Pirmdiena, 29. aprīlis Raimonds, Laine, Vilnis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Neaizmirsti izmazgāt arī ziemas jaku

Apģērba kopšana ziemā šķiet sarežģīts process, jo jau doma par kādas lielas ziemas jakas vai smaga mēteļa mazgāšanu un žāvēšanu nevienam vien uzdzen stresu. Nemaz nerunājot par bailēm, ka apģērbu varētu sabojāt vai pēc mazgāšanas tas neizskatīsies kā jauns.

Neaizmirsti izmazgāt arī ziemas jaku
Iespējams, nenēsājot ziemas apģērbu visu dienu un tajā nedodoties fiziskās aktivitātēs, var rasties priekšstats, ka tas nemaz nav netīrs. Taču ar laiku apģērbs var sākt smakot vai uz tā var parādīties pleķi no lietus, sniega vai no ceļa uzšļāktiem dubļiem. Tāpēc arī ziemas jaka būtu jāmazgā vismaz pāris reižu sezonā. (Foto: unsplash.com)
30.12.2023 06:45

Džūlija Lote Lapka

Laikraksta "Kurzemes Vārds" pielikums "Ligzda"

Atslēgvārdi

Tomēr eksperti iesaka ziemas apģērbu mazgāt vismaz pāris reižu sezonā.

Cimdi un cepure gan būtu jāmazgā biežāk. Jo īpaši cimdi, kas ikdienā saskaras ar dažādu durvju rokturiem, sabiedriskā transporta stieņiem vai paslīdot nobrucina ietvi.

Ja rokas mazgājam vairākas reizes dienā, tad līdzīgi vajadzētu attiekties arī pret cimdiem.

Tāpat ir svarīgi ziemas apģērbu un aksesuārus izmazgāt pirms to nolikšanas skapī siltajā sezonā, lai tas saglabātos svaigs.

Tomēr silto jaku vai mēteļu mazgāšana bieži tiek atlikta, jo ne vienmēr var redzēt vizuālus pleķus. Taču apģērbs var sākt smakot, var parādīties sviedru pleķi, un tas var sākt izskatīties nobružāts, novalkāts vai nekopts.

Ilggadēja mēteļu šuvēja Velta Priedola iesaka vispirms pievērst uzmanība drēbju marķējumiem, jo bieži vien tur ir ne tikai rakstīts, no kāda auduma darināts apģērbs, bet arī – kā drīkst vai nedrīkst mazgāt un kopt konkrēto audumu.

“Ar vilnas virsdrēbēm noteikti jābūt saudzīgākiem, un, ja tās tiešām ir netīras, vislabāk būtu tās nest uz ķīmisko tīrītavu.

Sintētisku vai stepētu materiālu apģērbu vai mēteli var mazgāt veļas mazgājamajā mašīnā vai ar rokām,” viņa skaidro.

Mazgājot ar rokām, var nodrošināt lielāku saudzīgumu un pārliecināties, ka apģērbs netiek sabojāts, bet mazgāšana var nebūt tik efektīva.

Savukārt, mazgājot veļasmašīnā, jāapzinās risks, ka pildījumi ziemas jakās var saplakt un sakrist uz vienu malu, tāpēc jāņem vērā uz apģērba marķējumiem minētie mazgāšanas grādi un centrifūgas apgriezieni.

Lai pildītās jakas nezaudētu pufīgumu, vairāki eksperti internetā iesaka žāvētājā iemest pāris tīru tenisa bumbiņu, kuras ievietotas zeķē.

Tās griežoties, novērsīs savēlumus.

“Ja, piemēram, mētelim ir kāds konkrēts traips, no kura grib atbrīvoties, uz tā var uzsmidzināt traipu noņēmēju vai pabrucināt ar ziepju ūdeni un tikai tad mazgāt.”

Pirms mazgāšanas arī jāpārliecinās, ka visi rāvējslēdzēji ir aizvilkti un kabatas iztukšotas. Savukārt mazgāšanai jāizmanto viegli skalojams mazgāšanas līdzeklis bez veļas mīkstinātāja, lai nodrošinātu, ka biezāks apģērbs tiek kārtīgi izskalots.

V. Priedola iesaka virsdrēbes žāvēt, uzliekot tās uz pakabināmā vai manekena, lai tās nezaudētu formu un nesaburzītos.

Ja ir vēlme atsvaidzināt mākslīgās kažokādas apdares, kas bieži vien ir komplektā ar mēteļa vai jakas kapuci vai apkakli, tās iesaka mazgāt ar rokām.

Visbiežāk tās ir noņemamas no pārējā apģērba, tādēļ nebūs jāmazgā visa jaka.

Bļodā var sajaukt vēsu ūdeni ar mazgājamo līdzekli. Kad apdare ir izmērcēta un viegli izbrucināta, to skalo, kamēr ūdens vairs nav ziepjains.

Tai atļauj izžūt bez jebkāda karstā gaisa vai radiatora palīdzības. Bet, lai apdare neizskatītos sapinkājusies, to var prātīgi izķemmēt.

Uzziņai

Mazgājami mēteļu audumi (par mazgāšanu pārliecinies, iepazīstoties ar apģērba marķējumu):

  • kokvilna,
  • neilons,
  • lins,
  • vilna,
  • zīds,
  • poliestera maisījumi,
  • glīss,
  • vinils.

Nemazgājami mēteļu audumi (ar šiem, iespējams, tiks galā ķīmiskā tīrītava):

  • āda,
  • zamšāda,
  • tafts,
  • viskoze,
  • samts,
  • kažokāda.

Avots: tumbledry.in

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz