Sestdiena, 27. aprīlis Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Aija Barča: Nedomāju, ka par pensijas vecuma jaunu palielināšanu pašlaik vajadzētu diskutēt

Latvijā pensionēšanās vecums pakāpeniski aug, un 2025.gadā tas sasniegs 65 gadus. Demogrāfijas pētnieki norāda, ka sabiedrība noveco, līdz ar to nākotnē būs jādomā par pensionēšanās vecuma paaugstināšanu, kas nozīmētu, ka senioriem ilgāk būs jāpaliek darba tirgū.

Aija Barča: Nedomāju, ka par pensijas vecuma jaunu palielināšanu pašlaik vajadzētu diskutēt
Foto: LETA
22.02.2021 06:00

"Kurzemes Vārds"

Kad savulaik palielināja pensionēšanās vecumu no 60 līdz 62 gadiem, arī bija karstas diskusijas. Kad no 62 gadu vecuma gan vīriešiem, gan sievietēm to pacēla līdz 65 gadiem, bija vairāki varianti.

Labklājības ministrija gribēja gadā audzēt pensionēšanās vecumu par 6 mēnešiem, bet parlamentā pēc ilgām un nopietnām diskusijām palika, ka ik gadu liek klāt 3 mēnešus, līdz 2025.gadā pensionēšanās vecums sasniegs paredzētos 65 gadus.

Šogad pensionēšanās vecums ir 64 gadi. Ir arī iespēja pensionēties priekšlaikus, ja persona var pierādīt 30 gadu darba stāžu, bet tad izmaksā tikai pusi no piešķirtās vecuma pensijas.

Nedomāju, ka par pensijas vecuma jaunu palielināšanu pašlaik vajadzētu diskutēt.

Pirmkārt, ne visiem veselība ir tāda, lai varētu strādāt ilgāk par 65 gadiem.

Tas nozīmē, ka jābūt pilnīgi pārliecinātiem, ka veselības aprūpes sistēma Latvijā ir pietiekami augstā līmenī.

Pašreiz daudzi seniori un pirmspensijas vecuma ļaudis man zvana un jautā, ko tas nozīmē, ka Latvijā uz daudziem izmeklējumiem ir tik garas rindas, ka pie speciālista var tikt tikai pēc pusgada.

Viņi atlicina savu naudu un pat aizņemas, lai varētu ātrāk pārbaudīt veselību. Tāda pati situācija ir ar bērniem, konkrēti, rehabilitāciju.

Veselības sistēmai ir jābūt sabiedrību ļoti atbalstošai, lai par pensionēšanās vecuma palielināšanu vispār tālāk runātu.

Mēdz arī sacīt, ka vecums nenāk viens, un tiešām tam līdzi nāk kaites, izmaiņas attiecībās utt. Līdz ar to uzskatu, ka fiziski un psiholoģiski strādāt vēl ilgāk nebūtu iespējams.

Eiropā un pasaulē paredzamais mūža ilgums palielinās, tas tiesa. Ja kādreiz sievietes pensionējās 55 gadu vecumā, tad kopš tiem laikiem arī mūža ilgums ir audzis par kādiem desmit gadiem.

Labi, ka mūsu cilvēki dzīvo ilgāk. Bet tas nav pamats, lai celtu pensionēšanās vecumu vēl virs 65 gadiem.

Demogrāfiem visvairāk vajadzētu domāt par citu jautājumu – ko darīt, lai Latvijā dzimtu vairāk bērnu, lai būtu labi apmaksātas darba vietas, lai jaunās ģimenes redzētu nākotni, apzinātos, ka var radīt bērnus un spēs viņus izaudzināt.

Lai demogrāfi pieliek savu plecu šajā jautājumā. Jāpēta situācija Eiropā un Latvijā. Ja skatāmies uz Eiropas valstīm, kur pensionēšanās vecums bija lielāks, tur šo vecumu tagad pat samazina.

Šādos jautājumos atzīstama būtu pētījumos balstītu lēmumu pieņemšana, turklāt pozīcijas, no kurām vērtēt šo jautājumu, ir ļoti dažādas.

Aija Barča, Latvijas Pensionāru federācijas vadītāja

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz