Svētdiena, 28. aprīlis Terēze, Gundega
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Zāļu tējas meklējam vispirms

Saaukstēšanos ļaudis nereti sāk ārstēt tieši ar augu izcelsmes līdzekļiem, novērojuši aptiekāri. “Mēness aptiekas” farmaceite Ieva Turonoka, konsultējot ļaudis, kas ienākuši aptiekā un lūdz padomu, izmanto arī bioloģijas zinātņu doktora un ārstniecības augu speciālista Dailoņa Pakalna plašos apkopojumus par dažādu augu terapeitiskajām īpašībām.

Zāļu tējas meklējam vispirms
Foto: Publicitātes
10.02.2024 05:50

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Viens no pirmajiem līdzekļiem ir zāļu tējas, kas satur rožu kopaugļus, plūškoku, liepu ziedu, hibiska kauslapas, avenes, melisas, zemenes lapas, fenheļa augļus.

“Tējas var stiprināt organisma dabīgās aizsargspējas un paaugstināt izturību pret nelabvēlīgu vides faktoru ietekmi,

tāpat tās veicina sviedru un urīna izdalīšanos, regulē vielmaiņu, labvēlīgi ietekmē elpošanas sistēmu.

Saaukstēšanās slimību profilaksei var noderēt mārsils, ehinācija un medus.

Ieteicama varētu būt arī šāda zāļu tēja: piparmētras lapas un plūškoka ziedi pa divām daļām, plūškoka augļi un ingvera sakneņi pa vienai daļai (var pievienot arī deviņvīru spēka ziedus). Dzer gandrīz karstu pa tasei vairākas reizes dienā,” stāsta farmaceite un papildina, ka nespecifisko imunitāti var stimulēt arī avenes lapu tēja un rožu kopaugļi, kas bagāti ar vitamīniem, īpaši ar C vitamīnu.

“Pārbaudīts līdzeklis ārstēšanai mājas apstākļos ir zāļu tējas un siltas kāju vannas (sākuma temperatūra ap 33°C, 20 minūšu laikā to paaugstinot aptuveni līdz 38°C), kam seko atpūta siltā gultā, lai veicinātu svīšanu.

Īpaši ieteicamas ir vītolu mizas, liepu, vīgriezes  un plūškoka ziedu tējas.

Tējas aizkavē slimības tālāku  attīstību, var palīdzēt uzturēt optimālas organisma funkcijas un ir nozīmīgs visa organisma veselības balsts.

Augšējo elpceļu iekaisumu ārstēšanai kā atkrēpošanu veicinošas, arī mīkstinošas, antialerģiskas, nomierinošas, stimulējošas, diurētiskas un antiseptiskas drogas var minēt gaiļbiksītes saknes un deviņvīru spēka ziedus.”

Plūškoka un liepu ziedu kombinācija darbojas pret gļotādu iekaisumu un novērš krēpu sastrēgumu, ir ar sviedrējošu un diurētisku efektu.

Tēja jādzer ja ne karsta, tad ļoti silta vismaz trīs reizes dienā.

Ja saaukstēšanos pavada drudzis, zāļu tēju papildina ar melisas, meža avenes un zemenes lapām, rožu kopaugļiem, kas bagāti ar C vitamīnu.

Var lietot ķimenes un fenheļa augļu, piparmētru lapu, timiāna un mārsila lakstu tējas.

Šo tēju maisījumos der iekļaut arī augus ar pretiekaisuma un temperatūru pazeminošām īpašībām, piemēram, plūškoka ziedus, vītolu mizu.

Lietderīgi būs atkrēpošanu veicinoši augi – ceļteku lapas, plūškoka  ziedi.

Ieteicams lietot arī augus, kam piemīt antialerģiskas īpašības un kas veicina audu reģenerāciju, atbalsta imūnsistēmu, nomierina, palielina labsajūtu, piemēram, piparmētras un melisas lapas, vitamīnus saturoši augļi un ogas.

Saaukstēšanās sākumā ieteicams veikt mutes dobuma un rīkles skalošanu, daudzi lieto arī tvaika inhalācijas. Par tām gan speciālistu viedokļi dalās – tās tiek gan kritizētas, gan atzītas par efektīvām noteiktās situācijās.

“Tvaika inhalācijām izmanto priedes pumpurus, salvijas un eikalipta lapas, asinszāles lakstus, kumelītes ziedus, arī attiecīgās ēteriskās eļļas.

Ir zināms, ka ļoti mazs daudzums ēteriskās eļļas tomēr vairāk stimulē nekā nomāc deguna skropstiņepitēlija kustības. Inhalācijas uzlabo sekrēciju un neļauj izžūt deguna gļotādai, palīdz uzturēt skropstiņaparātu.”

Tiesa, veicot tvaika inhalācijas, jāuzmanās, lai neapplaucētu gļotādas, nodarot lielāku kaitējumu.

“Aizlikta deguna terapijā lokāli lietojot piparmētras un eikalipta eļļas, var uzlaboties pašsajūta, turklāt netiek nomāktas organisma aizsargspējas. Jāņem vērā ēterisko eļļu lietošanas risks bērniem.

Piparmētras eļļu nevajadzētu lietot zīdaiņiem un maziem bērniem sejas apvidū, jo reflektori var apstāties elpošana,”

skaidro farmaceite.

Ārstēšanā nozīmīgi var būt fitopreparāti, svarīgs ir dzīvesveids un režīms, kā arī jādzer pietiekami daudz šķidruma, lai sašķidrinātu krēpas.

“Jābūt skaidrībai, vai augu produkti ir atkrēpošanu veicinošas klepus zāles, kas izraisa atbildes reakciju un krēpu atdalīšanos, vai arī klepu nomācošas, kas var atvieglot sausu, rejošu klepu.

Ja klepu izraisa sausas bronhu gļotādas, jāpalielina bronhu dziedzeru sekrēcija un jāsašķidrina izdalītais bronhu sekrēts. Tādējādi pretklepus līdzekļu darbība daļēji saskan ar atkrēpošanu veicinošo līdzekļu darbību.

Piemēram, anīsa augļu ēteriskā eļļa ir tiešās darbības atkrēpošanas līdzeklis, kā sastāvā esošais anetols izdalās tieši caur bronhu dziedzeriem. Tas reflektoriski stimulē elpošanu, veicina trahejas, rīkles un bronhu gļotādu sekrēciju, sekmējot atkrēpošanu.

Labi noder arī sūkājamās pastilas, sīrupi un kakla aerosoli, kas satur Islandes ķērpi, kliņģerīti, lakricu, efeju vai smiltsērkšķi,” norāda I. Turonoka.

Mājas aptieciņas ziemas versija

Īpaši ziemā, kad slimot gadās biežāk, vienmēr ir drošāk, ja pie rokas ir minimālais medikamentu komplekts. Tajā vajadzētu būt preparātiem, kas var palīdzēt sagaidīt ārsta ierašanos vai gluži otrādi – ļauj izvairīties no nepieciešamības meklēt medicīnisko palīdzību.

– Tie ir preparāti, kuri jālieto pastāvīgi hroniskas slimības, piemēram, cukura diabēta, hipertensijas, sirdsdarbības traucējumu dēļ.

Noteikti jāseko, lai medikamenti mājās pieejami pietiekamā daudzumā un sliktos laikapstākļos vai sliktas pašsajūtas gadījumā nevajadzētu doties uz aptieku.

– Aptieciņā noteikti jābūt pretdrudža un pretsāpju līdzeklim pieaugušajiem tablešu formā, savukārt bērniem – sīrupa vai suspensijas formā. Tie būs preparāti uz paracetamola vai ibuprofēna bāzes.

– Mājās noteikti jābūt termometram. Piemēram, ir stikla termometri, kas ārēji līdzinās vecajiem dzīvsudraba termometriem un derēs tiem, kas pie šādiem ir pieraduši.

Tagad tiem ir arī speciālas “astītes”, kas palīdz nokratīt rādītājus no termometra stabiņa. Mērot padusē, šāds termometrs jātur 5–10 minūtes.

Svarīgi ņemt vērā, ka, izmērot temperatūru, termometrs jānokrata uzreiz, jo vēlāk, kad atdzisīs, to izdarīt būs grūtāk.

Ja lieto digitālo termometru, jāatceras par bateriju savlaicīgu nomaiņu.

– Līdzeklis numur viens – aerosols ar jūras ūdeni deguna skalošanai. Tas izskalo visas deguna dobuma daļas, aktīvi attīrot no baktērijām, vīrusiem, alergēniem, gļotām.

Turklāt jūras ūdenim ir pretiekaisuma un mitrinoša iedarbība.

– Aptieciņā būs noderīgs arī līdzeklis pret aizliktu vai tekošu degunu.

Šādus pilienus nedrīkst lietot ilgāk par septiņām dienām, jo ilgstošas lietošanas rezultātā rodas medikamentozs rinīts – deguna dobuma gļotādas hronisks kairinājums. Ja iesnas nepāriet nedēļas laikā, nepieciešama ārsta konsultācija!

– Var noderēt speciālās sūkājamās konfektes pret kakla sāpēm. Parasti tās satur pretvīrusu komponentus – plūškoka ekstraktu, ehināceju un citus. Ir konfektes un pastilas, kas satur nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus, piemēram, aktīvo vielu flurbiprofēnu.

Kakla aerosolus un pretklepus sīrupus gan nevajadzētu iegādāties bez konsultācijas ar ārstu vai vismaz farmaceitu.

– Oksolīna deguna gļotādas ziedes, kā arī dažādi geli, kas satur ēteriskās eļļas un drogu izvilkumus, ir profilaktiski līdzekļi, kas cīnās pret vīrusu iekļūšanu degunā.

Lai arī tie negarantē simtprocentīgu aizsardzību, labāk, ja tā ir kaut neliela nekā nekāda.

– Ziemas sezonā visai noderīgi būs acu pilieni sausās acs sindroma novēršanai un deguna aerosoli ar hialuronskābi.

Tie palīdz pretoties sausajam gaisam, kas ir telpās apkures sezonas laikā, un vējainiem laikapstākļiem, kā arī salam ārā.

– Krājumā vajadzētu būt speciālai ziedei, kuras sastāvā ir anestētiķis.

– Traumu gadījumā var būt nepieciešamas bezrecepšu pretsāpju tabletes, kas satur, piemēram, ibuprofēnu, vai ziede uz diklofenaka bāzes.

– Ir pieejami dažādi aerosoli, kas sasituma gadījumā atvēsina traumas vietu, mazinot sāpes. Nenāktu par ļaunu turēt mājās arī elastīgo saiti, brūču dezinfekcijas līdzekli un antibakteriālos plāksterus.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz