Ceturtdiena, 2. maijs Sigmunds, Zigismunds, Zigmunds
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Receptes: lai skolnieciņam vēders neburkšķ

Vecākiem, kuriem ir sākumskolēns, svarīgi ir parūpēties gan par bērna drošību, gan arī par to, lai viņš būtu vesels un pienācīgi paēdis. Pienāk brīdis, kad bērnam pašam jāpārkļūst mājās no skolas un kādu laiku jāpavada vienam, līdz mājās pārrodas pieaugušie. Tas ir laiks, kad savām atvasēm iemācīt dažas vienkāršas receptes maltītei.

Receptes: lai skolnieciņam vēders neburkšķ
Foto: Ligitas Kupčus-Apēna
12.03.2022 06:00

Liene Kupiča, Ligita Kupčus-Apēna

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Bērnus vēlams iesaistīt virtuves darbos pēc iespējas agrākā vecumā, lai viņiem veidojas interese par dažāda veida ēdieniem un prasme paša spēkiem pagatavot pilnvērtīgu, veselīgu maltīti. Turklāt, kā zināms, ja bērns pats būs gatavojis sev ēst, tad, visticamāk, arī galarezultātu notiesās ar gardu muti. Un maltītes gatavošana ģimenei var būt jauks iemesls kopā būšanai.

”Svarīgākais, kas jāņem vērā ēst gatavošanā, ir bērna vecums: jo mazāks bērns, jo viņš drīkst gatavot pēc iespējas vienkāršāku ēdienu. Otra lieta – vai un kas bērnam garšo. Lai arī tendences, kopš es strādāju par uztura speciālisti, ir mainījušās, tomēr bērniem joprojām ne pārāk iecienīti ir dārzeņi. Trešais – lai ēdiens, ko pats gatavo, nav pārsātināts ar cukuru un kādās piedevās nav klāt tā saucamie slēptie cukuri,” saka Liepājas Izglītības pārvaldes uztura speciāliste Vija Udarska.

Runājot par bērnu uzturu un iemācīšanu gatavot, viņa zina ieteikt, kā nevajadzētu būt. Proti, viņa atminas situācijas, kad redzējusi skolas vecuma bērnus graužam sausus roltonu makaronus.

”Protams, svarīgi, lai bērni būtu paēduši un, kamēr mājās ir vieni paši, tomēr apgūst elementāras virtuves zinības un papildina savu patstāvīgās dzīves pieredzi. Galvenais, lai bērniem ir pieejami produkti.

Desas un cīsiņi nav tas labākais variants, bet kā piedeva, piemēram, omletei, noderēs,” uzsver V. Udarska.

”Bērniem ļoti garšo vārīti makaroni, taču tā vietā, lai tos ēstu ar kečupu vai majonēzi, ieteicams tiem pievienot rīvētu sieru un ēst labāk ar krējumu,” viņa turpina. ”Rudens sezonā ērts un viegli pagatavojams ēdiens ir kabaču pankūkas – kabaču šķēles apviļā miltos un olā un izcep. Vēl bērni ir iecienījuši viegli pagatavojamās omletes. Arī biezpiens ir ne tikai viegli pagatavojams un dažādos veidos, bet arī uzturvērtības un uzturvielu ziņā vērtīgs produkts: tam var pievienot ogas vai jogurtu, un ēdiens gatavs!” iesaka uztura speciāliste.

”Bērniem patīk arī tostermaizes un pankūkas. Tās arī ir viegli pagatavojamas. Pie pankūkām ieteicams ēst ogas vai mājās gatavotu ievārījumu, taču nevajag pārspīlēt, zinot to, ka pankūku gatavošanā izmanto cukuru un arī ievārījumā tā ir daudz.”

RECEPTES

Cepta ola

Vienkāršs un visiem zināms ēdiens, kas visiem atgādina bērnību. Nepieciešamas 2 olas, šķipsniņa sāls, ēdamkarote eļļas vai pāris gramu sviesta.

Aizdedzina gāzes plīts riņķi vai ieslēdz elektrisko plīti. Uzliek pannu, uzkarsē eļļu vai izkausē sviestu. Uzsit uz pannas olas, uzkaisa sāli. Kad baltums savilcies balts, tad pārspiež dzeltenumu un ar pannas lāpstiņu olu apgriež otrādi un cep, kamēr dzeltenuma puse ir brūngana. Pannu noņem no riņķa, izslēdz plīti.

Olas liek uz šķīvja, ēd vai nu tāpat, vai ar krējumu, majonēzi, svaigiem dārzeņiem, vai liek uz maizes. Bērniem patīk, ja tā ir tostermaize, uz kuras uzsmērēts sviests un kopā ar karstu olu izkūst.

Foto: Liene Kupiča

Omlete

Nedaudz sarežģītāka olas cepšanas versija. Vajadzēs 2 olas, sāli, 10 ēdamkarotes piena vai ēdamkarote krējuma, eļļa vai sviests. Piedevās vēl var būt ripiņās sagriezti cīsiņi.

Ņem bļodiņu, iesit olas. Ar ēdamkaroti vai dakšiņu sakuļ. Pievieno sāli, pienu vai krējumu. Izmaisa. Ja ir vēlēšanās, pievieno cīsiņus.

Uzkarsē pannu, uz kuras ir taukvielas. Uzlej olu masu uz pannas un maisot sagaida, kad tā sarecē. Izslēdz plīti, noņem pannu no plīts. Olu ēdienu liek uz šķīvja. Var ēst ar krējumu.

Biezpiens ar dārzeņiem

Jāsagādā biezpiens, svaigs gurķis, tomāts, lapu salāti (jebkāda veida), lociņi, skābais krējums un sāls.

Ņem dēlīti, uz tā sagriež gurķi, tomātu gabaliņos, liek bļodiņā. Pievieno sagrieztus lociņus un salātu lapas. Sastāvdaļām pievieno biezpienu, skābo krējumu un sāli. Visu samaisa, un var ēst tāpat vai piekožot maizīti.

Dārzeņu tortilja

Jānopērk 1 pilngraudu tortilja, kausētais siers vai krēmsiers, tomāts, svaigais gurķis un jebkādi lapu salāti.

Uz galda izklāj tortilju, apsmērē to ar kausēto sieru vai krēmsieru. Uz dēlīša sagriež tomātu, gurķi, lapu salātus, visu uzber apsmērētai tortiljai, aizloka, un gatavs notiesāšanai.

Jau nav pārliecības, vai bērns pratīs apieties ar nazi, iepriekšējā vakarā var uztaisīt nelielas sagataves – jau sagrieztus gurķus, tomātus, salātus, zaļumus ielikt traukos, pārklāt ar pārtikas plēvi un novietot ledusskapī. Bērnam nākošajā dienā atliks tikai to izņemt un visu salikt kopā.

IDEJA

Sviestmaižu veidi pusdienu kārbiņā skolēnam

Gatavojot sviestmaizes, uztura speciālisti par visveselīgāko atzīst pilngraudu maizi, jo tā satur B un E grupas vitamīnus, bet rupjmaize ir īpaši bagāta ar kalciju, kāliju, magniju, dzelzi un citām minerālvielām.

Tāpat šāda maize nodrošina organismu ar nepieciešamajām šķiedrvielām un saliktajiem ogļhidrātiem. Saliktos ogļhidrātus organisms pārstrādā lēnāk, tie rada sāta sajūtu un ir pietiekošs enerģijas avots.

Savukārt dažādi sviestmaižu pildījumi ļauj uzturu pilnveidot un padarīt daudzveidīgu.

Sviestmaižu pildījumi:

  • Sviests, siera šķēle, bumbiera šķēlīte.
  • Sviests, vārīta liellopu gaļa, zaļumi.
  • Medus, biezpiens, banānu šķēlītes.
  • Cepta, vārīta vai tvaikota zivs, svaiga gurķu šķēlīte, kas pārslacīti ar citrona sulu.
  • Tuncis, sajaukts ar vārītu, sasmalcinātu olu un ēdamkaroti krējuma. Dekorē ar svaiga gurķa šķēlītēm un zaļumiem.
  • Sviests, maltās gaļas kotletītes, gurķu, tomātu šķēlītes.
  • Biezpiens, krējums, zaļumi.
  • Zaļumu sviests, krabju nūjiņas

Lai sviestmaizes neapniktu, pusdienu pagatavošanai var izmantot lavašu, pitas maizi vai galetes.

Avots: sievietespasaule.lv

Ieteikumi – un tie vispirms!

  • Bērnam vispirms jāiemāca droši apieties ar elektrisko vai gāzes plīti. Drošības labad ieteicams gāzes plītij izmantot spiežamo vai speciālo plīts aizdedzināšanas šķiltavu, ne sērkociņus, un vēlams darboties uz izmēra ziņā mazākā riņķa. Ja plīts ir elektriskā – ierādīt, kā noregulēt vidējo karstumu. Atgādināt, ka pēc gatavošanas panna no plīts jānoņem un plīts ir jāizslēdz.
  • Atgādināt, ka – ja stāv pie plīts, tad pie plīts, nevis novēršas un sāk darīt citas nodarbes. Citādi ēdiens var piedegt, piedūmot telpas un radīt uztraukumu ne vien pašam bērnam, bet arī kaimiņiem, kuri var izsaukt ugunsdzēsējus.
  • Alternatīva un pat drošāks variants olas cepšanai var būt mikroviļņu krāsns – olu uzsit uz vienkrāsaina šķīvja (var tādu speciāli iekārtot), kas apziests ar taukvielām, un liek mikroviļņu krāsnī uz minūtēm 2–3.
  • Lai bērns neapjuktu, izejvielas ēdieniem var salikt un sagriezt no iepriekšējā vakara.
  • Jāatgādina, ka jāuzmanās no eļļas un taukvielu sprakšķēšanas.
  • Vecākiem jābūt drošiem, ka bērns prot rīkoties ar nazi un, ripiņas griežot, nesavainosies.
Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz