotrenažieris trenē un stiprina kāju muskuļus, uzlabo koordināciju. Vēl šo rīku var izmantot, lai veiktu spēka vai stiepšanās vingrojumus. Piemēram, sēdēt, turēties pie rokturiem un celt augšā saliektas kājas. Tas stiprinās vēdera muskuļus. Foto: Egons Zīverts
Te var izdarīt tik daudz! Pirmais – turoties pie stieņa, pietupies un celies atkal kājās. Tiks stiprinātas ceļu locītavas, rokas, sēžas muskuļi Otrais – ar rokām atbalsties pret stieni. Saliec un iztaisno rokas kā piepumpējoties. Tiks darbināti roku un krūšu muskuļi, tas uzlabos, stiprinās ķermeņa augšdaļas spēku. Foto: Egons Zīverts
Kāpšanas trenažieris. Jāturas pie stieņa un jāuzkāpj uz paaugstinājuma. Kas par sevi ir pārliecinātāki, tie pie stieņa neturas. Ar labo kāju uzkāpj, ar labo atmuguriski nokāpj. Turpina ar kreiso, tad atkal ar labo. Var arī pamīšus, kā arī ar sānu. Vingrojot pie šī rīka, uzlabojas kāju un roku muskuļu spēks. Tiek trenēta koordinācija un līdzsvars. Foto: Egons Zīverts
Līdzsvara dēļi (taisnais un viļņotais) palīdz trenēt līdzsvaru. Soļojot jāturas pie atbalsta stieņa. Vēl viens veids, ka rīku izmantot: turies pie stieņa un ar abām kājām stāvi līdzsvara dēļa ārpusē. Ar vienu kāju sāniski pārkāp tam pāri un kāju noliec uz zemes (starp dēli un stieni). Cel pāri otru kāju un nostājies uz abām. Turpini kustību, kāpjot pāri dēlim, uz otru pusi. Šis vingrinājums kājām liek kustēties uz sāniem, trenējot gūžu locītavas, liekot koncentrēties un uzlabojot līdzsvaru, koordināciju.
Pie viļņveida stieņa uzdevums it kā vienkāršs: jāsatver aplis (vispirms izdara ar labo, tad ar kreiso roku) un tas jāvirza pa stieni, tam nepieskaroties. Tiek uzlabota koncentrēšanās spēja, acu un roku koordinācija, pieaug spēks plecu joslā, izkustinās plaukstu locītavas. Var kustināt visu ķermeni līdzi rokai. Foto: Egons Zīverts
Šo trenažieri var izmantot radoši, ne tikai tam, lai izvingrinātu plaukstu, elkoņu un plecu locītavas. Piemēram, pieturoties pietupies un izdari izklupienus. Ar vienu, tad ar otru kāju. Foto: Egons Zīverts
Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz