Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Agnese Jēkabsone: Visbiežāk bērni tiek pazemoti izskata, ģimenes, fizisko īpašību, apģērba dēļ

Agnese Jēkabsone: Visbiežāk bērni tiek pazemoti izskata, ģimenes, fizisko īpašību, apģērba dēļ
22.01.2020 11:24

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas un Eiropas Savienības valstu vidū Latvija ir līdere skolēnu savstarpējas izsmiešanas un vardarbības ziņā tieši skolu vidē, ziņo sociālā projekta “Kas ir #Neklusē?” virzītāji, aicinot aizdomāties par šo problēmu.

Es teiktu, kur ir cilvēki, tur pastāv mobings. To var iedalīt trīs pakāpēs. Pirmā pakāpe ir doma – kad sāc plānot, kā otru aizskart. Otrs solis jau ir vārds – kad upuris mutiski tiek pazemots, apsaukāts, ķircināts, tiek draudēts, nepatiesi nomelnots, aizmuguriski aprunāts, vajāts, šantažēts, tai skaitā interneta vidē. Trešais solis jau ir fiziskā izrēķināšanās, spļaudīšanās, personisko mantu bojāšana. Visbiežāk bērni tiek pazemoti izskata, ģimenes, fizisko īpašību, apģērba dēļ u.c. Parasts strīds no mobinga atšķiras ar to, ka mobings ir apzināta, mērķtiecīga rīcība, lai otru morāli iznīcinātu.

Visaktuālāk mobings izpaužas tieši no piektās līdz septītajai klasei. Lielākajās klasēs jau tas mazinās, bērni pieaug. Varu teikt, ka ar sevi apmierināts un laimīgs jaunietis otram, visticamāk, pāri nedarīs. Visbiežāk tie ir jaunieši, kuri šādā veidā slēpj kādu problēmu sevī, kuriem varbūt pat nav paveicies ar dzīves apstākļiem. Tā viņi jūt pārākumu pār otru.

Mēs daudz runājam ar skolēniem par mobinga atpazīšanu, izmantojam arī videomateriālus. Mazo klašu audzēkņiem vienkārši stāstām noteikumus, ko nedrīkst darīt otram, bet lielākiem bērniem jau izskaidrojam šos trīs soļus. Stāstām – ja šādas domas jau ir kādreiz ienākušas prātā, tad ir visas iespējas laikus apstāties un nespert nākamos soļus.

Ticu, ka ar stāstīšanu mēs daudz ko varam novērst. Būtiski ir zināt arī par mobinga sekām, kas notiek ar upuri. Stāstām arī par gadījumiem, kad jaunietis neiztur spiedienu un diemžēl beidz savu dzīvi pašnāvībā. Nevaru pateikt par kādu konkrētu gadījumu Liepājā, bet šādi gadījumi pastāv, tāpēc pievēršam tam pastiprinātu uzmanību. Iedrošinām arī nākt un runāt, ja bērns izjūt mobingu no skolas biedra vai ir pamanījis to pret kādu citu. Mēs mācām nepalikt malā, nestāvēt un nenoskatīties uz notiekošo.

Agnese Jēkabsone,
Draudzīgā aicinājuma Liepājas 5. vidusskolas sociālā pedagoģe

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz