Piektdiena, 28. februāris Skaidrīte, Justs, Skaidra

Ieteikumi pirmās palīdzības sniegšanai: Aizrīšanās

Ieteikumi pirmās palīdzības sniegšanai: Aizrīšanās
Foto: Publicitātes
12.02.2020 13:30

Anda Pūce

"Ligzda"

Atslēgvārdi

Saskaņā ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) datiem ikdienā mediķi vidēji dodas uz 130–150 izsaukumiem traumu dēļ.

“Sunstar Group” mācību un konsultāciju centrs piedāvā dažus ieteikumus palīdzības sniegšanā, kas var noderēt ikvienam.

Retāk, tomēr arī gana bieži sastopamas traumas, saistītas ar aizrīšanos, īpaši ēdot gaļas ēdienus. Lai tā nenotiktu, ēdiens rūpīgi jāsakošļā un jāievēro arī pieklājības princips – nerunāt ar pilnu muti.

Mums visiem ir refleksa aizsargreakcija, tāpēc, ja manām, ka līdzcilvēks ēdot sācis spēcīgi klepot, tas, visticamākais, liecina par aizrīšanos. Ja tomēr cilvēkam neizdodas paša spēkiem svešķermeni izklepot, jāsāk sniegt palīdzību – jāveic 5 uzsitieni pa muguru starp lāpstiņām. Veicot šo manipulāciju, cietušajam jābūt noliektam uz priekšu, apmēram 90° leņķī, ar vienu savu roku atbalstot cietušo pie krūšu kaula, ar otras rokas plaukstas pamatni veicam skārienveida slīdošus sitienus starp lāpstiņām virzienā uz priekšu.

Ja arī šie palīdzības centieni ir neveiksmīgi, jāturpina ar Heimliha paņēmienu – pārvietojamies cietušajam aiz muguras, zem padusēm gar sāniem apņemam viņu, vienu savu roku savilktu dūrē novietojam cietušajam uz “saules pinuma” vietas (virs nabas, zem krūšu kaula apakšējā gala), ar otru roku aptveram savu dūrē savilkto roku un izpildām rāvienus piecas reizes virzienā uz sevi un mazliet uz augšu.

Ja arī tad svešķermenis nav izklepots un smakšana turpinās, noteikti jāzvana ātrajai palīdzībai, jo cietušais ir dzīvībai bīstamā stāvoklī, kā arī jāatgriežas pie pieciem uzsitieniem pa muguru un Heimliha paņēmiena.

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli