Ceturtdiena, 2. maijs Sigmunds, Zigismunds, Zigmunds
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Kad vēsums jāpērk par naudu. Kā izvēlēties gaisa kondicionieri

Šovasar būtu grūti atrast cilvēku, kas nesūdzētos par neciešamu karstumu mājās. Atvērti logi nav glābiņš, un daudzi sāk lūkot pēc kondicioniera. Kā to izvēlēties, un kas noteikti jāņem vērā, stāsta SIA “Vega 1 serviss” projektu vadītājs Roberts Čirkšis.

Kad vēsums jāpērk par naudu. Kā izvēlēties gaisa kondicionieri
Ražojot aukstumu, noteikti rodas siltums, kas jāizvada laukā. Tāpēc kondicionieris sastāv no divām daļām – iekšējās un ārējās. (Foto: pexels.com)
30.07.2021 06:00

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Vēl pirms pareizā kondicioniera izvēles būtu jāsāk ar pareizo laiku. Par to nebūtu jādomā vasaras vidus svelmē, kad smokam nost un naktī nav iespējams gulēt. Tāpat kā ratus kaļ ziemā, kondicioniera iegādei laiks jāveltī pirms karstās sezonas, lai atrastu piemērotāko un izdevīgāko risinājumu. Pašlaik cilvēki pārmaksā un spiesti ķert un grābt to, kas ir pieejams.

Pirmā lieta, kas jāsaprot, – cik daudz aukstuma vajadzīgs, vai dzesēsim visas telpas vai tikai vienu, kurā guļam. Var uzstādīt kondicionieri koridorā, lai gaiss skrien pa visām telpām. Mājās budžeta variantā parasti izvēlas uzstādīt vienu lielāku iekārtu, taču pastāv iespēja dot veldzi katrai telpai.

Nākamais ir tehniskais risinājums, kur šīs iekārtas izvietot. Vai tās ir uz ritenīšiem stumdāmas un siltumu pūš ārā, vai arī atrodas pie sienas, griestiem. Mobilais kondicionieris, kādus cilvēki pērk būvniecības veikalos, siltumu ražo iekšējā daļā un tad ar ventilatoru izpūš laukā. Daudzi mums zvana un jautā, vai iespējams nopirkt kondicionieri, kuram nekas nav jāvada ārā caur sienu? Atbilde ir nē, jo fizika nav atcelta. Lai ražotu aukstumu, rodas siltums, kas kaut kur ir jāliek. Būs iekšējā vizuāli estētiskā kaste, kas ražos un pūtīs aukstumu, un ārējā kaste, par kuras novietošanu ir jāpadomā. Privātmājām tā nav tik liela problēma, bet īsta bēdu ieleja, ar ko saskaramies, kad klienti mūs uzrunā, ir daudzstāvu mājas. Ja dzīvoklim nav balkona, uz kura novietot ārējo daļu, tad likums pieprasa novietošanu uz nama fasādes saskaņot ar pārējiem kaimiņiem, kas ir visai pagrūti. Citādi jau tehnoloģijas attīstās, kondicionieri kļūst arvien klusāki un nevienam netraucē.

Iekšējo bloku vēlams novietot tā, lai auksto gaisu nepūš tieši virsū darba vai guļamzonā. Tirgū gan ienāk arī iekārtas ar wind free režīmu – bez tiešās pūšanas, tās aukstumu atdod caur mikrocaurumiņiem korpusā. Šis ir labs risinājums birojiem, kuros nav brīvas platības, kur novirzīt gaisa plūsmu. Viedajām iekārtām ir arī tā sauktās modrās acis, kas seko līdzi, kur atrodas cilvēks, un novirza plūsmu prom.

Gaisa atdzesēšanas iekārtas iespējams vadīt savā viedtālrunī. Kamēr brauc mājās, kondicionieris jau sagatavo optimālo mikroklimatu.

Kondicionēšanas iekārtām pieejama arī apkures funkcija, kas labi noder starpsezonā, lai nebūtu jāpērk elektriskais sildītājs. Sildīties ar kondicionieri būs trīsreiz lētāk.

Viens no kondicionieru tipiem ir siltumsūknis, kas piemērots darbībai ziemā un labi dos siltumu līdz mīnus 25 grādu āra temperatūrai. Šīm sistēmām var pieslēgt arī ūdens apsildi. Izmaksas nav lielākas kā jebkurai tradicionālai apsildes sistēmai.

Privātmājās pastāv iespēja dzesēt telpas ar ventilācijas sistēmām, ja tādas ir atbilstoši izbūvētas. Svarīgi, lai tās būtu projektētas ne tikai gaisa apmaiņai, bet arī dzesēšanai vasaras sezonā.

Cilvēkiem, kuri paši veikalā nopērk kondicionieri, jāņem vērā, ka uzstādīt šīs iekārtas drīkst tikai speciālisti, kas ieguvuši sertifikātu. Tas ir caurums likumdošanā, jo cilvēks, kas neprot apieties ar aukstuma iekārtām, var nejauši palaist gaisā freonu, nodarot kaitējumu sev un videi, vai sabojāt caurules. Firmas negrib uzņemties atbildību, ja praktiskais latvietis pats jau sācis kaut ko darīt, un tas ir saprotams, jo nevaram šādā gadījumā uzņemties garantiju.

Visvienkāršākā un lētākā uzstādīšana būs gadījumā, ja iekšējo bloku var novietot uzreiz aiz sienas, kur atrodas ārējais bloks. Mobilo kondicionieri var nopirkt, sākot no 350 eiro. Optimālu iekārtu cena ar visu montāžu ir, sākot no 950 eiro.

Kondicionieris nav ledusskapis, kuru noliek, iesprauž kontaktligzdā un aizmirst. Ražotājs pieprasa tam vismaz reizi gadā veikt apkopi. Ja nepieciešams, jāiztīra gan iekšējā, gan ārējā bloka filtri, jāpārbauda, vai strādā kondensāta aizvadīšanas sistēma. Jāveic dezinfekcija pret baktērijām, kas var rasties pie noteiktas temperatūras.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz