Ceturtdiena, 2. maijs Sigmunds, Zigismunds, Zigmunds
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Receptes: lietuviešu virtuves gardums – cepelīni

1900. gada 2. jūlijā pie Konstances ezera grāfs Ferdinands fon Cepelīns vēroja pirmo reizi paceļamies gaisā savu lolojumu – ar gāzi pildītu gaisa kuģi, kas tautā ieguva nosaukumu cepelīns. Lietuviešu nacionālais sātīgais ēdiens viņam, iespējams, vispār nebija pazīstams, taču tas turpina cēli nest grāfa vārdu un cepelīniem līdzīgās kartupeļu klimpas joprojām ir iecienītas, turklāt ne tikai Lietuvā.

Receptes: lietuviešu virtuves gardums – cepelīni
Foto: Egons Zīverts
19.02.2022 06:00

Daiga Lutere

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Nu jau divdesmit gadus Rīgas ielā Liepājā atrodas daudzu ēdāju iecienītā kafejnīca “Cepelīni”, kuras ēdienkarte gana plaša, bet, protams, goda vietā ir cepelīni.

Kā stāstīja kafejnīcas īpašniece Vija Mikuļska, doma par šādu nosaukumu topošajai kafejnīcai radusies pēc tam, kad iepazinusies ar jaunu liepājnieci, pēc tautības lietuvieti, kura gatavoja ļoti garšīgus cepelīnus. Kāpēc lai neizmantotu šo skanīgo vārdu?

Pēc atvēršanas atklājās, ka klientiem cepelīni ļoti garšo, un to cienītāju pulciņš mazumā neiet līdz pat šai dienai, tikai vairojas. Gadās arī, ka atnākušie klienti pasūta cepelīnus, bet tie visi jau apēsti un vairs nav ko piedāvāt.

Bet tā nav karbonāde, ko var tūlīt uzcept. Cepelīnu pagatavošanai vajadzīgs laiks. Patiesībā diezgan daudz laika!

“Cepelīnos” viss tiek gatavots uz vietas un pēc pārbaudītas receptes, nevis atlaidinot kaut kur citur rūpnieciski sagatavotus, sasaldētus cepelīnus. Visas detaļas un knifus saimniece mums neatklāj, bet pastāsta, ka daļu no nomizotiem kartupeļiem sarīvē, otru daļu izvāra un pagatavo biezputru. Sarīvētajiem nospiež mitrumu, cieti. Sagatavo, termiski apstrādā vai nu malto vai kūpināto gaļu, to papildinot ar garšvielām. Biezputru kārtīgi un viendabīgā masā sajauc ar nospiestajiem rīvētajiem kartupeļiem. Tad katru veido ar rokām, iekšpusē ieliekot pildījumu.

Kā teica V. Mikuļska, cepelīna formēšanas procesā tas stingri un kārtīgi jāsamīļo jeb jāizveido, lai turētos kopā un pildījums nekristu ārā. Kad tas izdarīts, liek katlā un vāra. Vēl jau arī jāsagatavo mērcīte ar saldo krējumu, sīpoliem un kūpinātu cauraudzīti, kuru pārlej pasniedzot.

To nekad nevarot zināt, kuru dienu kuram no diviem cepelīnu veidiem būs lielāka piekrišana: ar malto gaļu vai kūpināto mājas gaumē. Ir ēdāji, kuri vienmēr pasūta tikai ierastos ar malto gaļu. Ja tie jau beigušies, tad gandrīz vai jāpierunā, lai pagaršo otrus, jo abi tiešām gardi.

Vasarās, kad Liepājā ir tūristu pieplūdums, “Cepelīnus” atrod daudzi lietuvieši, un tie, kas pasūta sev pazīstamo nacionālo ēdienu, nekad nav teikuši neko sliktu, tikai slavējuši, arī par mērci, kas tiek pasniegta pie cepelīniem. Ja vēl pāri pārkaisīti sakapāti zaļumi, tie ēdienam piešķir vieglu papildu garšu un smaržu.

Lietuviešiem arī rozā cepelīni

Lai arī lietuviešu nacionālais ēdiens cepelīni, ir viens no iecienītākajiem gan kaimiņvalstī, gan tepat Latvijas pierobežā, arī Lietuvas šefpavāri seko visā pasaulē vērojamai tendencei pārveidot tradicionālās receptes, lai tās piedāvātu arī cilvēkiem, kas dod priekšroku veselīgākām vegāniskām un veģetārām alternatīvām. Tā radies rozā cepelīns un neparasti pildījumi.

Šefpavāri Lietuvā ir radījuši pavisam jaunas versijas tradicionālajiem kartupeļu un gaļas komfortablajiem cepelīniem. Nu pildītas kartupeļu klimpas var nogaršot arī ar pievienotām bietēm, skābiem kāpostiem, sēnēm un pat griķiem. Pildījumam cūkgaļas vietā restorānos pasniedz arī cepelīnus ar pīles vai bebra gaļu. Šīs variācijas ļauj izbaudīt jaunus gastronomiskus piedzīvojumus, kas balstīti tradicionālās vērtībās.

Vidusmēra lietuvietis – līdzīgi kā vidusmēra latvietis – dienā patērē ap 250 g kartupeļu, kopā gandrīz 100 kg gadā.

Gadsimtiem senā cepelīnu recepte dažādās ģimenēs atšķiras, un tā ir atšķirīga arī dažādos etnogrāfiskajos reģionos. Tradicionāli cepelīnus gatavo no rīvētu kartupeļu mīklas un, līdzīgi kā Latvijā, to pilda ar maltas cūkgaļas pildījumu un pasniedz ar kraukšķīgiem cūkgaļas cauraudzīša gabaliņiem, karamelizētiem sīpoliem un skābo krējumu.

Un, lai gan lielākā daļa vietējo iedzīvotāju joprojām bauda tradicionālo ēdiena versiju, mūsdienu tendences ir izraisījušas interesi un tikai veicinājušas cepelīnu popularitāti.

“Cepelīni kādreiz bija ideāla sātīga maltīte, kas sniedza nepieciešamo enerģiju, lai smagi strādātu lauksaimniecībā Baltijas klimata apstākļos. Laiki ir mainījušies, tāpat ir mainījusies arī lietuviešu virtuve: pēdējo desmitgažu laikā vietējie šefpavāri cepelīnos ir ieviesuši modernas un neparastas garšas, pārveidojuši šo ēdienu par veselīgu ikdienas maltīti,” iepazīstinot ar jaunajām receptēm, saka arī uzņēmuma “Lietuva Travel” komunikācijas vadītāja Sniegole Vaļaugaite.

Viņa norāda, ka restorāni visā valstī piedāvā neparastas cepelīnu variācijas ar plašu garšu paleti no biezpiena līdz piparmētrām, bietēm un griķiem. Turklāt būtiski, ka tagad šis lietuviešu tradicionālais ēdiens ir nobaudāms arī tiem, kas no gaļas lietošanas uzturā atteikušies. Gardēži var nogaršot cepelīnus ar burkānu un kaņepju sēklu pildījumu, kā arī ar sēnēm, dārzeņiem un saulespuķu sēklām pildītas kartupeļu klimpas.

Neparasts ir cepelīns ar ceptiem spinātiem vai īpašie žemaišu cepelīni, pasniegti ar bagātīgu ķiplokaina sviesta un skābā krējuma mērci, kā arī cepelīns ar medījuma gaļas pildījumu.

RECEPTES

Krējumā sautēti cepelīni

Vajadzēs 12 kartupeļus, 400 ml saldā krējuma, 1 lauru lapu, 1 olu, sāli, 2–3 ēd.k. kartupeļu cietes, 2 lielus sīpolus, 200 g kūpinātas krūtiņas, maltus melnos piparus, ķimenes.

Piecus kartupeļus sagriež mazākos gabaliņos, novāra 20 minūtes, līdz tie mīksti. Nokāš, bet ūdeni neizlej. Kartupeļus samīca. Septiņus kartupeļus nomizo, sarīvē uz smalkās rīves, pievienojot nedaudz citronu sulas, lai masa nekļūtu tumša. Tad masu lej marlē, liek virs bļodas un, spaidot ar rokām, nospiež lieko šķidrumu, lai kartupeļi būtu sausi. Pēc pāris minūtēm šķidrumu nolej, atstājot vien bļodā palikušo cieti. Sastampātajiem kartupeļiem pievieno sarīvētos, liek klāt sāli, olu, cieti no kartupeļu nospiešanas un vēl pāris karotes cietes – drošībai.

Tad gatavo pildījumu, pannā apcepot kubiņos sagrieztu krūtiņu, kam pēc laiciņa pievieno ķimenes, sīpolus, un turpina cept, līdz tie ir zeltaini. Pievieno piparus, samaisa, nedaudz atdzesē. Ņem sauju kartupeļu masas, izplacina plaukstā, vidū liek tējkaroti pildījuma, kam pāri pārloka kartupeļu masu, ar abām plaukstām veidojot cepelīna formu. Tā visus cepelīnus sagatavo cepšanai.

Pannā uzkarsē eļļu vai sviestu, pa kārtām liek cepties cepelīnus, nepārblīvējot ar tiem pannu, un apcep minūti no katras puses. Tad liek karstumizturīgā traukā, pārlej ar pāris kausiņiem no kartupeļu vārīšanas pāri palikušā ūdens, pārkaisa ar pildījumam pāri palikušajiem sīpoliem un krūtiņu, pārlej ar saldo krējumu, pievieno lauru lapu. Traukam uzliek vāku vai pārklāj to ar foliju, liek līdz 190 grādiem uzkarsētā krāsnī un sautē 30–40 minūtes. Pasniedz ar skābo krējumu.

Cepelīni ar cūkas un liellopa gaļu

Vajadzēs 1 kg kartupeļu, 4 vārītus kartupeļus, sāli. Pildījumam: 300 g cūkgaļas, 100 g liellopa gaļas, 1 karoti skābā krējuma, sīpolus, piparus vai citas garšvielas.

Nomizotus kartupeļus sarīvē un nospiež sulu. Šķidrumu neizlej, bet pagaida, līdz nostājas ciete. Tad šķidrumu nolej, bet cieti pievieno sarīvētajiem kartupeļiem. Vārītos kartupeļus samaļ. Zaļos un izvārītos kartupeļus samaisa, pieliek cieti, pieber sāli un izmīca. Ņem aptuveni pa 80 g kartupeļu mīklas, saplacina, uzliek pildījumu. Malas kārtīgi aizlipina, izveido garenus kukulīšus un liek verdošā ūdenī. Vāra apmēram 20–25 minūtes, uzmanīgi apmaisot.

Pildījumu sagatavo šādi: gaļu samaļ, pieliek krējumu, pieber garšvielas, samaisa. Pildījumu var gatavot arī no sēnēm vai biezpiena. Ar gaļu pildītus cepelīnus tradicionāli ēd ar sacepta speķa, kausēta sviesta vai krējuma mērci.

Sēlijas cepelīni

Vajadzēs 1 kg kartupeļu, 200 g kūpināta speķa, 2 nelielus vai 1 lielu sīpolu, 1 olu, sāli, saldo krējumu.

Kartupeļus sarīvē uz smalkās rīves vai virtuves kombainā. Tad caur marli nospiež lieko šķidrumu, bet masai jāpaliek nedaudz mitrai. Kartupeļus liek atpakaļ bļodā, pievieno olu, sāli, un visu samaisa kopā. Sīpolus un speķi smalki sagriež, abus kopā izčurkstina uz pannas. Veido cepelīnus. Rokā ņem lielu kartupeļu plāceni, uztaisa viducī iedobi, tajā liek vienu ēdamkaroti ar kaudzi speķa un sīpolu un aizmīca ciet.

Cepelīnus liek pannā cepties palielā eļļas daudzumā. Cep no abām pusēm zeltaini brūnus, tad pārvieto uz cepamās plāts, pārlej ar saldo krējumu un turpina cept līdz gatavībai cepeškrāsnī 180–200 grādu temperatūrā apmēram 10 minūtes.

PADOMI

  • Lai vārot mazinātu cepelīnu izšķīšanas risku, verdošajā ūdenī, kas papildināts ar krietnu šķipsnu sāls, iemaisi iepriekš nelielā auksta ūdens daudzumā iemaisītu 1,5 ēdamkaroti kartupeļu cietes. Ūdens pēc konsistences līdzināsies šķidram ķīselim.
  • Cepelīni jāvāra lielā ūdens daudzumā, tāpēc izvēlies lielu katlu. Uzvāri ūdeni līdz vārīšanās temperatūrai un ar putu karotes palīdzību uzmanīgi ieslidini cepelīnus verdošajā ūdenī.
  • Atkarībā no izmēra tie jāvāra 20–25 minūtes, līdz uzpeld. Vāroties ūdens nedrīkst strauji burbuļot, citādi cepelīni var izšķīst.
  • Cepelīnu gatavošanas iesācējiem iesaka rīkoties viltīgi: sākumā verdošajā ūdenī ieliec vien 1–2 gabaliņus un vēro, kas notiek. Ja pēc 10 vārīšanas minūtēm joprojām viss ir kārtībā, tad katlā saliec arī pārējos.

Avots: tasty.lv

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz