Ceturtdiena, 28. marts Ginta, Gunda, Gunta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Svarīgais pensijas otrais līmenis. Ko turpmāk darīt ar uzkrājumu?

Senioriem, kuri dodas pelnītajā atpūtā un ir otrā pensijas līmeņa dalībnieki, ir jāizvēlas, ko ar savu otrā līmeņa uzkrājumu turpmāk darīt. Ir divas iespējas.

Svarīgais pensijas otrais līmenis. Ko turpmāk darīt ar uzkrājumu?
Foto: pixabay.com
08.02.2021 06:48

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Ik mēnesi visu reizē

Pirmā iespēja – pensiju 2.līmenī uzkrāto kapitālu var pievienot pensiju 1.līmenī uzkrātajam pensijas kapitālam un saņemt abas pensiju daļas kopā ik mēnesi līdz mūža galam.

Šādā gadījumā visa pensija kopumā arī tiek indeksēta, un cilvēks to saņem, kamēr dzīvo.

Piemēram, cilvēkam, kurš dodas pensijā, 2.līmenī ir uzkrāti 3000 eiro. Tādā gadījumā viņa 1.līmeņa pensijai ik mēnesi pievienosies 13,91 eiro no 2.līmeņa.

To aprēķina šādi: 3000 dala ar plānoto vecuma pensijas izmaksas periodu jeb ar statistiski paredzamo dzīvojamo gadu skaitu – pašreiz tas ir 17,97 (to rēķina pēc paredzamā vidējā mūža ilguma Latvijā), ņemot vērā, ka 2021.gadā pensijā dodas 64 gadus sasniegušie. Iegūto summu sadala 12 mēnešiem. 3000:17,97:12=13,91.

Mūža pensijas apdrošināšana

Otrā iespēja – pensionārs var noslēgt mūža pensijas apdrošināšanas līgumu un savu 2.līmenī uzkrāto pensijas kapitālu uzticēt paša izvēlētai apdrošināšanas biedrībai (tādas ir arī dažām bankām), kas katru mēnesi (vai ik ceturksni, pusgadu vai gadā reizi) izmaksās pensiju 2.līmenī uzkrāto.

Noslēdzot līgumu ar apdrošināšanas sabiedrību, pensionāram tiks izmaksāta noteikta apjoma summa norunātajā laikā.

Precīzu informāciju par sabiedrībām, kuras piedāvā mūža pensijas apdrošināšanu, var uzzināt Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) mājaslapā. Pašlaik tādas ir četras kompānijas.

“Izvēle personai jāizdara, pieprasot vecuma pensiju. Informācija par mūža polisēm pieejama pie katra apdrošinātāja, kurš piedāvā šo pakalpojumu. Katram pensijas pieprasītājam pašam jāizvērtē un jāsaprot sava vēlme. Praksē ir vērojams, ka no tiem, kuri varētu pirkt polisi, daudzi arī izmanto šo iespēju, bet ir arī cilvēki, kuri tomēr izvēlas 2.līmeņa kapitālu pievienot valsts pensijai,” pastāsta VSAA Liepājas reģionālās nodaļas Pensiju daļas vadītāja Marika Vītola.

Jāņem gan vērā – mūža pensijas apdrošināšana iespējama, ja pensiju 2.līmenī uzkrāti vismaz 2000 eiro. Šādu minimālo slieksni noteikušas kompānijas “Citadele” un “Compensa Life”.

Savukārt apdrošināšanas sabiedrības “ERGO Life Insurance SE” Latvijas filiāle slēdz līgumus par mūža pensiju, ja 2.līmenī uzkrāti vismaz 3000 eiro.

Turpretī AAS “SEB Dzīvības apdrošināšana” šādu pakalpojumu piedāvā tikai, ja 2. līmenī uzkrāti vismaz 15 000 eiro. Informācija par to atrodama šo kompāniju mājaslapās.

Ja ir noslēgta mūža pensijas apdrošināšana, tad gan šo 2.līmeņa pensijas kapitālu valsts neindeksē.

Kā rodas 2.līmeņa kapitāls?

Mūsu pensiju 2.līmeņa kapitālu veido daļa mūsu sociālā nodokļa iemaksu, ja esam pensiju sistēmas 2.līmeņa dalībnieki (tiem, kuri dzimuši no 1951. gada 2. jūlija līdz 1971. gada 1. jūlijam ieskaitot, līdzdalība ir brīvprātīga, bet jaunākiem cilvēkiem tā ir obligāta).

No strādājošo ienākumiem 20 procenti tiek novirzīti pensijas kapitāla veidošanai.

Ja esam 2.līmeņa dalībnieki, tad no šī pensiju kapitāla 14 procenti aiziet uz pirmo līmeni, bet seši uz otro līmeni, “Kurzemes Vārdam” jau ir skaidrojusi M. Vītola.

Piemēram, ja alga ir 500 eiro, uz 2.līmeni tiek novirzīti 30 eiro ik mēnesi. Desmit gados šāda iemaksa veidos jau 3600 eiro. Pensiju sistēmas 2.līmeņa dalībniekiem, jau iesaistoties šajā līmenī, ir jāizvēlas, kurš viņa 2.līmeni apsaimniekos – kurš būs fondētās pensijas kapitāla līdzekļu pārvaldītājs.

Iespēja novēlēt un mantot

No 2020.gada 1.janvāra pensiju 2.līmeņa dalībniekam, kurš nav vēl pieprasījis vecuma pensiju, ir tiesības izvēlēties, kā tiks izmantots viņa pensiju 2.līmenī uzkrātais kapitāls gadījumā, ja viņš nomirst līdz vecuma pensijas piešķiršanai.

Pastāv trīs iespējas. Pirmkārt, pensiju otro līmeni var nodot mantojumā Civillikumā noteiktajā kārtībā. Otrkārt, to var pievienot citas personas pensiju 2. līmeņa kapitālam. Treškārt, to var ieskaitīt valsts pensiju speciālajā budžetā.

Ja cilvēks vēlas savu pensiju 2. līmeņa uzkrājumu nodot mantojumā vai pievienot citas personas pensiju 2. līmeņa kapitālam, viņam jāvēršas VSAA ar iesniegumu, norādot attiecīgo izvēli.

Visos gadījumos, kad cilvēks savu izvēli nebūs norādījis, pēc viņa nāves pensijas 2. līmeņa uzkrājumu VSAA ieskaitīs valsts pensiju speciālajā budžetā.

Pagājušajā gadā, tikko stājās spēkā šāda iespēja pensiju 2. līmeni kādam novēlēt, bija ļoti liela cilvēku interese par to, tad bija arī ļoti daudz konsultāciju par mantošanu un daudz iesniegumu, saka M. Vītola. Taču cilvēkos šī interese varētu būt lielāka arī tagad.

UZZIŅAI

Par pensijām Latvijā, tostarp arī par pensiju 2. līmeni, lasietmanapensija.lv un vsaa.gov.lv.Savukārt konkrēti par savu prognozējamo pensiju, tostarp arī par paša uzkrāto pensijas 2. līmeņa kapitālu var uzzināt vietnē latvija.lv.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz