Ceturtdiena, 2. maijs Sigmunds, Zigismunds, Zigmunds
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Receptes: vitamīnu bumbas žogmaļu salātos

”Es i ņipra un dižlaba, manī ir vismaz divreiz vairāk C vitamīna nekā tajā dzeltenajā, skābajā citronā, manī ir vielas, kas veicina vielmaiņu… naglu kabatā nav, bet, ēdot mani, var uzņemt dzelzi” – tā pirmās izdīgušās gārsas vārdā runā kazdandzniece, Māras dārza pirtiņas saimniece Māra Tīmane.

Receptes: vitamīnu bumbas žogmaļu salātos
Avotkrese jebkuriem salātiem piešķirs īpašu svaigumu. (Foto: Māra Tīmane)
26.03.2022 06:00

Linda Kilevica

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

”Man patīk nosaukums žogmaļu salāti, kuros var ielikt pilnīgi visu,” viņa sūta lasītājus pļavās, dārzmalēs, mežos plūkt pilnas saujas zaļo labumu, kas pašlaik mostas no ziemas miega.

Māra iesaka ēst gārsas, nātres, virzu, skābenes, mārpuķīšu, pieneņu un gaiļbiksīšu lapas, māllēpeņu ziediņus, kā arī pumpurus – lazdu, liepu, upeņu. ”Kļavu ziedi ir saldi un medaini. Kad nāks ārā mazās liepu lapiņas, sāks tā kā austiņas grozīties, tās var droši šķīt salātos. Sanāk fantastiski – mīksti, garšīgi un neatšķiras no parastās salātlapas. Man ir liepu dzīvžogs, un pavasarī, kad lapiņas sāk līst laukā, eju ar bļodu gar žogu,” viņa saka.

Visu, kas sašķīts žogmalē, var miksēt kopā ar veikalā pirktiem salātiem un svaigiem dārzeņiem – tomātiem, gurķiem, redīsiem utt. Tomēr svaigajam vitamīnam, kas pats nācis no zemes, piemīt pavasara spēks, tas nav siltumnīcā izdiedzēts loks vai salātlapa. Augam, kas izdīdzis dārzmalē, ir liels spēks.

”Gārsa ir unikāla, palīdz pret tik daudzām kaitēm un vainām.

Vienkārši izejot laukā, var tikt pie lieliskas vitamīnu bumbas, kas ļoti vajadzīga pavasarī pēc ziemas, kad organismam vajag atjaunot sevī visas labās lietas,” uzsver pirtniece.

Arī garšas ziņā vislabākās ir pirmās lapiņas. Vēlāk gārsas un nātres kļūs cietākas un šķiedrainas, pienenēs sakoncentrēsies rūgtums.

Dārzā Mārai aug lakši jeb meža ķiploki. Mežā tie ir aizsargājami augi, taču sēklas var nopirkt un audzēt paši. ”Šie augi ir daudzgadīgi, tiem patīk no dārza pārvietoties uz krūmiem, kur neviens nepļauj un neravē,” viņa novērojusi.

Iespējams, cilvēki domā, ka zāle ir bezgaršīga un pliekana, taču tā nav tiesa. Gaiļbiksīšu lapas piešķir salātiem pikantumu. Tās var arī kaltēt un lietot piparu vietā. Avotkrese jeb ūdenskrese, kas Kazdangas pusē augot gandrīz visos avotos, pēc garšas atgādina sinepes. ”Tā ir vienkārši fantastiska! Šo augu var dabūt arī ziemā zem sniega, pavasarī tas noteikti ir pirmais, ko var ievākt ēšanai.

Es vienkārši uzsmērēju maizi, sagriežu un uzberu avotkreses, un man ir zaļā maizīte. Tās var sasmalcināt un pievienot kefīram, kā mēdz likt lociņus vai dilles,” saka M. Tīmane.

Salātus no savvaļas augiem var gatavot garšīgi, pievienojot jebkādas auksta spieduma eļļas, citrona sulu, medu vai cukuru, sāli. Tikpat labi garšos ar kefīru, krējumu.

Žogmaļu salātos labi iederēsies saulespuķu, ķirbju, naktssveču un citas sēkliņas, dažādi rieksti. Arī sēklās ir dzīvības spēks. Šeit gatavu priekšrakstu nav, var kombinēt visu ar jebko, pēc gaumes.

Par devām un augu kombinācijām M. Tīmane ļaujoties sajūtām. ”Roka paņem to, kas organismam vairāk vajadzīgs. Ja cilvēks sevi mīl un ieklausās sevī, tad jau par daudz neapēdīs. Un neēdam jau salātu bļodu vien, kaut kādu aizdarīti klāt pieēd. Es, piemēram, pielieku vārītas pupiņas, tad jau sanāk kārtīgs ēdiens. Eksperimentēju, pie receptēm neturos, tāpēc ar tām nevaru padalīties. Man nekad nav divu vienādu salātu, jo ņemu to, kas saplūkts, un to, kas pieejams ledusskapī, samaisu kopā, un gatavs,” viņa pastāsta.

RECEPTES

Lakšu salāti ar olu

3 olas, 1 garais gurķis, sauja lakšu, sauja zaļo lociņu, sāls un melnie pipari pēc garšas, eļļa vai bezpiedevu jogurts, citrona sula.

Sasmalcina cieti vārītas olas. Gurķi sagriež kubiņos. Lakšus un lociņus sakapā. Visas sastāvdaļas bļodā samaisa ar sāli, pipariem pēc garšas. Aizdaram var izmantot gan bezpiedevu jogurtu, gan mērcīti no eļļas un citrona sulas.

Pieneņu lapu salāti ar anšoviem

Sauja jauno pieneņu lapiņu. 5–10 ķirštomāti, 10 anšovu filejas, eļļa, sāls.

Pieneņu lapas nomazgā un sagriež, ķirštomātus pārgriež uz pusēm, anšovus arī pārgriež gareniski uz pusēm. Bļodā liek pieneņu lapas, ķirštomātus un anšovu filejas, pārlej ar olīveļļu, ja grib pārber sāli, taču pietiek arī ar anšovu sāļumu.

Nātru pesto

Pāris saujas nātru, 200 g cietā siera, 2 ķiploku daiviņas, sauja lazdu riekstu, eļļa, melnie pipari, sāls.

Sieru sarīvē, riekstus rupji sakapā un sablendē ar nātru lapām, ķiplokiem, eļļu un garšvielām. Pesto pasniedz pie rīsiem, makaroniem, gaļas ēdieniem, smērē uz maizītēm, pievieno tomātiem, salātu mērcēm. Vislabāk pesto gatavot nelielā daudzumā un ēst uzreiz. Kamēr nātres ir jaunas un maigas, pesto var sagatavot bez siera un mazās porcijās sasaldēt ziemai. Pēc atkausēšanas uzrīvē sieru un samaisa.

Foto: no medusmaize.com

Dārzeņu zupa ar virzu

Verdošā ūdenī liek rīvētus burkānus, sagrieztu pētersīļa vai selerijas sakni, pēc dažām minūtēm pievieno sīki sagrieztus kartupeļus. Kad tie mīksti, ieber sauju sakapātas sagrieztas virzas, uzvāra, pavāra trīs minūtes. Garšos ar nedaudz krējuma un pārkaisīta ar svaigiem zaļumiem – dillēm, pētersīļa lapiņām.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz